تاریخ امروزآذر 7, 1401

اهمیت روابط کلامی والدین با یکدیگر

روابط والدین با یکدیگردر همه ابعاډ خود برتربیت فرزندان اثرات عمیق و پایداری برجای می‌گذارد. احترام به یکدیگر، نوع خطاب ها، شیوه سخن گفتن و محبتی که بین زن و مرد در خانواده درجریان است به طور ظریفی توسط کودک دربافت شده و از طریق جاری شدن نطق خود را نشان می‌دهد.

نوع ارتباط کلامی والدین بیانگر افکار، امیال، باورها و میزان محبت میان آن هاست. هرقدر پدرو مادر خصوصا در مقابل کودکان با یکدیگر محترمانه و با اکرام حرف بزنند و مراقب محتوای کلام و شیوه گفتن خود باشند، می توانند کلام طیب را در درون کودک نیز نهادینه سازند.

مراقب باشید!

درارتباط زوجی، چهارسبک رابطه به عنوان مخرب ترین نوع روابط شناخته شده و مطالعات نیز نشان داده‌اند از پیش بینی کننده‌های طلاق می باشند. روابط مبتنی بر تحقیر و خرد کردن، روابط مبتنی بر توهین و پرخاش، روابط مبتنی بر دوری و سکوت و روابط مبتنی بر عیب جویی، آیا شما در ارتباط با همسرخود:

۱- برای بزرگ کردن خود، او را تحقیرمی‌کنید و برایش ارزش، کرامت و احترام قائل نمی‌شوید؟

۲۔ درهنگام عصبانیت به او توهین کرده و پرخاش می‌کنید؟

۳- هنگامی که از او رنجیده باشید،با او قهر کرده و در لاک سکوت خود فرو می‌روید؟

۴- و یا نسبت به کارهایی که او انجام می‌دهد دائما او را سرزنش کرده، به او تذکر داده و از او عیب می‌گیرید؟

هرنوع سبک گفتگوی شما با دیگران خصوصا با همسرتان بر بروزات فرزند به شدت تأثیر گذاشته و او را آیینه تمام نمای شما می کند.

بنابراین در صورتی که مشکلاتی در نوع ارتباط با همسر خود دارید به نکات زیر توجه کنید:

1- در سبک گفتگو و ارتباط خود تجدید نظرکنید و به جای تمرکز و حساسیت بر رفتارهای وی بر اصلاح رفتارها درخود متمرکز شوید.

‏2۔ درصورتی که اختلاف نظری با یکدیگر دارید این اختلاف را در حضور کودک، علنی نسازید.

مشاهده اختلاف بین والدین، به شدت بر ادراک کودک از مفهوم ولایت تأثیر گذاشته و نطق او را دچار آشفتگی، تردید و عدم اعتماد می‌کند، در اين سنين نبايد مفهوم ولايت والدين خصوصا پدر در ذهن کودک شکسته شود و والدین می‌بایست با احترام متقابل و تکریم با یکدیگر برخورد کنند حتی اگر رفتار همسرتان از نظر شما اشتباه است، به هیچ وجه در مقابل کودک او را سرزنش نکنید، این مفهوم از ولایت والدین در آینده به مفهوم ولایت خداوند منتقل شده و اعتماد در این دوره، ایمان و آرامش در رابطه با خدا را در دوره های بعد شکل خواهد داد.

‏3- در صورتی که والدین یکدیگر را تکریم کنند و همینطور روابط محسنانه ای با والدین خود داشته باشند، این الگو در فرزندان آن‌ها نیز تداوم یافته و رفتارشان با دیگران را مبتنی بر احترام متقابل و احسان می‌گرداند، بنابراین دربرابر کودک خود، از والدین‌تان به خوبی و با احترام فراوان یاد کنید و همواره آن ها را بزرگ دانسته و گرامی بدارید. در صورتی که از والدین خود بدگویی کنید، به آن ها خرده بگیرید و تخریب شان کنید، بعدا خود دچار تخریب خواهید شد. احترام بگذارید تا احترام ببینید!

4- در صورتی که سطح رضایت زناشویی پایینی دارید برای بهبود و ارتقاء آن تلاش کنید. یادگیری مهارت های ارتباطی مانند خوب شنیدن، حل مسئله، حل اختلاف، همدلی کردن، یافتن و اصلاح نقص ها و اشتباهات خود و کنترل خشم از مقدمات و ضروریات شروع یک ارتباط موفق و طیب است. ارتباطی که درآن فعل گناهی صورت نگیرد.

 

منبع: اصول و مهارت‌های تربیت کودک 2 تا 7 سال با رویکرد طیّب گزینی

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *