تاریخ امروزتیر 3, 1400
علت در لجبازی

علت لجبازی در کودکان

کودکان در سنین پائین لجبازی را آغاز می کنند و دلیل اصلی آن دیده شدن و جلب توجه بیشتر والدین می باشد. به همین منظور تمام کارهایی که انجام می دهند برای جلب توجه پدر و مادر است.

نکته مهمی که قبل از اینکه علل لجبازی را شرح دهم باید بیان کنم اینتن است که باید بین لجبازی و مصصم بودن تفاوت قائل شد. مرز بسیار نازکی بین کودک لجباز و کودک مصصم وجود دارد. اگر کودکی به هر شیوه می خواهد به هدف صحیح خود برسد این کودک کودکی مصمم است اما لجبازی را می توان اصرار و علاقه بیشتر فرزند برای جلب توجه برای رسیدن به هدف ناصحیح قلمداد کرد. مهمترین وظیفه والدین در برخورد با کودکان لجباز ریشه یابی رفتار آنهاست چرا که لجبازي از جمله رفتار‌ها و واكنش‌هايي است كه معمولاً در كودكان با گريه‌كردن، جيغ كشيدن، فحش دادن يا تخريب اشيا يا آسيب زدن به كودك ديگر بروز پيدا می‌كند.

در مجله توپ مارکت بخوانید:  مهمترین اصول تربیتی کودکان زیر 7 سال

علل لجبازی کودک

همانطور که عنوان شد ممکن است کودک لجباز واکنش های غیر طبیعی از خود در برخورد با اطرافیان بروز دهد و حتی باعث تنبیه شدن آن‌ها توسط والدین شوند، روان شناسان یکی از علل اساسی بروز این قبیل رفتارها را عدم اعتماد به نفس کافی می دانند. مثلاً تصور کنید کودک شما مدام همسالان خود را از خود برتر مي‌بيند در این زمان از مکانیزم دفاعی لجبازی برای پرکردن این خلاء استفاده می کند. البته لازم به ذکر است گاهي كودك اين رفتار (لجبازی) را با الگو گرفتن از والدين اجرا مي‌كند. براي مواجهه با كودكي كه براي جلب‌توجه دست به دامن لجبازي شده یا هدف جلب توجه است یا اینکه واقعاً مشکلی دارد. اگر صرفاً جلب توجه است باید با قاطعیت و مصمم بودن در برابر خواسته کودک ایستاد و براحتی او را مهار کرد واگر واقعا مشکلی در این زمینه وجود دارد بهترین راه کمک گرفتن از یک مشاور می باشد.

انتظار به بازگشت: كودكان خصوصيات لجبازی را بعنوان بخشي از شخصيت کسب می کنند، به دليل اينكه آنها می خواهند بعضی چیزها را برای خود نگه دارند. . دلیل این امر این است که گاهی اوقات کودکان فکر می کنند که فقط بالجبازیمی توانند آنچه را که می خواستند بدست آورند. به عنوان مثال، ممکن است کودک تحریک شود که نشان دهد که لجباز است چون کودک فهمیده است که فقط چنین روشی می تواند والدین را به انجام خواسته های او راضی کند. بنابراین، هنگامی که این تئوری کشف شده توسط کودک به اثبات برسد، نتیجه مثبتی را برای وی به همراه خواهد داشت، آن کودک با استفاده از همان ترفند لجبازی به عنوان ابزاری برای به دست آوردن آنچه که مورد نظر است، ادامه خواهد داد.

از شر درد خلاص شدن

وقتی والدین سعی می کنند از هر طریق ممکن کودکان را کنترل کنند، آنها در خود احساس درد می کنند. به عنوان مثال، اجازه ندادن کودک به بازی با توپ در اتاق تلویزیون ممکن است برای آنها بسیار سخت باشد. البته این به باور والدین کار درستی نیست و ممکن است برخورد توپ با تلویزیون باعث شکسته شدن آن شود. با این حال، از دید کودک، چنین کنترلی به عنوان فرار از آزادی دیده می شود و در آنها احساس درد بوجود می آورد. البته منظور از درد صرفاً درد فیزیکی نیست و ناخشنودی کودک نیز از دید روان شناسان نوعی درد قلمداد می شود. چنین دردی منجر به بروز لجبازی می شود، هر وقت والدین سعی می کنند فرزندان را کنترل کنند. کودک دچار اضطراب می شود و به شکلی منفی واکنش نشان می دهد.

حفظ هویت

برخی از کودکان از نظر افکار، نظرات، اعتقادات و غیره هویت خود را بسیار ارزش می پندارند، چنین کودکانی نمی توانند در موقعیتی قرار بگیرند که شخصی با عقیده یا خواسته آنها مخالف باشد. دلیل این امر آن است که افراد یا فرزندان دیگری که با آنها اختلاف دارند عدم توافق خود را با این قبیل کودکان براز می کنند. بنابراین، در چنین مواقعی، آنها به اندازه ای لجباز می شوند که حتی نمی توانند از نظر دیگران پذیرفته شوند. این لجبازی بیش از حد نوعی فرار از درد است. چنین نوع لجبازی می تواند مانع از رشد کودک شود و به طرز محسوسی بر روابط آنها با کودکان دیگر تأثیر بگذارد.

طعم انتقام

کودکان برخی مواقع لجبازی از خود نشان می دهند تا انتقام خود را از دیگر کودکان یا افرادی که باعث ایجاد ناراحتی در آنها شده اند، بگیرند. از این رو، آنها هر وقت فرصتی بدست بیاورند، از آن برای انتقام گیری استفاده می کنند و لجبازی را نوعی انتقام گیری به حساب می آورند. لجبازی یکی از بدترین مکانیزم های خصوصیات شخصیتی برای جلوگیری از سازگاری است، اما در بین کودکان لجبازی بسیار رایج است. در حقیقت، همه این افراد لجبازی را حداقل یک بار در طول زندگی خود تجربه می کنند. از طریق عدم توجه، می تواند به شدت کاهش یابد یا با بی توجهی می توان به کم شدن میزان بروز چنین رفتاری کمک کرد.

سوء تفاهم

هنگامی که برخی از گفتگوها در خانه بین کودک و والدین شروع می شود، سوءتفاهم صورت می گیرد. کاملاً واضح است که والدین به کارهای زیادی مشغول هستند و هر وقت در خانه با مشکل روبرو می شوند، خصوصاً در مورد فرزندانشان، دچار تنش می شوند. با عجله و ناامیدی، مادر و پدر شروع به فریاد زدن یکدیگر یا به بچه ها می کنند. این موارد به کودک آسیب می رساند و آنها شروع به رفتار بد (در اینجا لجبازی) می کنند. آنها معتقدند حرف آنها درست است نه حرف والدین.

عدم آزادی  کودکان دوست ندارند دیگران فعالیتهای آنها را کنترل کنند و همیشه می خواهند در هر کاری که انجام می دهند آزادی داشته باشند. اگر والدینشان سعی کنند جلوی آنها را بگیرند، احساس بدی می کنند و می پندارند که قادر به انجام کار مورد علاقه خود نیستند و در اینجا رفتاری به نام لجبازی برای بیرون آمدن از این موقعیت از خود بروز می دهند

مقایسه با کودکان دیگر

مقایسه های نامناسب یا غیر ضروری در بین کودکان خوب نیست زیرا این امر ممکن است باعث سرخوردگی آنها شود و کودکان ممکن است از دیگرانی که با آنها مقایسه شده اند عصبانی شوند. در چنین مواقعی، کودکان نسبت به این که در چه موردی با همسالان خود مقایسه شده اند میزان لجبازی متفاوتی را از خود بروز می دهند. از این رو، مقایسه فردی یا گروهی با کودکان نتیجه بخش نخواهد بود.

کنجکاوی

همه چیز در این دنیا برای کودکان جدید است و همیشه کنجکاو هستند که بدانند چه اتفاقی در اطرافشان می افتد. این کنجکاوی بیش از حد گاهی رفتار عادی آنها را به سمت و سوی لجبازی می کشد و آنها سعی می کنند در مورد چیزهای مختلف آگاهی کسب کنند. مواردی که شاید در مراحل اولیه برای آنها لازم نیست. بسیاری می گویند کنجکاوی برای به دست آوردن دانش بیشتر برای یک کودک در حال رشد خوب است، اما واقعیت این است که آنها با آگاهی از جزئیات ممکن است لجباز تر شوند.

الگو پذیری از والدین

جدا از تمام دلایل فوق، والدین نیز یکی از دلایل اصلی لجبازی در کودکان هستند. همانطور که می دانیم کودکان در سنین پائین والدین را بععنوان الگوی رفتارهای خود انتخاب می کنند. حال اگر پدر یا مادری خود لجباز باشند چه انتظاری از کودک خردسال می رود که لجباز و پرخاشگر نباشد؟ همانطور که گفته شد کودکان والدین را سرمشق و الگوی خود انتخاب می کنند. الگوهای غذا خوردن و خواب را از آنها یاد می گیرند، ضمن اینکه مشکلات روزانه در خانه را کنترل می کنند، به نحوه صحبت کردن آنها گوش می دهند و همه موارد را دنبال می کنند. بنابراین، اگر شخصی در خانه برای تحقق خواسته های خود رفتاری لجبازانه داشته باشد، می تواند انتظتر داشت که فرزندان نیز چنین بار بیایند

در مجله توپ مارکت بخوانید:  چگونه کودک لجباز خود را تربیت کنیم؟

نتیجه گیری

در این مقاله در صدد بودیم تا به ریشه ها و علل اصلی لجبازی کودکان اشاره کنیم. موارد بسیاری وجود دارد که باعث می شود یک کودک لجباز بار بیاید. در این مقاله به آنها اشاره کردیم. به عقیده شما چه دلایل دیگری برای لجبازی کودک وجود دارد؟

منبع:

https://www.indiaparenting.com/reasons-for-stubborn-behaviour-in-children.html

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *