تاریخ امروزاردیبهشت 24, 1400
تربیت کودک لجباز

چگونه کودک لجباز خود را تربیت کنیم؟

کودک​ معمولاً از 2 تا 3 سالگی لجبازی را آغاز کرده و یا به عبارت دیگر کودکان در این سنین لجبازی را در خودکشف می کنند. چرا که کودک در این سن به درجه ای از خودآگاهی و شناخت محیط و اطرافیان می رسد که می فهمد رفتارش روی اطرافیانش تاثیر می گذارد و واکنش ها را برمی انگیزد به همین دلیل به منظور جلب توجه والدین و اطرافیان کاراها و فعالیتهایی را انجام می دهد که برخی از آنها با نام لجبازی شناخته می شود.

به منظور جلب توجه و واکنش اطرافیان، کودکان در سنین معمولاً دو تا سه سالگی کارها و فعالیتهایی را انجام می دهند. در این مجال در صدد هستیم تا به منظور برخورد بهتر با این قبیل کودکان، ویژگی های کودکان لجباز را مورد بررسی قرار دهیم.

اگر چه لجبازی کودکان علل و عوامل متعددی دارد که در مقاله جداگانه ایی مورد واکاوی قرار خواهد گرفت. بهترین راه برای مقابله با یک کودک لجباز این است که به آنها نشان دهید که رفتار آنها مؤثر نیست. به منظور رسیدن به یک نتیجه مطلوب به رفتار خوب آنها توجه کنید و این قبیل رفتارها را مورد تشویق و توجه قرار دهید.

نکات متعددی وجود دارد که ممکن است در برخورد با یک کودک لجباز کمک کند. البته لازم به ذکر است تاکید نمایم که هر کودکی که برخلاف میل والدین رفتار یا اراده یی داشت کودک لجباز بشمار نمی رود. مهم است که کودک شما قبل از انجام هرگونه عمل قاطع و سرسخت و مصمم باشد. فرزندان با اراده قوی می توانند بسیار باهوش و خلاق باشند. آنها سؤالات زیادی می پرسند، یا ممکن است هر دستوری را به راحتی نپذیرند باید به این نکته توجه داشت که هر عکس المل کودکان در قبال والدین را به عنوان لجبازی تفسیر نکنیم:

در اینجا علاوه برسرکش بودن چند ویژگی دیگر وجود دارد که کودکان لجباز ممکن است نمایش دهند

 • آنها نیاز به تأیید شدن و دیده شدن دارند. بنابراین ممکن است کارهایی را انجام دهند که غالباً توجه شما را جلب کنند.
 • این قبیل کودکان می توانند به شدت مستقل باشند.
 • آنها متعهد و متمایل به انجام کاری هستند که دوست دارند.
 • آنها دارای خصوصیات رهبری قوی هستند.
 • آنها دوست دارند کارها را با سرعت انجام دهند.

روانشناسی کودکان لجباز

برای مقابله با فرزند لجباز خود، به روش صحیح، ابتدا مهم است که بدانید چرا آنها به این روش رفتار می کنند و چه چیزی باعث می شود که آنها لجبازی کنند. یعنی در مرحله اول با علت بوجود آمدن این قبیل رفتارها آشنا شوید. البته همچنان که قبلاً هم ذکر کردم باید مرزی قائل شد بین کودکی که لجبازی می کند و کودکی که مصمم است کارهای خود را به هر نحو ممکن انجام دهد. روان شناسان معمولاً اصطلاح “استحکام هدف” را برای کودکانی که مصمم به اتمام کار و فعالیت خود هستند، بکار می برند و در عوض از لجباز کودک با عنوان  “خودداری از تغییر فکر، رفتار یا عمل تحت هر فشار خارجی” استفاده می کنند. نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که لجبازی ممکن است منشاء ژنتیکی و حتی اکتسابی داشته باشد و با مشاهده دیگران آموخته شود. اما نکته امیدوار کننده این است که با استفاده از تکنیک هایی می توان این رفتار البته از نوع خفیف را هدایت نموده و بعد از مدتی خاموش نمود.

نزدیک شدن به رفتار خطر آمیز و نه دور شدن از آن

محققان یک تکنیک جالبی را در این زمینه برای برخورد با کودکان لجباز به والدین گوشزد می کنند. آنها می گویند برای اینکه بتوانید با کودک لجباز خود بدرستی رفتار کنید باید وقتی رفتارهای خطرناکی (منظور کارهای لجبازانه) انجام می دهند شما به عنوان والدین موقععیت را رها نکنید و به حرف آنها کوش ندهید. باید با مصمم بودن و تاکید بر خواسته خود وی را از خواسته کودکانه خود منصرف کنید. به جای نادیده گرفتن رفتار لجبازانه کودک، سعی کنید آنها را به اتاق خود فرستاده و با تشدید احساسات خود (البته نه عصبانیت بلکه با قاطعیت)، مستقیماً به رفتارهای او واکنش نشان دهید، حتی اگر برای شما منطقی به نظر نرسد. اگر مطمئن نیستید که چه چیزی را بگویید، این 3 ایده ساده و آسان را به خاطر بسپارید:

 • “شما نمی خواهید _______.”
 • “شما آن را دوست ندارید.”
 • “شما دوست داری به جای این کار “

بیش از هر چیز، بچه ها از پدران و مادران با اراده و مصمم خوششان می آید.  لازم  نیست مرز خود را تغییر دهید. کافی است ضمن همدلی با کودک با اراده قوی و مصصم خواسته خود را از آنها بخواهید و  تفاوت را خواهید دید

به دنبال پیام های پنهان باشید

همه ما بعنوان پدر و مادر آرزو می کنیم بچه ها بتوانند آنچه را که در درون ذهنشان اتفاق می افتد را بیان کنند، اما حقیقت این است که مغز تفکر آنها به اندازه کافی برای انجام این کار توسعه نیافته است. همانند یک بازپرس، والدین باید به دنبال پیام های پنهان خود باشند. هربار که کودکتان یک کاری را انجام داد، از خود بپرسید “دلیل اصلی این رفتار چیست؟” هر رفتاری دارای پیامی است. برای درک عمق و پیدا کردن پیام اساسی رفتار کودکان، با نگاهی به سه نیاز اساسی که همه بچه ها دارند: یعنی قدرت، تجربه و اتصال شروع کنید.

 • قدرت: آیا فرزند شما می خواهد کنترل بیشتری روی انتخاب ها و تصمیمات اساسی داشته باشد؟
 • تجربه: آیا کودک شما می خواهد کارهای دست اول خود را بیشتر انجام دهد؟
 • ارتباط: آیا کودک شما نیاز دارد که از صمیم قلب و با کیفیت بالاتری با هم ارتباط داشته باشید؟

مثلاً تصور کنید که کودکی به گفته مادر خود مبنی بر کمک به چیدن سفره نمی پردازد در این مثال پیام پنهان این است که کودک می خواهد مستقل شده و کنترل بیشتری بر تصمیمات خود داشته باشد در این صورت می توان این نافرمانی را با عنصر (قدرت) تفسیر نمود

در مجله توپ مارکت بخوانید:  مهمترین اصول تربیتی کودکان زیر 7 سال

نتیجه گیری

مصاحبه های انجام شده با والدین کودکان لجباز نشان می دهد که این قبیل کودکان اصطلاحاً به هیچ سراطی مستقیم نیستند و همیشه حرف حرف خودشان است. حتی راضی کردن آنها برای انجام کارهای شخصی خود مثل مسواک زدن والدین را در بسیاری از مواقع به ستوه می آورد و باعث شکایت آنها و مراجعه به مشاوران و روان شناسان می شود. البته در بسیاری مواقع این کودکان هستند که پیروز شده و و والدین در نهایت تسلیم خواسته های فرزند می شوند و نکته جالب اینجاست که این تسلیم شدن نوعی تائید کودک به شمار آمده و باعث تقویت رفتار او می شود. نحوه برخورد با این قبیل کودکان نیازمند شناسایی رفتارها و ویژگی ها آنها و همچنین روانشناسی این قبیل کودکان است که در این نوشته سعی کردیم به گوشی از آننها اشاره کنیم.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *