تاریخ امروزمهر 3, 1401
آموزش رنگ ها

آموزش رنگ‌ها به کودکان

آموزش رنگ‌ها به کودکان و تشخیص آن ها، از اولین آموزش ها به کودک است و والدین معمولا دنبال راهکارهایی هستند که بتوانند شناخت رنگ ها و رنگ آمیزی را از همان سنین کم به کودکشان یاد بدهند و فرزندشان بتواند رنگ های مختلف را تشخیص دهد.

یادگیری نام رنگ ها در کودکان معمولا از سنین 2 تا 5 سال آغاز می شود ودخترها معمولا نام رنگ ها را زودتر از پسرها به خاطر میسپارند که البته امر یادگیری در کودکان مختلف، با توجه به عواملی همچون چگونگی رشد سیستم عصبی متفاوت است.

از آنجایی که آموزش رنگ ها به کودکان یکی از دغدغه های مهم والدین در سال های ابتدایی فرزند می باشد، در این مقاله راه هایی را که پدر و مادر می توانند با استفاده از آن، این مسئله را برای خود حل کنند را ارائه می دهیم:

استفاده از ویدئوهای آموزشی

یکی از راه های مفید برای آموزش رنگ ها به کودکان، استفاده از فیلم های آموزشی است.

در این ویدئوها، از طریق نشان دادن اشیاء مختلف که کودک با آن ها رابطه خوبی برقرار می‌کند مانند بادکنک ها و گوینده ای که رنگ آن ها را تکرار می کند باعث یادگیری شیرین و جذاب رنگ ها برای کودک می شود.

در برخی از این ویدئوهای آموزشی کودک می تواند رنگ ها را حتی به زبان انگلیسی هم فرا بگیرد. فضای شاد با موسیقی های مناسب سن کودک می تواند زمینه ای را فراهم کند که کودک حتی به زبان انگلیسی هم انواع رنگ ها را یاد بگیرد.

اپلیکیشن های آموزش رنگ به کودکان

اپلیکیشن های آموزش رنگ به کودکان، یکی از راحت ترین و کاربردی ترین و در دسترس ترین ابزارهای آموزش رنگ به کودکان است.

در شرایطی که امروزه تقریبا تمام خانواده ها از گوشی های هوشمند بهره برده و از آن به عنوان وسیله ای برای سرگرمی کودک استفاده می کنند، این اپلیکیشن ها می توانند بسیاری از مشکلات در زمینه آموزش رنگ به کودکان را رفع کرده و کمک حال والدین باشند.

برخی از این اپلیکیشن هایی که می توانید در زمینه آموزش رنگ به کودکتان استفاده کنید به شرح زیر است:

اپلیکیشن سرزمین رنگ‌ها (چوب شور)

اپلیکیشن بازی رنگ‌ها

اپلیکیشن رنگ آمیزی ماندالا

اپلیکیشن نقاشی و رنگ آمیزی

اپلیکیشن رنگ آمیزی وسایل نقلیه

از اسباب بازی ها استفاده کنید

کودکان عاشق اسباب بازی هستند. شما می توانید از این علاقه آن ها نهایت استفاده را برده در قالب بازی کردن کودک، رنگ ها را به او آموزش دهید.

برای کودک خود اسباب بازی های مختلف و رنگارنگ تهیه کنید و اجازه دهید کودک با آن سرگرم شود و در خلال بازی سعی کنید به او رنگ های مختلف را آموزش دهید.

استفاده از میوه ها را نادیده نگیرید

تنوع بسیار میوه ها و رنگ های مختلف آنان از می تواند وسیله ای برای آموزش رنگ به کودک باشد.

از این میوه ها که کاملا در دسترس هستند و مشکلی برای تهیه آن ها وجود ندارید استفاده کنید و رنگ های مختلف را به وسیله این میوه ها به کودک آموزش دهید.

از کودک بخواهید اسم میوه ها را با رنگشان برای شما بگوید مثلا از او بخواهید بگوید “موز زرد” یا “خیار سبز”. 

اپلیکیشن میوه رنگی رنگی

استفاده از کتاب های آموزشی

کتاب های زیادی وجود دارد که می تواند وسیله ای مفید و کاربردی برای آموزش رنگ به کودکان باشد.

کتاب هایی که پر از تصاویر هستند و باید توسط کودک رنگ آمیزی شود. با رنگ آمیزی تصاویر کودک مستقیما با انواع رنگ ها سر و کار دارد و زودتر رنگ را می شناسد و آن ها را یاد می گیرد.

استفاده از جزئیات در گفت‌وگوها

یکی از کارهای ساده‌ای که می توانید در جهت آموزش رنگ ها به کودکتان انجام دهید، استفاده از جزئیات و به کار بردن نام رنگ در صحبت هایتان است. سعی کنید وقتی در صحبت هایتان نام اشیاء را می برید حتما نام رنگ آن را هم بگویید. مثلا وقتی از کلمه یخچال استفاده می کنید، نام رنگش را هم ذکر کنید؛ یعنی بگویید “یخچال سفید”

از شعر استفاده کنید

سرعت یادگیری کودکان در قالب شعر بالاست و نکات آموزشی را در راحت و سریع در قالب شعر فرا می گیرند. 

برای آموزش رنگ ها به کودکان نیز می توانید از شعرها استفاده کرده و در قالب شعر، رنگ ها را به کودکتان آموزش دهید.

آموزش رنگ ها به کودکان از اولین مواردی است که پدر و مادر باید خود را آماده آموزش آن به کودکشان کند. راه های مختلفی برای این آموزش وجود دارد که والدین می توانند از آن استفاده کرده و رنگ ها را به فرزندشان آموزش دهند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *