تاریخ امروزمهر 3, 1401

آزادی فرزندانمان را محدود نکنیم

بعضی مواقع پدر و مادر به دلیل نگرانی‌های بی موردی که در مورد بچه‌هاشون دارند، دست به کاری می‌زنند که آزادی فرزندشون رو سلب و بچه‌ها رو نسبت به خودشون بدببین و بدگمان می‌کنند. یکی از اشتباهاتی که والدین در زمینه تربیت فرزند خودشون مرتکب میشن اینه که فکر می‌کنند، داشتن آزادی یک توقع زیاده خواهانه از سوی کودکه. پدر و مادر باید این مسئله رو بپذیرند که آزادی نیاز بچه‌ها  است و تا 7 سالگی باید به این نیاز پاسخ مثبت داد.

 

متن ویدئو:

نمی‌دونم این احساس بد به شما دست داده، وقتی که توی یک آسانسور سوار میشید و می‌بینید که یک برگه کاغذ A4 نوشتند که این مکان مجهز به دوربین مدار بسته است. حستون خیلی حس خوبی نیست به خودتون میگید چه دلیلی داره که اینجا هم دوربین کار بگذارند. مگر چه اتفاقی قراره بیوفته، من به این میگم محدود کردن بی دلیل آزادی‌ها. ما گاهی توی تربیت فرزند همین اشتباه رو می‌کنیم. آقایی زنگ زده بود. می‌گفت من نگران فرزندم هستم. به نظرم داره رفتار خطا انجام میده. گفتم آقا از کجا متوجه رفتار خطا شدی ؟ علامت‌هاش چیه ؟ گفت من متوجه نشدم، مادرش متوجه شده. صبح‌ها که بچه من میره مدرسه، مادرش میره توی اتاق و دفترچه خاطرات بچه‌م رو از زیر تختش برمیداره  و می‌خونه و توی دفترچه خاطراتش متوجه شده که یه اتفاقاتی داره میوفته. گفتم آقا به نظر شما این رفتار درسته ؟ به فرض این که شما با این مطالعه بتونید بعضی از سوء رفتارهای بچه‌تون رو کشف بکنید اما نمیگید چه لطمه‌ای به حریم خصوصی و آزادی‌های بچه‌تون میزنید ؟ آیا فکر می‌کنید او همین که بچه شما شد، شما حق تصرف در همه فضاهای او را دارید ؟

حکایت، حکایت همین دوربین مدار بسته است. شما با کار گذاشتن دوربین مدار بسته چقدر نفع می‌برید و چقدر ضرر می‌زنید. ما توی تربیت فرزند دقت بکنیم، بی دلیل آزادی‌های بچه‌مون رو خدشه دار نکنیم، به اسم اینکه نگران بچه‌مون هستیم. نیازی نیست ورود بی جا داشته باشیم. بعضی از مداخله‌ها عزت نفس بچه ما رو خراب می‌کنه و کرامت بچه ما رو از بین میبره.

از طرف دیگه پدر و مادر باید توجه داشته باشند که آزادی‌های زیاد و پذیرش تمام خواسته‌های کودک بدون هیچ قید و شرطی و تعیین نکردن هیچگونه خط قرمزی، عوارض دیگه‌ای مانند لوس شدن کودک داره که وظیفه تنظیم این آزادی دادن به کودک بر عهده پدر و مادره که باید با دقت میزان آزادی کودکشون رو تنظیم کنند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *