تاریخ امروزمهر 4, 1401

گاهی بیخیال خرابکاری فرزندان شویم

خیلی وقت‌ها پیش اومده که خیلی از ماها بچه‌مون رو در جمع مورد تحقیر و تمسخر قرار دادیم و به هیچ وجه به این موضوع فکر نکردیم که این آسیب‌های روانی و عاطفی که به فرزندمون می‌زنیم، با بچه‌مون باقی می‌مونه و اصلا متوجه عوارض و عواقب ناگوار آن نیستیم. بعضی از پدر و مادرها نمی‌دونند آزارهای کلامی و تحقیر و تمسخر، هویت و اعتماد به نفس کودک رو ویران و روند تربیت فرزند رو نابود می‌کنه. آیا به این موضوع فکر کرده‌اید که تحقیر و تمسخر کودک ممکنه باعث بشه که بچه ما توانایی برقراری ارتباط سالم با دیگران رو از دست بده ؟ ما شاید توجه نکنیم اما با تمسخر بچه‌مون باعث میشیم که اون دچار بی اعتمادی و در توسعه مهارت‌های شخصی و اجتماعی به شدت ضعیف بشه.

 

متن ویدئو:

توی محاوره زیاد این جمله رو می‌شنویم که فلانی سوتی داده. سوتی دادن مفهومی است که به من کمک می‌کنه دیدگاهم رو راحت تر به شما منتقل بکنم گرچه این کلمه خیلی ادیبانه نیست اما محل استفاده زیادی هست در گفت‌وگوهای روزمره ما. ما یه عادت بدی داریم، گاهی دوست داریم برای اینکه جمعی رو بخندونیم سوتی‌های دیگران رو تعریف بکنیم. اشکال کار اونجایی روشن میشه که ما این کار رو راجع به بچه‌هامون انجام بدیم. وقتی شما در یک جمعیتی، اشکالات بچه‌هاتون، خطاهای بچه‌هاتون یا به تعبیری سوتی‌های بچه‌هاتون رو نقل می‌کنید، درسته فضای شادی ایجاد می‌کنید اما عملا دارید آبروی فرزندتون رو می‌برید. وقتی آبروی فرزندتون رو در یک جمعیتی ببرید ولو اینکه این فرزند خردسال باشه، ولو اینکه بگیم این خیلی متوجه نیست عملا بنیان‌های شخصیتی او رو ویران می‌کنیم. گاهی بعضی از آدم‎‌ها غریبه پرستن. با بقال و معلم و نماینده مجلس و شریک فلان آقا خیلی خوب تعامل میکنن اما همین که به فرزن خودشون، به همسر خودشون میرسن، سطح ادب رو میارن پایین و ما عملا خیلی وقت‌ها آبروی بچه‌مون رو می‌ریزیم. وقتی شما مراقبت نمی‌کنید از آبروی بچه‌تون، انتظار نداشته باشید که حرف‌های تربیتی‌تون اثر داشته باشه. بچه‌ها باید به ما اطمینان داشته باشند که ما محافظ شخصیت اون‌ها هستیم. اگر ما محافظ شخصیت بچه‌هامون باشیم، حتما عزت نفس اون‌ها رو می‌بریم بالا. مثلا شما توی نام گذاری بچه‌ها یا توی صدا زدن بچه‌ها، دقت بکنید که اون‌ها رو کریمانه صدا بزنید. اینگونه آبروی بچه ارتقا پیدا می‌کنه و بچه نسبت به خودش اعتماد می‌کنه.

پدر و مادر باید همیشه این نکته رو مد نظرشون داشته باشند که آزارهای کلامی و عاطفی به اندازه خشونت‌های فیزیکی و بی توجهی به تغذیه سالم، کودک رو در معرض خطر قرار میده. یادتون باشه ممکنه خشونت‌ها و آزارهای کلامی شما هرگز فراموش نشه و برای همیشه باقی بمونه. یعنی شما یک لحظه چیزی به ذهنتون میاد و میگید و رد میشید و فکر می‌کنید که تموم شده اما در حقیقت اینگونه نیست و ممکنه حرف و گفته شما تبدیل به غم و اندوه ناتمام برای بچه‌تون بشه.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *