تاریخ امروزآذر 7, 1401

از سوالات بچه‌ها نترسید

استعمار فرزندان یکی از اشتباه ترین کارهای پدر و مادر در تربیت فرزند هست که می‌تونه اثرات بسیار بدی بر فرزند به جا بذاره. فرزند شما به عنوان یک انسان، حقوق و خواسته‌هایی داره که متاسفانه در برخی موارد شاهد این هستیم که والدین به اشتباه این حقوق و خواسته‌ها و تمایلات به جای فرزندان رو نادیده می‌گیرند و اون رو سرکرب می‌کنند.

متن ویدئو:

احتمالا بعضی از این فیلم‌ها رو دیدید که راجع به استعمار پرتغال یا بریتانیا تصاویری رو به شما ارائه میکنن. این‌ها با کشتی‌هاشون وارد خلیج بعضی از کشورها میشن و سربازانشون رو پیاده میکنن و اون کشور رو تصرف میکنن.

استعمارگری یکی از ویژگی‌های جریانات اسکتباری در دنیاست. روی صحبت من در این برنامه با مادرهایی است که گاهی فرزندشون رو استعمار میکنن.

شاید تعجب بکنید و البته بعضی‌ها شاید بهشون بر بخوره مگه میشه مادر فرزندش رو استعمار بکنه.

اگر این مثال من رو دقت بکنید حتما متوجه خواهید شد که توی بعضی از زندگی‌ها این اتفاق میوفته. کسی که مستعمره میشه عملا فکر و تشخیص خودش رو از دست میده و استعمارگر میتونه بر او زور بگه و افکار و ایده‌هاش رو تحمیل بکنه.

ما اگر اجازه ندیم فرزندانمون فکر بکنن، استدلال بکنن پس استعمارگریم. حالا فرق نمیکنه ممکنه مادر این کار رو بکنه، پدر این کار رو بکنه، معلم این کار رو بکنه یا حتی رسانه این کار رو بکنه.

ما گاهی مشاهده می‌کنیم که به بچه‌ها فرصت فکر کردن نمی‌دیم نه اینکه اجازه ندیم فکر بکنند، براشون شرایط فکر کردن فراهم نمی‌کنیم.

یکی از غلط‌های ما در حوزه تربیت آن است که ما پیش از آنکه بچه‌هامون به سوال برسن به اون‌ها پاسخ میدیم.

این جمله معروفه پاسخ دادن به یک دانش آموز پیش از آنکه برای او سوال ایجاد بشه جنسی از استعمار هست پس لطفا اجازه بدید بچه‌هاتون سوال داشته باشن، سوال بپرسن و خودشون به پاسخ اون سوالات برسن. اینگونه اگر باشه ما دیگر استعمارگر نخواهیم بود.

شما به عنوان پدر و مادر مراقب باشید که خودتون تبدیل به مانع یا سدی برای تفکر و اندیشه فرزندتون نشید و به صورت ناخواسته فرزند خودتون رو استعمار کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *