تاریخ امروزمهر 4, 1401

اصول تربیتی ضروری کودکان یک تا سه ساله

آموزش و تربیت کودک نیازمند فعالیتی زمانبر و طولانی است که از لحظه و بدو تولد وی آغاز می شود و طبق نظر اسلام تا سن بیست سالگی ادامه دارد. در این مجال درصدد هستیم تا به برخی از اصول اساسی تربیت کودکان بویژه در سنین بدو تولد تا سه سالگی را اشاره کنیم.

همچنان که اشاره شد سرعت بالای یادگیری و آموزش در سنین ابتدایی می طلبد تا فعالیت والدین دوصد چندان شود. بنا به قولی “خشت اول چون نهد معمار کج – تا ثریا می رود دیوار کج!!”. بر اساس همین عقیده لازم است والدین توجه شایانی به تربیت کودک در این سنین داشته باشند. چرا که به عقیده روان شناسان این سرعت بالای یادگیری کودک در سنین اولیه پایه اساسی برای پیشرفت مادام العمر ایجاد می کند، و بزرگسالانی که مراقبت و آموزش کودکان را از بدو تولد فراهم می‌کنند، مسئولیت بزرگی برای سلامتی، پیشرفت و یادگیری کودکان دارند. علیرغم دیدگاه‌ها و تفاوت‌هایی که در این زمینه وجود دارد در این مطلب قصد داریم به برخی اصول اساسی که توسط انجمن ملی تعلیم و تربیت کودکان خرسال بیان داشته اشاره کنیم:

همه زمینه های توسعه و یادگیری دارای اهمیت هستند

یعنی اینکه کودک باید با تمام جنبه های خود رشد کند. کودک را باید اصطلاحاً با چند عینک دید به همین منظور تمام جنبه های رشدی اعم از شناختی عاطفی روانی حرکتی باید مد نظر والدین باشد.

تربیت و آموزش کودک باید مرحله به مرحله باشد

نیازی به گفتن نیست که تا به پله شماره یک قدم نگزارید نمی توانید به پله های بعدی بروید. در تربیت کودک نیز این مورد یکی از ضروریات اولیه و اساسی می باشد که باید مورد توجه والدین قرار گیرد.

رشد و یادگیری کودک با کودکی دیگر متفاوت است

توجه به تفاوتهای فردی امری لازم و ضروری. این اهمیت تا آنجایی پیش رفته است که یکی از موضوعات اساسی روان شناسی تربیتی به این امر یعنی آشنایی با تفاوتهای فردی و برنامه ریزی برای آموزش هر شخص متناسب با توان و پتانسیل وی اختصاص داده شده است. این بدان معنی است که از هر کس انتظاری متناسب با توان و پتانسیل آن فرد باید داشت. حتی توجه به ابعاد مختلف هوش ها تحت عنوان هوشهای چندگانه نیز از این منظر ناشی می شود

رشد و یادگیری کودک نتیجه تعامل رشد و تجربه است

تربیت و آموزش کودک یک فرایندی است طولانی و اینگونه نیست که شما یک آموزشی را به کودک بهدید و بلافاصله انتظار نتیجه داشته باشد. برخی از شیوههای تربیتی نتایج خود در در زمانهای طولانی نشان می دهند. پس بدون نگرانی و بطور مرتب در صدد آموزش کودک به شیوه صحیح باشید.

در مجله توپ مارکت بخوانید:  مهمترین اصول تربیتی کودکان زیر 7 سال

تجربیات اولیه کودک تأثیرات عمیقی بر رشد و یادگیری دارد

ارائه تجربیات خوشایند می تواند باعث جلب اعتماد کودک و آمادگی ذهنی او برای پذیرش مطالب و محتواهای گوناگون باشد. حتماً شنیده یا دیده اید که مثلاً برخی اتفاقات ناگوار را کودک از کودکی به همراه دارد. نگارنده شخصا شاهد بوده که فردی در بزرگسالی هم از حیوان گربه یا سگ ترس فراوانی داشته با بررسی اصل موضوع متوجه شد که این شخص در کودکی گربه وی را چنگ زده یا سگ به نبالش افتاده است. این قبیل امور ناخوشایند تاثیر بسیاری بر کودک خواهد گذاشت که نتایج آن تا بزرگسالی نیز ادامه خواهد داشت.

رشد به سمت پیچیدگی بیشتر، پیش می رود

هزمان با رشد و توسعه جوامع شیوه ها و اصول تربیتی در این جوامع نیز دستخوش تغییراتی می شود. دیگر پدرها و مادرها نباید انتظار داشته باشند کودکان در عصر دیجیتال که اصطلاحاً به آنها “بومی دیجیتال” گفته می شود را آن طوری که پدران و مارانشان آنها را آموزش یا تربیت کرده اند تربیت کنند. مطالعه کتابها و مقالات و دیدن فیلم و سخنرانی هایی در خصوص شیوه صحیح تربیت از جمله مواردی است که می تواند به خوانواده ها در این زمینه کمک نماید.

کودکان در صورت داشتن روابط امن بهترین رشد را دارند

عدم دعوا درحضور کودک و عدم پرخاشگری در حضور کودک موضوع بسیار با اهمیتی است که به ویژه از جانب پدران و مادران جوان نادیده گرفته می شود. یکی از مهمترین اصوصل اساسی تربیت و آموزش فراهم آوردن محیط یادگیری امن می باشد. این محیط امن هم صرفاً با داشتن روابط عاطفی مثبت قابل پیاده شدن است. لازم است که پدران و مادران به این نکته اساسی توجهی بیش از پیش نشان دهند.

بازی وسیله ای مهم برای رشد و توسعه کودک در تمام زمینه ها است

بسیاری از مربیان تعلیم و تربیت برای اینکه آموزشی اثربخش باشد سه ویژکی اساسی را برای آن قایل هستند که یکی از آن سه مورد آموز مبتنی بر بازی است. پژوهش های مهمی نشان داده اند که بازی وسیله ای مهم برای توسعه خود تنظیمی و پیشبرد زبان، شناخت و حتی شایستگی اجتماعی برای کودکان به شمار می رود و از این رو اختصاص زبان برای کودک برای بازی باوی می تواند بسیار اثربخش و اثرگذار باشد.

وقتی کودکان به چالش کشیده می شوند پیشرفت می کنند

این نکته بسیار مهمی است که با فراهم آوردن شرایطی بریا کودک بتوانیم موجب رشد و تعالی وی بشویم. انجام فعالیتهیا تکرار شونده نتنها نتایج مثبتی به بار نخواهد آورد بلکه باعث از بین رفتن زمان نیز برای والدین و کودکان می شود. طراحی موقعیتهای یادگیری مبتنی بر مساله یا پروژه می تواند منجر کاوش ذهنی کودک شده و می تواند در آینده حتی باعث افزایش خلاقیت ونوآوری در کودک نیز بشود. البته در این باید خاطر نشان ساخت که مساله و پروژه طراحی شده اولا باید متنایب با سن کودک بوده و همزمان اصل شماره سه یعنی توجه به تفاوتهای فردی امری اساسی باید باشد و مدنظر قرار گیرد.

تجربیات مثبت کودکان انگیزه وی راشکل می دهد

داشتن تجارب مثبت می تواند باعث رشد و توسعه کودک در تمام زمینه ها شود. اشاره به تجربه مثبت یعنی یه حالت خوشایندی که کودک از بودن در آن لذت می برد. ایجاد و فراهم آوردین این شرایط می تواند باعث تقویت کودک در تمام زمینه ها شود.

نتیجه گیری

عامل اصلی کسب موفقیت در تعلیم و تربیت کودکان، پیروی از یک برنامه دقیق، در کلیه سنین می باشد. بویژه دوران ابتدایی رشد. در این زمینه شایسته است که والدین برنامه های مدونی با توجه به نیازها و در نظر گرفتن رشد و توانایی کودک تنظیم کنند. آشنایی با اصول اولیه فرزندپروری یکی از تکالیف اساسی والدین بشمار می رود. امروزه با وجو و گسترش فضای مجازی توجه به این امر یعنی فرزند پروری دیگر ضرورتی انکار ناپذیر است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *