تاریخ امروزاردیبهشت 24, 1400
بازی کوید 19

بررسی بازی کوید ۱۹ – بازی در نقش ویروس کرونا

کووید 19 یک بازی جالب تفننی و امتیازی از استودیو گونای است که توسط کیوان ملک محمدی ساخته شده است. کووید ۱۹ را می‌توان بیشتر مناسب برای قشر کودک و نوجوان دانست که پیامش را به‌صورت ضمنی و در قالبی سرگرم‌کننده و حتی شیطنت‌آمیز منتقل می‌کند. شیطنت‌آمیز به این دلیل که بازیکن باید در نقش ویروس کرونا به آلوده کردن انسان‌ها بپردازد؛ اما در ادامه و بعد از باخت با پیامی مواجه می‌شود که به او یادآوری می‌کند رعایت مسائل بهداشتی و فاصله اجتماعی می‌تواند زنجیره انتقال ویروس را قطع کند.

در مجموع کووید 19 بازی مسرت‌بخشی برای دقایقی است که زمانی آزاد برای بازی کردن دارید. خصوصاً در مترو. از این بازی نمی‌توان انتظار بیشتری داشت تا در زمانی طولانی بازیکن را با خودش همراه کند.
داستان بازی کووید ۱۹

همانطور که می‌دانید کرونا ویروس یک نوع سندرم حاد تنفسی است که این روزها همه کشورهای دنیا را درگیر این بیماری کرده است. کووید ۱۹ نیز با برداشتی فانتزی از واقعه انتقال ویروس بین انسان‌ها، داستانی متفاوت را به شما نشان می‌دهد.

داستان اولیه بازی با یک روایت جالب آغاز می‌شود که با نوشته‌ها و تصاویری شما را وارد فضای گیم‌پلی کووید ۱۹ می‌کند. راوی در ابتدا می‌گوید موجوداتی به‌نام انسان طبیعت را کم‌کم تصاحب و نابود کرده‌اند و اسم آن را آبادانی گذاشته‌اند و سپس ویروس کرونا از دل طبیعت برای مقابله با این رفتار نامناسب انسان‌ها، علیه آن‌ها وارد عمل می‌شود.

تا اینجا خبری از پیام مثبت رایج بازی‌ها نیست و شما باید در نقش ویروس کرونا به داخل بدن انسان‌ها نفوذ کرده و آن‌ها را آلوده کنید. اما زمانی که بازی به اتمام می‌رسد و به‌دلیل رعایت فاصله یا زدن ماسک (رعایت نکات بهداشتی) موفق نشوید، بازی به شما این پیام را می‌دهد که حتی یک نفر هم می‌تواند زنجیره انتقال ویروس را بشکند.

به‌اندازه بضاعت یک بازی تفننی و امتیازی، همین اندازه از روایت داستانی هم کافی به‌نظر می‌رسد و رضایت بخش است.

بازی کووید ۱۹ با وجود سادگی و تکرار در روند، توانسته مخاطب گسترده‌ای را به دلیل ماهیت جذاب شیطنت‌آمیزش به خودش جذب کند و پایان این شیطنت را با نکته‌ای پندآموز همراه می‌کند تا انجام آن بار منفی پیدا نکند.

سرگرم شدن با ویروس کرونا

در این بازی بازیکن باید ویروس کرونا را جابه‌جا کند تا به بدن انسان‌های اطراف خود نفوذ کند. برای اینکار باید انگشت خود را به‌سرعت روی صفحه بکشید تا ویروس حرکت کند.

در ابتدای بازی با هر جابه‌جایی حس می‌کنید که چیزی کم است یا دارید اشتباه بازی می‌کنید. اما دلیل اصلی طول پرش کم ویروس است که به شما اجازه مانور زیادی را نمی‌دهد و ممکن است به سرعت ببازید. اما با تکرار چندین باره بازی و کسب امتیاز، می‌توانید طول پرش را افزایش دهید و دفعات بعد، تعداد افراد بیشتری را مبتلا کنید. هرچه طول پرش را افزایش دهید، راحت‌تر خواهید توانست بین انسان‌ها نفوذ کنید و کار شما ساده‌تر می‌شود.

برای افزایش طول پرش باید از امتیازات خود خرج کنید. این امتیازها را هر دست که بازی می‌کنید به تعداد افرادی که آلوده کرده‌اید بدست می‌آورید. در مجموع ۱۰ سطح ارتقا وجود دارد.

اگر به عنوان یک سرگرمی موقتی به بازی کووید ۱۹ نگاه کنید، بازی جالبی است؛ اما نمی‌تواند برای مدت طولانی شما را سرگرم کند و روند بازی پس از چندین مرتبه بازی کردن تکراری می‌شود و در نهایت بعد از تکمیل سطح ارتقا، دیگر چیز جدیدی برای دستیابی وجود ندارد.

گرافیک و صداگذاری بازی

گرافیک و کاراکترهای بازی حالت کارتونی دارند. بازی‌ساز سعی کرده چهره‌هایی که نماد مناطق گوناگون دنیا هستند را طراحی کند؛ مثلاً از سفید پوست تا سیاه پوست را در بازی مشاهده می‌کنید.

خود ویروس هم طراحی جالب و بامزه‌ای دارد و نحوه پرش و جابه‌جایی آن به شکل خوبی طراحی شده است که به جذابیت بازی افزوده است.

کووید ۱۹ دارای صداگذاری جالبی می‌باشد و جلوه‌های صوتی انتقال و باختن همگی خوب کار شده‌اند؛ البته در حین انجام بازی کلمات انگلیسی به گوش می‌رسد. مشخص است که هدف سازنده علاوه بر بازار ایران، بازارهای بین‌المللی نیز بوده است. به همین دلیل نام بازی در منو نیز به‌صورت انگلیسی درج شده است.

بازی کووید ۱۹ با وجود سادگی و تکرار در روند، توانسته مخاطب گسترده‌ای را به دلیل ماهیت جذاب شیطنت‌آمیزش به خودش جذب کند و پایان این شیطنت را با نکته‌ای پندآموز همراه می‌کند تا انجام آن بار منفی پیدا نکند.

انجام این بازی بامزه کرونایی را خصوصاً در این ایام که با این ویروس دست و پنجه نرم می‌کنیم، توصیه می‌کنم.

اشتراک‌گذاری

سید علی متقی نژاد کارشناس نقد و بررسی بازی و اپلیکیشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *