تاریخ امروزآذر 7, 1401

زمان، گرانبهاترین هدیه به کودک

ممکن است در نگاه اول با عنوان این مقاله موافق نبوده و عشق و محبت را با ارزش ترین هدیه به کودک بدانید. با اندکی درنگ متوجه می شوید عشق ورزیدن نیز نیاز به زمان دارد. بدون وقت گذاشتن برای دیگران چگونه می توانید محبت خود را به آنها نشان دهید.

با توجه به مشغولیت روزانه والدین دغدغه ی آنان این است که چگونه با این همه درگیری ها برای کودک خود وقت بگذارند. در ادامه چند راهکار ساده برای شما والدین آگاه ارائه می شود تا بتوانید با انجام آن‌ها صمیمیت و محبت را به کودکان خود ارزانی دارید.

1-بعد از اینکه از سرکار برگشتید و می خواهید با خانواده شام یا ناهار میل کنید مدت زمان صرف آن را طولانی تر کنید و درباره ی کارهایی که کودک شما در طول روز انجام داده است سوال کنید. با این کار کودک متوجه می شود فعالیت های او برای شما مهم است و به او توجه دارید. بقیه ی اعضای خانواده را نیز در بحث شرکت دهید. زمان صرف غذا ممکن است تنها فرصتی باشد که همه ی اعضای خانواده در طول شبانه روز می توانند دور هم جمع شده و با هم صحبت کنند.

2-برای کودک خود کتاب بخوانید. اگر هر روز یا هر شب این کار برای شما مقدور نیست حتما روزهای خاصی را در هفته برای این کار در نظر بگیرید. بهترین زمان برای خواندن کتاب قبل از خواب است. با کودک درباره ی مدت زمان خواندن کتاب توافق نمایید تا شما هم خسته نشوید و این کار ادامه داشته باشد.

3-یک شب در هفته را به سرگرمی و بازی اختصاص دهید. تلویزیون را خاموش کرده با کودک خود نقاشی بکشید. با خمیر بازی مجسمه بسازید…… این فعالیت های سرگرم کننده شاید 30 دقیقه از وقت شما را در هفته بگیرد. با همین 30 دقیقه به کودک می فهماند که شما از بودن در کنار او لذت می برید. هنگامی که برای سرگرمی او وقت می گذارید و به آن اهمیت می دهید محبت و صمیمیت در رابطه ی شما با فرزند قوی تر می شود.

4- حداقل در ماه یکبار ترتیبی فراهم نمایید که با خانواده بیرون از خانه بروید. این بیرون رفتن می تواند یک پیاده روی ساده، دوچرخه سواری، رفتن به سینما، باغ وحش و یا شهر بازی باشد. قبل از رفتن حتما نظر اعضای خانواده را بپرسید و به آنها حق انتخاب دهید.

5-گاهی می شود که کودک دوست دارد درباره ی کاری که در حال انجام دادن آن است و یا نتایج آن با شما صحبت کند. بنابراین با ذوق و شوق خاصی پیش شما آمده و می خواهد با شما صحبت کند. در این جور مواقع با حوصله و آغوش باز از آنها استقبال کنید. اجازه بدهید درباره ی فعالیت ها و مشغولیت های ذهنی اش صحبت کند. شاید توجه شما به حرفای او بیش از 5 دقیقه طول نکشد اما کودک با همین زمان اندکی که برای او گذاشتید متوجه می شود به او اهمیت می دهید و برای حرف هایش ارزش قایل‌اید.

6-کودک از زمانی که به راه می افتد دوست دارد در کارها به شما کمک کند. وقتی که برای خرید بیرونمی روید هنگام آشپزی، تمیز کردن خانه، جمع کردن رختخواب ها، انداختن و جمع کردن سفره به آنها فرصت دهید تا کمک کنند. توانایی های کودک خود را بسنجید و سپس کارهای متناسب با توانایی هایش را به او بسپارید. اگر نتوانستند از عهده‌ی کار برآیند به جای سرزنش و طرد، به آن‌ها کمک کنید. کار آن‌ها را بی ارزش تلقی نکنید. اجازه دهید با سعی و تلاش مجدد آن کار را انجام دهد.

7- در نظر داشته باشید وقت گذاشتن برای کودک در اکثر لحظات شبانه روز موثر است فقط نیاز به کمی خلاقیت دارد. به عنوان مثال وقتی در ماشین هستید به راحتی می‌تواندی از فرصت استفاده کرده و با هم بازی کنید. مثلا بگویید بیا به نوبت دنبال واژه هایی بگردیم که با حرف “چ” شروع می‌شود یا چیزهایی را پیدا کنیم که رنگشان آبی است. همچنین می‌توانید با هم آواز یا شعر بخوانید.

8- در پایان یادتان باشد وقت گذاشتن نه از روی اجبار بلکه علاقه و تمایل باشد. در نظر بگیرید چند دقیقه وقت گذاشتن در روز یا هفته از روی علاقه و تمایل بهتر از ساعت‌ها وقت گذراندن اجباری و از روی ناچاری است و بدانید که اگر این کارها را به صورت منظم و از روی علاقه انجام دهید اگر احیانا به هر علت نتوانستید با کودک خود باشید او موقعیت شما را درک کرده و به راحتی دلیل شما را می‌پذیرد.

 

منبع: والدین آگاه

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *