تاریخ امروزمهر 4, 1401

به جای مچ‌گیری، دست‌گیری کنیم

عفو و گذشت و چشم پوشی از لغزش و خطای دیگران از بزرگترین کمالات انسانیه که هر شخصی باید خودش رو به این صفت آراسته کنه. کسی که کریمانه از کنار اشتباه دیگران عبور میکنه و به راحتی میتونه خطای بقیه رو ببخشه ابتدا در حق خودش لطف کرده چرا که خودش رو به صفاتی از صفات خداوند ملبس کرده.

انسان در اثر عفو و گذشت به آرامش خاصی میرسه که شاید نتونه این آرامش رو از راه دیگه‌ای به دست بیاره.

متن ویدئو: 

یه مردی بود باغ انار داشت. روزی که محصول رو جمع می‌کردند، فرزند این آقا بهش مراجعه کرد، کارگری رو در میان جمع کارگران نشون داد و گفت بابا این کارگر دزدی کرده، چندین جعبه انار رو به صورت پنهانی از باغ خارج کرده.

پدر گفت: نه! من به این کارگر اعتماد دارم. پسر اصرار کرد و پدر وقتی اصرار پسر رو دید به جای اینکه حرفش رو قبول بکنه با سیلی به صورتش زد.

پسر ناراحت شد، دور شد. بعدازظهر دوباره مراجعه کرد گفت: بابا من یقین دارم که این کارگر دزده. پدر گفت: من هم میدونم که کارگرم دزده. گفت پس چرا من رو تنبیه کردی؟ گفت: چون دلم نمیخواست توی جمعیت آبروش رو بریزم.

ما حق نداریم آبروی آدم‌ها رو به راحتی ببریم. گذشت. یکی دو روز بعد اون کارگر مراجعه کرد و اعتراف کرد. گفت آقا من واقعا دزدیده بودم. الان توبه کردم.

این یک رسم خوب تربیته. چشم پوشی از گناه، خطا و اشکال. ما در مواجه با بچه‌هامون خیلی از مواقع باید از عنصر تغافل استفاده بکنیم. باید خودمون رو به غفلت بزنیم. ما قرار نیست مدام از بچه‌هامون مچ گیری بکنیم، باید گاهی دست گیری بکنیم.

دو تا کار انجام بدیم. ما در برخوردهامون انصاف داشته باشیم تا طرف مقابل هم در اعتراف به خطاهاش شجاعت داشته باشه. بگذارید کاری بکنیم اگر بچه‌مون جایی کار غلط انجام داد اول به خود ما مراجعه بکنه. از ما کمک بگیره نه اینکه مدام نگران باشه که ما پلیس زندگی او شده‌ایم. پلیس زندگی بچه‌هامون نباشیم.

گاهی لازمه که ما بشینیم و به فواید بخشش و گذشت از اشتباه دیگران فکر کنیم. فوایدی که در ابتدا شامل حال خودمون میشه بعد شخصی که دچار لغزش و اشتباه شده. بخشش خطای دیگران از جمله کارهاییه که هم آرامش روحی و روانی زیادی به خود شخص میده و هم بار تربیتی بسزایی داره و تاثیر بسیار زیادی روی تربیت فرزند میتونه بزاره.

 

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *