تاریخ امروزمهر 3, 1401

از دلیل تراشی‌های بیهوده پرهیز کنیم

کودک بر اساس نیاز ذاتی خودش، وابسته به پدر و مادرش هست. او خودش، اکثر نیازها و خواسته‌هایی که داره رو قادر نیست عملی کنه و تنهایی بتونه نیاز خودش رو رفع بکنه. همین نیازمندی هست که باعث میشه مدام از پدر و مادر خودش کمک بخواد و اون‌ها رو واسطه رسیدن به خواسته‌هاش قرار بده.

بعضی از پدر و مادرها بی دلیل و بدون هیچ توجیهی خواسته‌های فرزند خودشون رو رد می‌کنند و خیلی راحت با یک کلمه “نه” فرزند رو از خودشون رانده میکنن.

متن ویدئو:

این جمله مشهوره که میگن برای بچه‌های کم سن و سال، پدر و مادرشون نقش خدا رو دارن. نمیخوایم شرک بورزیم. خدا یکی است. اما از منظر این فرزند خردسال، وقتی حوائجی داره، نیازهایی داره، تنها کسی که می‌تونه اون‌ها رو تامین بکنه، پدر و مادرشه. بنابراین این بچه نگاه خدایی به پدر داره. خب گاهی بعضی از عرفا این رو تذکر دادند. بعضی از آدم‌های بزرگسالی که خدا رو به درستی عبودیت نمی‌کنند، با خدا رفیق نیستند، به خدا بی اعتماد هستند، یکی از دلایلش اینه که پدرهاشون براشون درست پدری نکرده. در اون لحظاتی که پدر حکم خدا رو داشته، خدای وفاداری نبوده. خدای مهربانی نبوده. یکی از نکاتی که بنده می‌تونم خدمت شما تقدیم بکنم اینه: ما تا جایی که می‌تونیم “نه” هامون رو ذخیره بکنیم. خدای خوب همیشه به بنده‌اش نه نمیگه. بچه شما درخواست‌هایی رو خدمت شما میاره و این درخواست‌ها غیر موجه نیست، زیاد هم نیست اما ما عادت کردیم در عموم موارد، درخواست‌ها رو رد می‌کنیم، نه میگیم. به طنز می‌گفتم: اگر شما قرار است در طول سال فقط سه بار بگید نه، این‌ها رو ذخیره بکنید برای روز مبادا. ما چرا زیاد از کلمه نه در برابر بچه‌هامون استفاده می‌کنیم؟ چند تا دلیل داره:
یک: ممکنه ما به بچه‌مون اعتماد نداریم و این با کرامت بچه‌مون در تضاده

دوم: ما کم حوصله هستیم، علاقه مند نیستیم پذیرش بکنیم رفتار بچه‌مون رو

و سوم: گاهی ما دچار تنبلی میشیم

“نه” های زندگیمون رو ذخیره بکنیم.

درسته که بعضی از خواسته‌های کودکان غیر معقول و غیر قابل قبول هستند و پدر و مادر اصلا نباید به اون دسته از خواسته‌های فرزندشون تن بدهند اما واقعا بعضی از درخواست‌های کودک رو که به راحتی میشه اجابت کرد و با رفع اون نیاز کودک، باعث حس دلگرمی و شادی در کودک شد رو به راحتی رد می‌کنند و باعث شکل گیری یک حس بد در کودک میشن. پدر و مادر باید توجه داشته باشند که “نه گفتن به کودک” روش و زمان مناسب دارد و نباید در هر زمان به خواسته‌های معقول کودک “نه” بگویند که در این صورت در روند تربیت فرزند خودشون دچار مشکل خواهند شد.

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *