تاریخ امروزاسفند 17, 1399
تربیت کودکان

راه کارهای عملی برای تربیت کودکان

پژوهش ها نشان داده است که غالب رفتار های آدمی براساس یادگیری است و نخستین پایگاه یادگیری را می توان والدین و خانواده دانست. به همین دلیل والدین به عنوان یکی از بازوهای تربیتی، نقش مهمی را در آینده شکل گیری شخصیت، موفقیت و احیاناً شکست فرزندان خود دارند. در این نوشتار در صدد هستیم تا به واکاوی نقش والدین در آینده فرزندان بپردازیم. در این میان به راهکارهای عملی اشاره می کنیم که با استفاده از آن والدین بتوانند به تقویت عادات رفتاری مهم و کلیدی در کودکان خود بپردازند و کمک کنند تا به تربیت کودک به نحو شایسته ایی پرداخته شود. لازم به ذکر است تمام این راهکارها عملیاتی بوده و از پشتوانه علمی و تحقیقاتی برخوردار هستند.

والدین به عنوان اولین معلمان کودک، نقش کلیدی در به اشتراک گذاری شخصیت خود به عنوان الگو و نماد برای فرزندان دارند. آنها با انجام برخی عادات مهم وکلیدی نتنها می توانند به بهیود شخصیت رفتاری خود کمک کرده بلکه خواهند توانست با این کار به صورت غیر مستقیم به آموزش و تربیت کودکان خود بپردازند. پژوهش‌ها نشان می دهد برای اینکه آموزشی اثر گذار باشد باید از ویژگی های متعددی برخوردار باشد که یکی از آنها آموزش و تربیت به صورت غیر مستقیم است. در این روش تربیتی هیچ گونه اشاره مستقیمی به انجام یا عدم انجام رفتاری به کودک ارایه نمی شد بلکه با انجام آن باید و نباید ها توسط والدین کودک به شماهده رفتار والدین پرداخته و از آنها الگو می گیرد. رویکردهای مهم آموزش به تعلیم و تربیت اوان کودکی نیز به نقش و اهمیت والدین در شکل گیری آینده کودکان اهمیت فراوانی قایل هستند. نتایج پژوهش های مهم در حوزه تعلیم و تربیت اوان کودکی موید این است که کودکان، والدین را به عنوان اولین الگوی خود پذیرفته و تمام حرکت و رفتارهای ارادی و غیر اداری آنها را در تعاملات روزمره بکار می برند. در اینجا قصد داریم فعالیت‌های که والدین می توانند به همراه کودکان خود انجام داده تا با این کار بتوانند به رشد و تعالی فرزند خود اقدام نمایند.

الگو و نماد برای رفتارهای پسندیده

همانطور که عنوان شد کودکان تاثیر پذیری بالایی از والدین خود دارند و بصورت ناخوداگاه می توانند تمام مکانیزم های رفتاری والدین را تقلید کنند. اهمیت این موضوع تا جای است که رویکرد والدورف به عنوان یک از رویکردهای تاثیر گدار در حوزه اوان کودکی نقش الگو و راهنما را به معلمین هم تسری داده است. در این رویکرد هیچ گونه آموزش مستقیمی به کودکان داده نمی شود اما تمام فعالیتها و حرکات معلم حساب شده و با تاکید فراوان اجرا می شود تا بعنوان الگو و مدلی برای رفتار های آینده کودکان باشد. وقتی پدر یا مادری از انجام یک کار خوب هیجان زده شده و لذت می برد این امر در کودک نهادینه شده و خواهد توانست که به عمق شخصیت کودک نفوذ کرده و فرزند نیز به آن فعالیتها علاقمند شود

مطالعه با یکدیگر

انجام دادن فعالیتهای مشترک و سهیم کردن کودک در انجام فعالیتهای مثبت و تاثیرگذار مثل عادت مطالعه می تواند احساس پشتیبانی و اعتماد به نفس را در کودکان افزایش دهد. مطالعه کردن و انجام تکالیف به همراه یکدیگر یکی از راههای تقویت حس اعتماد به نفس در کودکان و کمک به یادگیری بهتر آنها در آینده می باشد. پژوهش‌های منتشر شده در سایت edsys نشان داده است این امر نتنها می تواند به بهبود دامنه لغات کودک در آینده منجر شده بلکه می تواند زمینه ساز تقویت عادت مطالعه در دوران بزرگسالی نیز بشود. عاداتی مثل بازدید از کتابخانه و درگیر نمودن کودکان با کتاب و کتابخوانی نیز می تواند به تقویت این عادت مثبت در کودکان منجر شود.

نظارت بر فعالیت کودک

توجه نشان دادن به فعالیت کودک در مدرسه و خانه بسیار مهم است. عادات عمومی آنها ارتباط نزدیکی با عملکرد آنها دارد. بنابراین ضمن نظارت به موقع به کودک مشاوره دهید و هرگونه رفتار غیر طبیعی را درست از روزهای ابتدای شروع آن رفتار تصحیح کنید. به آنها كمك كنيد تا در امور روزمره خود سازماني تر شوند و زمان كافي براي فعالیتها و عادت های مثبت داشته باشند.

علاوه بر یادگیری مدرسه ، نقش فعال والدین در طول زندگی تحصیلی می تواند به آنها در رشد مهارت های اجتماعی بهتر و رفتار بهتر کمک کند. بسیاری از مطالعات و نظرسنجی ها به اهمیت مشارکت والدین در آموزش کودک اشاره کرده اند. دانش آموزان با حمایت خوب از خانه ، در مدرسه به نمرات بهتری دست یافته اند و با عزت نفس بالاتری رشد کرده اند.

در مجله توپ مارکت بخوانید:  اصول تربیتی ضروری کودکان یک تا سه ساله

عدم داشتن برنامه شلوغ

خوب نیست که فرزندان خود را با فعالیتهای زیاد و طاقت فرسا در خانه محصور کنیم. بسیار مشاهده می شود که بعد از انجام فعالیتهای یادگیری خانواده ها فرزندان را تشویق بهانجام فعالیتهای فوق برنامه و کلاس های متعدد آموزشی می کنند. ذکر این نکته لازم است که باید یک تعادلی بین زمان دروس، زمان بازی و استراحت وجود داشته چرا که همه اینها با هم برای داشتن زندگی با کیفیت بسیار مهم است.

فضای دلپذیری را فراهم کنید

والدین باید اطمینان حاصل کنند که به بچه ها فضای آرام و دلپذیری در خانه فراهم شده است. خوب است که در حضور کودکان از بحث و گفتگو درمورد مشکلات خانوادگی خودداری کنید و با مشاجرات غیر ضروری در خانه آشفتگی ایجاد نکنید. هم پدر و هم مادر باید اهمیت زندگی تحصیلی فرزند خود را در نظر بگیرند و از آنها حمایت اخلاقی کافی داشته باشند.

برای نتایج مثبت به آنها پاداش دهید

ایجاد انگیزه و تقویت رفتارهای پسندیده یکی از اصول اساسی روان شناسی است. تشویق همیشه منجر به تکرار پذیری رفتار و عادات مثبت رفتاری در کودک می شود. بنابراین اگر در نتایج بدست آمده روند رو به رشدی مشاهده کردید از پاداش آنها دریغ نکنید. دو نکته در اینجا لازم است توضیح داده شود اول اینکه پاداش صرفاً جایزه یا پول یا اقلام گرانقیمت نیست حتی برخی موارد بایک لبخند و تشویق کلامی نیز منظور حاصل می شود. باید اطمیان حاصل کرد که این پاداش به کودکان روحیه می دهد که هر بار عملکرد بهتری داشته باشند. همچنین مقدار پاداش باید طوری باشد که هربار با انجام فعالیتهای بیشتر از قبل باید پاداش داده شود. با این حال، یک حد را حفظ کنید و خوب نیست که آنها را با هدیه ای برای یک عملکرد متوسط نیز تشویق کنید

زمان بچه ها را کنار بگذارید

این یک واقعیت است که والدین بویژه والدین شاغل مشغول برنامه زمانی سخت خود هستند. با این حال، مدتی را برای فرزندان خود کنار بگذارید و آنها را در خانه تنها نگذارید. با حفظ روابط مناسب والدین با فرزندان، محیط خانه را برای آنها راحت و دلپذیر کنید. در وقت آزاد با هم بخورید و با آنها بازی کنید و برای مسافرتهای گاه به گاه بروید تا ذهنشان آزاد شود.

یادگیری کودک را در اولویت قرار دهید

زندگی تحصیلی مرحله مهمی از کودک است و والدین باید هنگام تصمیم گیری در مورد سایر موارد، به آن اهمیت دهند. آن را در اولویت قرار دهید و از سفرها یا کارکردهای غیرضروری که می تواند در برنامه مطالعه آنها تأثیر بگذارد، دوری کنید.

تجربه شخصی خود را به اشتراک بگذارید

خوب است که در وقت آزاد برخی از تجربیات زندگی مدرسه خود را با کودک خود به اشتراک بگذارید. این امر می تواند شامل تجربیات مثبت و منفی برای کمک به آنها در درک اهمیت یادگیری باشد. همچنین به آنها با گفتن داستانهای موفقیت خود، الهام دهید تا در مورد اهمیت کار سخت و چگونگی موفقیت و تلاش فکر کنند.

در مجله توپ مارکت بخوانید:  تفاوت های تربیتی دختران و پسران

با کودک خود صحبت کنید

هر روز وقت کافی را برای صحبت با کودک خود اختصاص دهید حتی اگر برنامه سختی دارید. از نگرانی ها یا تردیدهایشان درباره هرگونه اتفاق در مدرسه و خارج از مدرسه، از آنها بیاموزید. به دغدغه های آنها گوش بدید و آنها را وادار به صحبت کردن و بیان نقطه نظرات خود نماید. این کار باعث ایجاد یک محیط صمیمی در خانه شده و کودک کمتر ترغیب می شود پاسخ سوالهای خود را در بیرون از خانه پیدا کنید. اطمینان حاصل کنیدکه آنها با شما بعنوان یک دوست رفتار می کنند و شما نیز با آنها اینگونه رفتار کنید که فرزند شما یکی از دوستان خوب شماست و تمام اتفاقات را که برای وی اتفاق افتاده برای شما بعنوان دوست بازگو می کند.

به آن‌ها كمك كنيد تا آرام شوند

با فراهم آوردن فضای آرام در منزل، مطمئن شوید که در پایان روز استراحت مناسبی دارند. به آنها کمک کنید تا از خواب شبانه و غذای مناسب و استراحت کافی برخوردار باشند. سعی کنید مناطق مورد علاقه فرزندتان را بشناسید و آنها را در ایام تعطیل به آنجاها برده تا از فشار استرس مطالعاتی به آنها وارد می شود را کاهش دهید

دوست خوب باشید

آخرین و مهمترین چیز این است که دوست خوب فرزندتان باشید. به آنها فرصتی دهید تا هر چیزی را که در ذهنشان است با شما به اشتراک بگذارند و احساسات واقعی خود را بیان کنند. به آنها اطمینان دهید که تنها با کمک همدیگر است که خواهید توانست از پس مشکلات بربیایید و مطمعن باشند که شما آنها را در مشکلات یاری خواهید کرد. این امر باعث افزایش سطح اعتماد به نفس کودکان می شود و به آنها کمک می کند تا در یادگیری و سایر فعالیت های مدرسه عملکرد بهتری داشته باشند.

نتیجه گیری

علاوه بر یادگیری مدرسه ، نقش فعال والدین در طول زندگی تحصیلی می تواند به آنها در رشد مهارت های اجتماعی بهتر و رفتار بهتر کمک کند. بسیاری از مطالعات و نظرسنجی ها به اهمیت مشارکت والدین در آموزش کودک اشاره کرده اند. دانش آموزان با حمایت خوب از خانه ، در مدرسه به نمرات بهتری دست یافته اند و با عزت نفس بالاتری رشد کرده اند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *