تاریخ امروزمهر 3, 1401
بازی کلمات برای کودکان

بازی‌های کلمات اندرویدی برای سنین مختلف

بازی‌های کلمات از جمله پرطرفدارترین سبک‌ها در میان بازیکن‌های ایرانی هستند و به عنوان یک نمونه بازی آمیرزا با چند میلیون بازیکن، بیشترین تعداد مخاطب را در بین تمام بازی‌های ایرانی کسب کرده است. انجام این بازی‌ها می‌تواند به افزایش دایره لغات در افراد کمک کند و به نوعی می‌توان این بازی‌ها را از جمله بازی ‌های آموزشی اندروید محسوب کرد.

اما چه بازی‌هایی در بین بازی‌های کلماتی برای کودکان و چه بازی‌هایی برای بزرگترها مناسب‌تر هستند؟ چند نمونه از این بازی‌ها وجود دارد و چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ در این مقاله سعی می‌کنیم تعدادی از بازی‌های کلمات را در موضوعات متنوع به شما معرفی کنیم.

در مجله توپ مارکت بخوانید:  معرفی بازی‌های آموزشی اندروید برای کودکان

لازم است بدانید پیش‌نیاز انجام این بازی‌ها، دانستن الفبا است و کودکانی که هنوز سواد خواندن ندارند نمی‌توانند این بازی‌ها را تجربه کنند.

کافه کلمه

یک بازی کلمه‌ای با تعداد بسیار زیادی فصل و مرحله که مدت‌ها می‌تواند شما را سرگرم کند. نحوه انجام بازی اینگونه است که تعدادی حروف بهم ریخته در پایین صفحه وجود دارند و بازیکن باید به تعداد خانه‌های خالی بالای صفحه از میان همان حروف، کلمه پیدا کند. مثلاً از سه حرف ت ، شین و الف می‌توان آتش و آش ساخت.

مخاطبان این بازی بیشتر بزرگسالان هستند اما نوجوانان و کودکانی که سواد دارند هم می‌توانند این بازی را تجربه کنند؛ هرچند طراحی منو و فضاسازی بازی حالت کودکانه ندارد.کلمه دوز ( بازی کلمات )

در ابتدای بازی کلمه دوز راهنمایی‌های لازم برای انجام بازی نمایش داده می‌شود و می‌گوید که با کشیدن انگشت روی حروف پایین صفحه کلمات دارای معنی بسازید. حروف به‌صورت بهم ریخته در جدول‌هایی در بالای صفحه دیده می‌شوند و بازیکن باید با اتصال حروف به همدیگر کلمات با معنی را از بین آن‌ها پیدا کند.

با پیدا کردن کلمات اضافی در هر مرحله هم می‌توانید از بازی جایزه بگیرید. با دکمه فلش مانند پایین صفحه نیز می‌توانید چیدمان حروف را تغییر دهید. سمت راست پایین نیز یک دکمه به شکل لامپ وجود دارد که با اشاره روی آن یکی از حروف برایتان روشن می‌شود. دکمه دیگر که به شکل سه لامپ است، تمام حروف یک کلمه را برای شما روشن می‌کند اما استفاده از این راهنماها در بازی محدود است.

با عبور از هر چند مرحله یک دستاورد کسب می‌کنید که بعداً از طریق منوی اصلی بازی می‌توانید جایزه این دستاوردها را دریافت کنید. یکی از بخش‌های دیگر بازی هم چالش روزانه است که بعد از عبور از مرحله ۲۰ می‌توانید از این بخش استفاده کنید.

قابلیت تغییر فونت و تصویر زمینه بازی (پوسته بازی) یکی دیگر از امکانات کلمه دوز است که از بخش تنظیمات می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید.

انجام این بازی به نوجوانان و بزرگترها توصیه می‌شود.

 

 

هوشیتیچ (3 مینی گیم کلمه)

یک بازی متفاوت کلمه‌ای که در واقع ترکیبی از هوش و حدس کلمه است. در هوشیتیچ چند بازی کوچک وجود دارد. یکی از بازی‌ها هوش انگلیسی است و در هر مرحله کلمات انگلیسی را نشان می‌دهد که از روی دیدن آن باید حدس بزنید جواب چیست. مثلاً جواب مرحله اول که AD را نشان می‌دهد می‌شود عیدی.

بازی دوم وات پیک نام دارد که تصویری ترکیبی از چند چیز مختلف پیش روی بازیکن قرار می‌گیرد و بازیکن باید با هوش خودش پاسخ معمای مرحله را حدس بزند. مثلاً مرحله اول لوگوی Java را به اضافه حرف d نشان می‌دهد که جوابش می‌شود جواد.

بازی سوم چیستان کوتاه نام دارد و همانطور که از نامش پیداست یک چیستان کوتاه مطرح می‌کند و در مدت زمان یک دقیقه باید پاسخ آن را پیدا کنید. مثلاً می‌پرسد عدد کف دست چند است که جوابش می‌شود هجده.

انجام این بازی به تقویت هوش و حافظه کمک می‌کند و برای کودکان دبستانی و سنین بیشتر مناسب است.

 

 

در مجله توپ مارکت بخوانید:  10 بازی دخترانه اندروید + معرفی و لینک دانلود

یادگیری اسم حیوانات به انگلیسی

یک بازی آموزشی کلمات که برای کودکان مناسب است. در این بازی مرحله‌ای کودک باید معنی کلمات انگلیسی را از بین حروف پایین صفحه تایپ کند. این کلمات انگلیسی از بین اسامی حیوانات انتخاب شده‌اند و کودک با انجام این بازی هم نام حیوانات را به انگلیسی تمرین می‌کند و لغات انگلیسی او تقویت می‌شود.

 

 

پرچم کشورها

بازی پرچم کشورها هم یک بازی کلمات آموزشی است که به‌صورت مرحله‌ای طراحی شده است. در این بازی کودک باید با دیدن تصویری از پرچم یک کشور، نام آن کشور را حدس بزند. برای اینکار باید با استفاده از حروف پایین صفحه نام کشور را تایپ کند تا در صورت صحیح بودن به مرحله بعدی برود.

این بازی نیز تمرینیست برای بهتر یاد گرفتن شکل پرچم کشورهای دنیا و برای کودکان در سنین مختلف (دارای سواد خواندن و نوشتن) مناسب است.

 

 

معماهای قرآنی

یک بازی دیگر در سبک کلمات که در این بازی نیز کودک باید به سوالات قرآنی پاسخ صحیح بدهد. بازی به‌صورت مرحله‌ای انجام می‌شود و مانند دو بازی معرفی شده قبلی، با تایپ کردن کلمات از بین حروف پایین صفحه می‌توان به سوالات هر مرحله پاسخ داد. اگر پاسخ برخی مراحل برایتان دشوار بود می‌توانید از دکمه‌های کمک کننده که شما را به پاسخ نزدیک می‌کنند استفاده کنید. البته استفاده از این راهنماها محدود است و از امتیازتان در بازی خرج می‌شود.

 

اشتراک‌گذاری

سید علی متقی نژاد کارشناس نقد و بررسی بازی و اپلیکیشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *