تاریخ امروزمرداد 25, 1401

روش‌های مدیریت روابط خواهر و برادر

تقریبا در تمامی روزها ما شاهد تنش و جدل میان خواهر و برادرها هستیم. دعوا و تنش از کوچکترین مسائل مانند کنترل تلویزیون گرفته تا مسائل دیگر. در این جور مواقع هم معمولا شکایت خود را پیش مادر می‌برند که به شکایتشان رسیدگی کند و مدام والدین اعتراضات بچه‌ها را می‌شنوند و مستاصل و درمانده می‌شوند که باید چه کار کنند. قطعا این مسئله باید به بچه‌ها آموزش داده شود و والدین باید بتوانند نقش خودشان را در این شرایط به درستی ایفا کنند.

استفاده از روش زمان سنج نوبتی

اگر بخواهیم در همین ابتدا یک مسئله‌ای را به صورت کلی بگوییم این است که اگر بخواهیم بچه‌هایمان احساس کنند که مورد توجه ما هستند و فکر نکنند که ما بین آن‌ها فرق گذاشتیم، بتوانیم از زمان سنج نوبت استفاده کنیم. حال سوال پیش می‌آید که زمان سنجی نوبت یعنی چی؟

زمان سنج نوبت یعنی اینکه هر کدام از بچه‌های ما بتوانند به صورت اختصاصی و مشخص یک زمانی را با والدین خودشان دارند و والدین در این تایم با آن‌‌ها وقت می‌گذراند و به فعالیت‌های مورد علاقه‌اش می‌پردازد و پدر و مادرها در این مسئله باید خیلی عادل باشند یعنی مطمئن باشند که هر کودک به تنهایی یک سری امتیازات و مسئولیت‌ها در خانه دارد. حالا اگر دعوایی پیش آمد والدین باید چه کار کنند؟

مدیریت روابط خواهر و برادر

استفاده از روش پاداش و جریمه

اگر در خانه مشکلی پیش آمد ما می‌توانیم از سیستم پاداش و جریمه استفاده کنیم. یعنی اگر بچه‌ها برای اینکه کدام کانال را تماشا کنند با همدیگر دعوا می‌کنند و از ما می‌خواهند که مشارکت و مداخله و مشکلشان را حل کنیم، باید این مسئله را در نظر بگیریم که ما اعلام کنیم که یا با همدیگر کنار بیایید و خودتان مشکلتان را حل کنید یا اینکه هیچکدامتان اجازه دیدن تلویزیون را ندارید.

ما باید به کودکان کمک کنیم تا خودشان در مقام تصمیم گیری قرار بگیرند. وقتی که خودشان بتوانند تصمیم بگیرند، این احساس را دارند که می‌توانند شرایط را کنترل کنند.

موضع بی طرفانه داشته باشید

کاری که والدین باید انجام دهند این است که موضع بی طرفانه خودشان را حفظ کنند و به هیچ وجه خودشان را وارد دعوای بچه‌ها نکنند چون بچه‌ها مدتی بعد به طور کلی فراموش می‌کنند که اصلا در مورد چه چیزی دعوا کردند ولی آن خشمی که در وجود بچه به وجود آمد که “دیدی مامان از او طرفداری کرد”، “من میدانستم مامان اصلا من را دوست ندارد”، این به راحتی از ذهن بچه پاک نمی‌شود.

مشکل دیگر مداخله والدین در دعوای کودک این است که کودکان هیچ وقت یاد نمی‌گیرند که خودشان مشکلشان را حل کنند و همیشه یک نقش منفعلانه دارند و همیشه به والدین وابسته هستند که آن‌ها بیایند مداخله کنند و مشکل را برای آن‌ها حل کنند و در این صورت هیچ وقت مهارت حل مسئله را یاد نمی‌گیرند.

گاهی دعوا بر سر اسباب بازی است که ما در این صورت می‌توانیم از قانون توقیف اسباب بازی استفاده کنیم. یعنی به آن‌ها بگوییم یا با همدیگر بازی کنید یا این اسباب بازی برای مدت زمان مشخصی از هر دوی شما گرفته می‌شود، حالا خودتان انتخاب کنید و والدین مقتدرانه این کار را اجرا کنند و اگر بچه‌ها نتوانستند کنار بیایند، اسباب بازی از هر دوی آن‌ها برای مدت زمان مشخص گرفته شود.

مدیریت روابط خواهر و برادر

کار دیگری که والدین خیلی خوب می‌توانند انجام دهند این است که ما مفاهیم حل مسئله، مدیریت خشم و مشارکت را به کودکانمان آموزش دهیم. یعنی کودکان یاد بگیرند که اگر برای موضوعی بینشان دعوا می‌شود و مشکلی به وجود می‌آید، تنها راه این نیست که با همدیگر دعوا و پرخاشگری کنند، می‌توانند شیوه و روش‌های دیگری را بلد باشند و بتوانند مشکلشان را مدیریت کنند و به حل آن بپردازند.

یک مسئله‌ای که والدین باید خیلی خوب به آن توجه کنند این است که خودشان به عنوان الگو عمل کنند. یعنی اگر بچه‌ها ببینند که زمانی مشکلی بین پدر و مادر به وجود می‌آید، میتوانند به صورت منطقی و مسالمت آمیز آن را حل کنند، بچه‌ها هم یاد می‌گیرند که بتوانند این مسئله را تمرین کنند و این کار را انجام دهند.

اگر این مسائل در خانه رعایت شود و والدین بتوانند درست عمل کنند خیلی از تنش‌ها و مشکلات بین خواهر و برادرها حل می‌شود و آرامش و امنیت به خانه برمی‌گردد.

جمع بندی:

*برای مدیریت روابط خواهر و برادر می‌توان از روش‌های زیذ استفاده کرد:

استفاده از روش زمان سنج نوبتی

استفاده از روش پاداش و جریمه

*همواره موضع بی‌طرفانه نسبت به دعواهای کودکان داشته باشید.

*حل مسئله و مدیریت خشم را به کودکان آموزش دهید.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *