در احترام به سلیقه‌ها صبور باشیم

یکی از مشکلات و اشتباهات رایج بین بعضی از پدر و مادرها اینه که خیلی براشون سخته که بخوان به سلیقه بچه‌شون احترام بذارن. ما باید با این مسئله کنار بیاییم که قرار نیست سلیقه بچه ما دقیقا همون سلیقه ما باشه. این یک موضوع بسیار بدیهی و طبیعیه که در برخی موارد سلیقه ما و کودکمون با هم متفاوت باشه و سلیقه یکسانی نداشته باشیم. اینجا هنر پدر و مادر کودکه که چگونه این اختلاف سلیقه رو مدیریت بکنن.

 

متن ویدئو: 

یه سوال متفاوت از شما دارم. بچه شما حتما باید سلیقه‌ش هم عین شما باشه؟ حتما جواب میدید نه! هر کس سلیقه خودش رو داره.

سوال دوم. آیا توی تربیت فرزند به همین اصل باور دارید؟ خیلی وقت‌ها ما دوست نداریم یا اجازه نمیدیم بچه‌مون سلیقه‌ش با ما متفاوت باشه.

یه فرمول عرض بکنم. اگر شما بتوانید سلیقه‌ها رو پذیرش بکنید، میتونید به عقیده‌ها نفوذ پیدا بکنید. خیلی اوقات سلیقه‌های ما خطوط قرمز ما نیست. منبعث از عقاید ما نیست. پس میتونیم با سلیقه طرف مقابل کنار بیاییم.

بچه شما به یه رنگ علاقه منده، به یه چیدمانی علاقه منده، به یک تفریح علاقه منده، اما خیلی وقت‌ها ما دوست نداریم بچه ما سلیقه متفاوت داشته باشه. اصرار داریم اتاق خوابش همونجوری باشه که ما میخوایم. چینش لباس‌هاش داخل کمد همونجوری باشه که ما میخوایم. سر و وضعش همون شکلی باشه که ما میخوایم.

شاید بپرسید پس تربیت چی میشه؟ درست میگید. این نگرانی به جاست. اما تربیت باید روی ملاحظات اصلی باشه. اگر شما به سلیقه‌های بچه‌تون تا جایی که برای شما اختلال ایجاد نمیکنه احترام بگذارید، اون وقت میتونید برای عقایدش طراحی‌های تربیتی بکنید.

ما گاهی حتی از سلیقه پامون رو فراتر میزاریم، فکر میکنیم احساسات بچه‌ها هم باید همونی باشه که ما میخوایم. بیایید بپذیریم به سلیقه‌ها احترام بگذاریم تا روی عقیده‌ها بتونیم مهندسی انجام بدیم. 

یادمون نره که سلیقه، ذائقه و علایق کودکان امروزی نسبت به نسل‌های قبل تفاوت بیاری کرده و دستخوش تغییرات زیادی شده است. احترام به سلیقه کودک از موضوعات کلیدی در موضوع تربیت فرزنده که مدیریت آن میتونه امر تربیت رو برای پدر و مادر سهل یا دشوار بکنه.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *