تاریخ امروزآذر 7, 1401

سه مرحله مهم برای تربیت فرزند

امر تربیت و زراعت تا حدودی به هم شبیه هستند اما به نظرتون شما توی تربیت بیشتر با چالش مواجه میشید یا توی زراعت؟ توی موضوع تربیت بیشتر سختی می‌کشید یا در بحث زراعت؟

متن ویدئو:

بعضی‌ها که یک پولی به دستشون میرسه یا اضافه سرمایه‌ای دارند، میرن تو یکی از این روستاهای اطراف برای خودشون یک باغ یا باغچه‌ای تهیه می‌کنند. مخصوصا وقتی سن بالاتر میره آدم‌ها دوست دارن یک کشت و زرعی انجام بدن. بته‌ای گلی درختی بکارند و آخر هفته‌هاشون رو با این سرگرم باشند.

نمی‌دونم شما تجربه باغبانی یا زراعت دارید یا نه. حداقل یک گلدان داخل خانه‌مون داشتیم. سوال من اینه تربیت راحت‌تره یا زراعت و باغبانی. احتمال زیاد شما میگید که زراعت آسون‌تره. من میخوام خلاف این رو به شما بگم. اتفاقا تربیت از زراعت راحت‌تره. چرا؟ چون شما در زراعت سه بخش باید کار انجام بدید.

اول شخم زدن زمینه، دوم بذر پاشیدنه و سوم حمایت کردن و حفاظت کردن و رساندن آب و کود. شما در حوزه تربیت فرزند نیاز به دو بخش اول ندارید فقط باید بخش سوم رو انجام بدید. زمین استعدادی بچه‌های ما آماده‌ست. نیاز به شخم زدن نداره. دوم بچه‌های ما به تعداد و اندازه کافی درون خودشون بذر دارند. نیاز نیست شما بذر صداقت، عفاف، پشتکار، وفاداری بپاشید. بچه‌های ما همه این‌ها رو در فطرتشون دارند، فقط باید کار سوم رو انجام بدید. فقط باید مراقبت بکنید که این‌ها آفت نزنن. مراقبت کنید به میزان کافی آب و حرارت به این سرزمین برسه. پس تربیت از زراعت راحت‌تره. فقط باید مراقب آبیاری زمین وچودی بچه‌هامون باشیم.

هر کشاورزی خیلی خوب میدونه که چه چیزی رو باید پرورش بده و چه چیزی را نباید پرورش بده. کدوم گیاه رو نگه داره و کدوم گیاه رو ریشه کن کنه. اون در کنار گیاه مطلوب، علف‌های هرز رو هم می شناسه و اجازه رشد به اون‌ها رو نمی‌ده. اون با هشیاری و به موقع علف‌های زاید و هرز رو از بین میبره و اجازه رشد به اون‌ها نمی‌ده و خیلی خوب از گیاه خودش مراقبت میکنه. همان طور که کشاورز برای کارهای خودش یک اصول و برنامه‌ای داره، شما هم باید به اصول تربیتی کودک خودتون آگاه باشید و در مسیر تربیت کودکتون از اون اصول و چارچوب مشخص فاصله نگیرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *