تاریخ امروزمرداد 25, 1401
اشکال هندسی

6 راهکار برای آموزش اشکال هندسی به کودکان

 

کودکان در سنین ابتدایی کاملا آماده یادگیری اشکال هندسی هستند و با استفاده از راه های گوناگونی که برای آموزش اشکال به کودکان وجود دارد، به سادگی می توانند  با انواع شکل ها مانند دایره، مربع ، مستطیل و … آشنا شوند و آن ها را یاد بگیرند. معمولا والدین علاقه دارند فرزندشان مسائل ابتدایی از قبیل شمردن اعداد، شناختن رنگ ها و یادگیری اشکال هندسی را خیلی زود یاد بگیرند اما برخی از آنان راه های آموزش و چگونگی نحوه آموزش به فرزند خود را نمی دانند. آموزش اشکال هندسی به کودکان، مانند تمام آموزش ها در سایر مسائل، راه ها و شیوه های خاص خودش را دارد که پدر و مادر با بهره گیری از این شیوه ها، به راحتی می توانند دغدغه آموزش اشکال به کودکان را برای خود حل کنند و هیچ نگرانی از این موضوع نداشته باشند. یکی از بهترین راه‌های آموزش اشکال هندسی به کودکان، استفاده از بازی‌های آموزشی است.

در این مقاله می خواهیم چند شیوه آموزش اشکال هندسی به کودکان را بگوییم تا والدین بتوانند با استفاده از آن، کودکان خود را در یادگیری این اشکال کمک کنند:

آموزش اشکال هندسی به کودکان با شعر

آموزش در قالب شعر برای کودک، بسیار جذاب و دلچسب است. در قالب شعر می توان بسیاری از مسائل را به کودک آموزش و بهره وری کودک در یادگیری افزایش داد.

سعی کنید شعرهای مربوط به آموزش اشکال هندسی را برای کودک خود بخوانید و با کمک از شعر آن ها را به کودک خود آموزش دهید.

به عنوان مثال می توانید برای آموزش شکل هندسی سه گوش (مثلث) از شعری مانند شعر زیر استفاده کنید:

سلام سلام آی بچه ها

کوچیکترا بزرگترا

سلام به روی ماهتون

به چشمون سیاهتون

میخواین بگم اسمم چیه؟

به من میگن سه گوش خانم

گوشه هامو ببین و ببین

اینه و اینه و این

آموزش اشکال هندسی به کودکان با بازی

کودک عاشق بازی است. در بازی هر چیزی را می شود به کودک آموزش داد. بازی ها در یادگیری مسائل مختلف توسط کودک معجزه می کنند. بازی های بسیاری وجود دارد که هم کودک را سرگرم کرده و هم نکات بسیاری را به کودک آموزش می دهد.

آموزش اشکال هندسی به کودکان از طریق بازی

شما هم اگر دغدغه آموزش اشکال هندسی به کودک خودتان را دارید از بازی ها استفاد کرده و به وسیله آن سرعت یادگیری فرزند خود را افزایش دهید.

آموزش اشکال هندسی به کودک با اپلیکیشن

اگر فرزند کوچک شما هم با گوشی های هوشمند بازی و خود را با آن سرگرم می کند، حتما از این فناوری به نفع خود و فرزندتان استفاده کرده و آموزش های گوناگون را با استفاده از اپلیکیشن های آموزشی به فرزند خود بدهید.

امروزه استفاده از گوشی های هوشمند و سرگرم شدن کودک با آن یک واقعیت غیرقابل انکار است که به وفور دیده می شود.

آموزش اشکال هندسی به کودکان از طریق اپلیکیشن

والدین می توانند از این مسئله استفاده کرده و کودک خود را با استفاده از اپلیکیشن های آموزشی مفید و کاربردی سرگرم کنند.

در اینجا تعدادی از اپلیکیشن هایی که برای آموزش اشکال هندسی به کودک مفید هستند را معرفی می کنیم:

رنگ آمیزی اشکال هندسی

یکی از روش هایی که می تواند کمک کند تا کودک با اشکال هندسی آشنا شود، رنگ آمیزی است.

می توانید اشکال مختلف هندسی را یا از داخل کتاب انتخاب کنید یا خودتان بکشید و از کودک بخواهید آن شکل ها را رنگ کند و در خلال همین کار، نام شکل ها را به کودکتان آموزش دهید تا بتواند نام های مختلف اشکال هندسی را یاد بگیرد و بتواند آن ها را بشناسد.

آموزش اشکال هندسی به کودکان از طریق رن آمیزی

پختن غذاها و شیرینی ها با اشکال هندسی

کمک کردن در آشپزی و مشغول شدن با وسایل پختن غذا و شیرینی، یکی از لذت بخش کارها برای کودکان است.

حتما برای شما هم تا کنون بسیار اتفاق افتاده است که هنگام آشپزی و پختن غدا، کودکتان دوست دارد با شما همراه شود و گوشه ای از کار را انجام دهد.

علاقه زیاد کودک به انجام  این کار، می تواند زمینه ساز آموزش وی شود. اگر شما در هنگام پختن شیرینی ها یا ژله ها یا غذاهای گوناگون از قالب های اشکال هندسی استفاده کنید، می توانید ضمن سرگرم کردن کودک، اشکال مختلف را به او آموزش دهید و کودک را در یادگیری اشکال، کمک کنید.

آموزش اشکال هندسی به کودکان از طریق پختن غذاها و شیرینی ها

آموزش اشکال هندسی به کودکان با لگو

لگو یک ابزار بسیار خوب و مفید برای سرگرم کردن و آموزش به کودکان است.

لگو کمک بسیار زیادی به افزایش خلاقیت کودک می کند و ضمن اینکه می تواند ساعت ها او را سرگرم کند می تواند یک روش بسیار خوب برای آموزش به کودکان باشد.

آموزش اشکال هندسی به کودک از طریق لگو

لگو ضمن شکوفا کردن استعدادهای کودک، می تواند یک ابزار برای آموزش اشکال هندسی به کودکان باشد و کودک را در یادگیری نام و شکل اشکال هندسی کمک کند.

و اما سخن آخر:

شناخت و آموزش اشکال هندسی به کودکان از جمله مواردی است که ذهن کودک را برای یادگیری تقویت می کند. فراهم کردن محیط و شرایط برای یادگیری اشکال مختلف از جمله وظایف والدین است. راهکارهایی که در این مقاله معرفی شد، می‌تواند پدر و مادر را در آموزش اشکال به کودکان کمک کند و شرایط را برای یادگیری فرزندانشان فراهم کند.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

 1. maryam پاسخ

  به نظر من چون بچه ها با شعرها خیلی خوب ارتباط برقرار میکنن و شعرها رو دوست دارن خیلی راحت میشه در قالب شعر اشکال هندسی رو بهشون آموزش داد و کاری کرد که در ذهنشون تثبیت بشه

  1. AdminToop پاسخ

   ممنون از نظرتون
   شما کاملا درست میفرمایید
   بچه ها با شعرها خیلی خوب ارتباط برقرار میکنن و میشه از همین موضوع استفاده کرد و در قالب شعر نه تنها اشکال هندسی بلکه بسیاری از موضوعات آموزشی رو به کودک یاد داد

 2. سعید پاسخ

  لگو ها واقعا فوق العادن. همه بچه رو کاملا سرگرم میکنه. هم به خلاقیت کودک کمک میکنه. هم یک وسیله آموزشی بسیار خوبه که کمک حال پدر و مادر میشه. البته لگو کارکردهای زیادی داره و آموزش اشکال هندسی به کودک فقط یکی از اون‌هاست.

  1. AdminToop پاسخ

   ممنون از نظرتون
   کاملا درسته. واقعا لگوها بسیار شگفت انگیزن و علاوه بر سرگرم کردن کودک برای خلاقیتشون هم بسیار مفید و موثره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *