تاریخ امروزمرداد 25, 1401

راه های افزایش علاقه کودکان به ریاضی

علاقه کم کودکان به درس ریاضی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که منجر به نفرت و هراس آن‌ها در دوره‌های تحصیلی مختلف می‌شود. معمولاً پدر و مادرها و معلمان، دنبال راه‌هایی هستند که این درس سخت و مشکل را به شیوه‌های جذاب‌تر و شیرین‌تر به کودکان آموزش دهند. یکی از این راه‌ها استفاده از بازی‌های آموزشی اندروید است.

دانشمندان با بررسی‌های علمی به این نتیجه رسیده‌اند که کودکان در صورت علاقه‌نشان دادن می‌توانند در ریاضی بهتر عمل کنند. پس مهم است راه‌هایی را که می‌تواند کودک شما را با ریاضی آشتی دهد پیدا کنید و نهایت تلاش خود را برای تقویت این علاقه به کار ببندید.

در این مقاله ۵ راه برای افزایش علاقه کودکان به ریاضی را به شما نشان می‌دهیم و در بخشی از آن نام و لینک دانلود بازی‌های آموزشی مفید برای تقویت ریاضی در کودکان را معرفی می‌کنیم.

علل گرایش مثبت یا منفی دانش آموزان به درس ریاضی

دانشمندان و مربیان به این نتیجه رسیده‌اند که کودکانی که گرایش مثبتی به ریاضی دارند، در این مهارت بهتر عمل می‌کنند. محققانی از دانشگاه استنفورد با انجام تحلیل بر روی مهارت‌های ریاضی و گرایشات 240 کودک در سنین ۷ تا ۱۰ سال و درخواست از آن‌ها برای انجام محاسبات ساده ریاضی، به این نتیجه رسیده‌اند که آن دسته از کودکانی که ریاضی را بیشتر دوست دارند، در ریاضی بهتر هستند و بالعکس آن‌هایی که از ریاضی متنفر هستند، در آن بدتر عمل می‌کنند. این نتایج بر اساس گزارشات خود کودکان  و والدینشان به دست آمده است. علاوه بر این، نتیجه جالب دیگر این تحقیق که با اسکن مغز بدست آمده، نشان می‌دهد هیپوکمپوس (که مرکز یادگیری در مغز است و با حافظه و یادگیری ارتباط دارد)، به‌طور قابل توجهی در بچه‌هایی که تمایل مثبتی به ریاضیات نشان می‌دهند، فعال‌تر است. این ثابت می‌کند که علاقه داشتن به یک موضوع کمک می‌کند مغز عملکرد بهتری در آن داشته باشد.

حالا سوال این است که برای نشان دادن علاقه بیشتر فرزندان خود به ریاضیات لازم است چه کار کنید؟

در ادامه متن، ما چندین راهکار عملی، مفید و موثر را به شما معرفی می‌کنیم.

 

نقش یک ریاضی‌دوست را بازی کنید

 

می‌توانید نقشی را در خانه بازی کنید که نشان دهد شما در کارهای روزمره خود به ریاضی احتیاج دارید، مثلاً برای حساب و کتاب، شمارش پول‌ها، پرداخت قبض و … با اینکار کودک شما یاد می‌گیرد که ریاضی در زندگی نقش دارد. می‌توانید مثال‌هایی برای کودکان خود بزنید تا نقش واقعی ریاضی را در انجام کارهای بزرگ ببینند.

 

آموزش مفاهیم ریاضی به کودکان با بازی‌های آموزشی

 

با انجام بازی‌های آموزش ریاضی می‌توانید جنبه‌های مختلفی از ریاضی را به کودکان خود بیاموزید. این بازی‌ها برای سنین مختلف طراحی می‌شوند و با ایجاد سرگرمی در کودکان، علاقه آن‌ها را برای یادگیری بیشتر می‌کنند. تعدادی از بهترین بازی‌های ریاضی که روی گوشی‌های اندرویدی می‌توانید امتحان کنید از قرار زیر است:

مدرسه شادی

ریاضی دوم (فصل1)

ریاضی دوم (فصل2)

پت بینگو و ریاضی

ریاضی برای کودکان-مهدکودک

زنبور باهوش: بازی و آموزش

آموزش و بازی ریاضی برای کودکان

نینجای ریاضی‌دان

 

خواندن کتاب‌های قصه ریاضی

 

می‌توانید برای فرزندان خود کتاب‌هایی را تهیه کنید که ریاضی را به همراه داستان و تصاویری جذاب نشان می‌دهند. خواندن کتاب‌های قصه یک راه مناسب برای پیدا کردن علاقه و استعداد کودکان است و اینکار در تلفیق با ریاضی نیز می‌تواند جواب دهد.

 

عضلات ریاضی را تقویت کنید

 

منظور از تقویت عضلات ریاضی این است که سعی کنید به کودک خود یاد دهید تا ارتباطاتی بین دنیای اطرافش با ریاضی پیدا کند. مثلاً می‌توانید پرندگان روی سیم‌های برق یا درختان را شمارش کنید، از فرزندتان بخواهید میزان تخفیف یک کالا را حساب کند و مواردی شبیه به این. چنین کاری به کودک یادآوری می‌کند که ریاضی در دنیای واقعی قابل لمس است.

 

ارتباطات فرعی ریاضی

 

ریاضی را از زاویه دیگری وارد زندگی کنید. با فرزند خود به موزه علم و فناوری بروید و او را با دانشمندان برجسته تاریخ و دستاوردهایی که داشته‌اند آشنا کنید. یا می‌توانید فیلم‌هایی از ترفندهای جالب ریاضی پیدا کنید و چنین ترفندهایی را به شیوه‌های جذاب برای فرزند خود بازگو کنید. وقتی ریاضی را با ماجراجویی همراه کنید، نتیجه جالب می‌شود!

پس راه‌های زیادی وجود دارد که هم می‌تواند جنبه سرگرمی و بازی داشته باشد، هم ریاضی را برای کودکان ما شیرین‌تر و دلچسب‌تر کند. البته اگر ما والدین هم کمی خلاقیت و علاقه نشان دهیم.

اشتراک‌گذاری

سید علی متقی نژاد کارشناس نقد و بررسی بازی و اپلیکیشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *