تاریخ امروزمهر 3, 1401
علائم بارداری

علائم بارداری چیست؟

تشخیص علائم بارداری، هم برای مادر باردار و هم برای جنین بسیار با اهمیت است. اطلاع از علائم بارداری می‌تواند مانع بسیاری از رفتارهای پرخطر مانند مراجعه به رادیولوژی و همچنین استفاده از داروهای پر خطر و … شود.

اگر خانمی همه علائم بارداری را بداند و بتواند وجود این نشانه‌ها را در خود تشخیص دهد، کمک بسیار زیادی به سلامت خود و جنین‌اش می‌کند.

ما در این مقاله تعدادی از علائم بارداری را معرفی کردیم و  شما می‌توانید پس از خواندن این مقاله علائم اولیه بارداری را بشناسید. ضمن اینکه ما در یک مقاله جداگانه، بهترین اپلیکیشن های دوران بارداری را برای مادران باردار معرفی کردیم تا مادران باردار دغدغه‌ای از این جهت نداشته باشند.

تقویم حاملگی

دانستن اطلاعاتى درباره تغییراتى که در طى حاملگى در بدن شما ایجاد مى‌شود به شما کمک مى‌کند که از بدنتان بیشتر آگاهى داشته باشید و نیازهاى آن را بدانید. این اطلاعات همچنین به شما کمک مى‌کند که آرامش خود را حفظ نمایید زیرا اگر بدانید که این تغییراتى که در بدنتان ایجاد مى‌شود کاملاً در طى حاملگى، طبیعى مى‌باشد، خیالتان راحت‌تر خواهد بود.

این تقویم هفته به هفته که در این کتاب آورده شده است خلاصه‌اى از تغییراتى مى‌باشد که هم در جنین و هم در بدن شما اتفاق مى‌افتد. با این حال هر حاملگى با حاملگى دیگر متفاوت مى‌باشد. هیچ دو حاملگى وجود ندارد که کاملاً شبیه هم باشند. بنابراین اگر بعضى از تغییراتى که در هفته خاصى باید در شما ایجاد شود، ایجاد نشد زیاد نگرانى به خود راه ندهید.

در مجله توپ مارکت بخوانید:  چگونه از نوزاد خود مراقبت کنیم؟

علائم بارداری و حاملگی

اگر شما قصد حامله شدن دارید و خونریزى قاعدگى این ماه شما اتفاق نیفتاده است، ممکن است این احتمال را بدهید که حامله شده‌اید. در ابتدا هیچ چیز دیگرى به غیر از عدم وقوع خونریزى ماهیانه ممکن است توجه شما را جلب نکند. اما افزایش فعالیت هورمونها در بدن شما و بروز یک یا چند علامت زیر، تأییدى بر حاملگى شما خواهد بود:

  • احساس تهوع در هر زمانى از شبانه روز
  • احساس تغییر در مزه غذاها
  • علاقه زیاد پیدا کردن به خوردن بعضى غذاها (ویار)
  • احساس یک مزه فلزى در دهان
  • تغییراتى در پستانها (آنها ممکن است حساس شوند)
  • احتیاج بیشتر پیدا کردن به دفع ادرار
  • خستگى در هر زمانى از روز (شما همچنین ممکن است احساس سرگیجه و یا غش نمایید)
  • افزایش ترشحات طبیعى مهبل
  • بالا و پایین شدن خُلق شما (گاهى بد اخلاق و گاهى خوش اخلاق مى‌شوید)

مدت زمان حاملگى

 

از زمان لقاح که تخمک با اسپرم برخورد مى‌کند، 266 روز زمان حاملگى طول مى‌کشد. با اینحال، زمان دقیق لقاح را معمولاً خیلى به سختى بتوان مشخص نمود. همینکه مشخص شد که شما حامله هستید، اولین روزِ آخرین خونریزى ماهیانه شما را به عنوان اولین روزِ حاملگى در نظر مى‌گیرند (و نه روزى که لقاح ایجاد شده است).

اگر دوره‌هاى ماهیانه شما بطور متوسط 28 روز مى‌باشد، لقاح در حدود روز چهاردهم آن اتفاق مى‌افتد زیرا در این روز است که معمولاً تخمک گذارى رخ مى‌دهد.

بنابراین تقویم زمانى حاملگى 266 روز بعلاوه 14 روز مى‌باشد یعنى 280 روز و یا 40 هفته. با اینحال این یک تقویم تقریبى مى‌باشد. حاملگى‌هاى طبیعى معمولاً مى‌توانند از 38 هفته تا 42 هفته طول بکشند.

با این حساب، اگر شما اکنون متوجه شده‌اید که حامله هستید، ببینید که اولین روزِ خونریزىِ آخرین ماهیانه شما کى بوده است. از آن روز، 280 روز به جلو بروید تا تاریخ تقریبى زایمان شما مشخص شود.

در مجله توپ مارکت بخوانید:  نکات مهم برای تغذیه در دوران بارداری

علائم اولیه حاملگى

 

احتمالاً اولین علامت حاملگى براى بسیارى از خانمها، این احساس مى‌باشد که آنها واقعاً حس مى‌کنند که حامله شده‌اند. هورمونهایى که در حاملگى افزایش مى‌یابند بغیر از اینکه بدن را از هر نظر تحت تأثیر قرار مى‌دهند، بر روى روح و روان و احساس شما نیز تأثیر مى‌گذارند و به همین دلیل است که در بسیارى از موارد، احساس حامله بودن اولین علامتى است که در حاملگى دیده مى‌شود. علامت اولیه دیگرى که در حاملگى ایجاد مى‌شود، خستگى مى‌باشد.

گرچه بعضى از خانمها احساس پُر انرژى بودن مى‌کنند، اما اکثر خانم هاى حامله اعتراف به احساس خستگى مى‌کنند. این نوعِ جدیدى از احساس خستگى مى‌باشد که تا قبل از حاملگى این احساس در خانمها وجود ندارد. بعضى از خانمها اظهار مى‌دارند که در هر زمانى از روز، خسته بوده و دوست دارند که بخوابند. بعضى دیگر فقط بعد از ظهرها احساس خستگى مى‌کنند و عده دیگرى از خانمها شبها دچار خستگى مى‌شوند.

هر موقعى که خستگى ایجاد شود، این خستگى اغلب غیر قابل کنترل بوده و شما مجبور هستید که با خوابیدن این خستگى را برطرف نمایید. این وضعیت را اصطلاحاً نارکولِپسى “Narcolepsy”مى‌نامند که یک میل شدید براى خوابیدن وجود دارد. ممکن است این حالت بخاطر افزایش هورمون پروژسترون در اوایل حاملگى ایجاد شود، زیرا این هورمون یک اثر خواب‌آور و آرامبخش در بدن ایجاد مى‌کند.

عدم وقوع عادات ماهانه

دو هفته بعد از لقاح، شما دچار عادت ماهانه نخواهید شد، که این یک نشانه کلاسیک حاملگى مى‌باشد. عدم وقوع عادت ماهانه را اصطلاحاً آمنوره”Amenorrhea” مى‌نامند.

با وجود این اگر عادت ماهانه شما متوقف شد، صددرصد خیال نکنید که حتماً حامله شده‌اید. یک بیمارى شدید، شوک، جراحى و حتى اضطراب زیاد مى‌تواند باعث به تأخیر انداختن عادت ماهانه شود. همچنین ایجاد یک خونریزى خفیف بعد از اینکه حامله شدید، در بسیارى از خانمها شایع مى‌باشد و چون این خونریزى خفیف در زمانى است که عادت ماهانه باید رخ مى‌داد، بسیارى از خانمها آن را به حساب عادت ماهانه گذاشته و فکر نمى‌کنند که حامله شده‌اند. به همین خاطر است که این خانمها، ماه بعد پى به حاملگى خود مى‌برند و در نتیجه زمان حاملگى خود را غلط حساب مى‌کنند و در آخر هم فکر مى‌کنند که در 8 ماهگى کودک خود را به دنیا آورده‌اند (در حالى که در اصل 9 ماه حامله بوده‌اند).

تهوع صبحگاهى

تهوعى که اغلب همراه با استفراغ مى‌باشد از حدود هفته ششم حاملگى ایجاد مى‌شود و به آن اصطلاحاً تهوع صبحگاهى گفته مى‌شود، گرچه ممکن است در هر موقعى از روز رخ دهد. این تهوع معمولاً به ندرت تا بعد از سه ماهگى نیز رخ مى‌دهد و به تدریج متوقف مى‌گردد. علت ایجاد این تهوع، افزایش میزان هورمونهاى حاملگى در خون مى‌باشد که مى‌تواند یک اثر مستقیم و تحریک کننده بر روى لایه پوشاننده معده داشته باشد. این هورمونها همچنین باعث کم شدن قند خون و در نتیجه ایجاد حالت گرسنگى و تهوع مى‌شوند.

تغییر در احساس چشایى و ویار

تغییر در حس چشایى و میل زیاد به خوردن بعضى از غذاها ممکن است یکى از اولین علایم حاملگى باشد. همچنین عدم علاقه یا نفرت از خوردن بعضى دیگر از غذاها نیز بهخاطر تغییرى است که در حس چشایى ایجاد مى‌شود و مزه غذاها بطور کلى جور دیگرى احساس مى‌شود.

بعضى از خانمها یک مزه فلزى در دهانشان احساس مى‌کنند. تصور مى‌شود که ویار و میل زیاد به خوردن بعضى غذاها بخاطر افزایش هورمونها پیش مى‌آیند و این میل زیاد به خوردن بعضى غذاها را حتى در خانمهایى که حامله نیستند مى‌توان در نیمه دوم چرخه قاعدگى‌شان در هر ماه مشاهده نمود، زیرا در آن موقع نیز هورمونها براى چند روز افزایش مى‌یابند. هیچگاه بخاطر ویارتان غذاهاى با کالرى زیاد اما با ارزش غذایى کم را زیاد مصرف نکنید.

تکرر ادرار

همچنان که رحم خانم هاى حامله هر روز بزرگ‌تر مى‌شود، به مثانه فشار وارد مى‌کند. همچنین تغییرات هورمونى نیز بر روى قدرت عضلات مثانه تأثیر مى‌گذارد. در نتیجه حتى وجود مقادیر کم ادرار در مثانه نیز باعث مى‌شود که خانم هاى حامله مجبور شوند که به دستشویى رفته و ادرار کنند.

بسیارى از خانمها این میل زیاد به ادرار کردن را حتى از یک هفته بعد از لقاح پیدا مى‌کنند. مگر اینکه سوزش یا دردى در هنگام ادرار کردن داشته باشید باید با پزشک در مورد آن مشورت نمایید و گر نه این دفعات زیاد ادرار کردن یک وضعیت طبیعى حاملگى مى‌باشد که نیازى هم به مراجعه به پزشک ندارد.

از حدود هفته دوازدهم، رحمى که در حال بزرگ شدن مى‌باشد به سمت بالا رفته و از حفره لگن خارج مى‌شود و در نتیجه از فشار آن بر روى مثانه براى چند ماه آینده کاسته مى‌شود و بنابراین شما کمتر احساس دفع ادرار خواهید کرد.

آزمایش حاملگی

روشهاى مختلفى وجود دارد که بوسیله آنها مى‌توان وجود یک حاملگى را تایید کرد. بررسى وجود هورمون HCG در ادرار، یکى از رایج‌ترین آزمایشهاى حاملگى مى‌باشد.

این هورمون به مقادیر خیلى زیاد در اوایل حاملگى ایجاد مى‌شود. براى انجام این آزمایش بهتر است اولین ادرار صبحگاهى را در یک ظرف تمیز بریزید و آن را تحویل آزمایشگاه دهید.

اگر آزمایش منفى بود لزوماً به این دلیل نمى‌باشد که شما حامله نیستید. اگر سایر علایم حاملگى را دارید، سعى کنید دوباره 7 روز بعد یک آزمایش دیگر بدهید. این بار ممکن است حاملگى شما مثبت باشد. تشخیص حاملگى با استفاده از آزمایش ادرار حدود 95 درصد قابل اطمینان مى‌باشد. امروزه در داروخانه‌ها کیت‌هایى فروخته مى‌شود که با استفاده از آنها، خودتان مى‌توانید در خانه آزمایش حاملگى را با استفاده از ادرارتان انجام دهید.

 

تغییرات بدن در حاملگى

تقریباً تمام تغییراتى که در بدن شما ایجاد مى‌شود و مى‌توانید آنها را ببینید یا احساس نمایید مثل بزرگ شدن پستانها، پُر رنگ شدن رنگدانه‌هاى پوست و تنگى نفسى که در هنگام کار کردن برایتان ایجاد مى‌شود بخاطر افزایش هورمونهاى حاملگى مى‌باشد.

در اوایل حاملگى، تخمدان‌ها مسئول عمده این هورمونها هستند اما به سرعت این مسئولیت خود را به جفت مى‌دهند. مقدار افزایش این هورمونها در حاملگى خیلى زیاد مى‌باشد. براى مثال در خانمهایى که حامله نیستند، در طى چرخه قاعدگى‌شان، حداکثر تولید هورمون پروژسترون، فقط چند میلى گرم در روز مى‌باشد، در صورتیکه در اواخر دوره حاملگى، این مقدار به 250 میلى گرم در روز هم مى‌رسد.

در حالیکه افزایش هورمونپروژسترون 50 تا 60 برابر مى‌باشد افزایش هورمون دیگر حاملگى یعنى استروژن، 20 تا 30 برابر مى‌شود. این هورمون‌ها باعث بروز تغییراتى در تمام قسمتهاى بدن شما مى‌شوند تا بتوانند کودک شما را به خوبى تغذیه نموده و به سرعتِ رشد و نمو آن در طى دوران حاملگى کمک نمایند.

همانطور که در مقدمه مقاله ذکر شد، شناخت و تشخیص علائم بارداری برای مادر، ضروری است و اگر مادر بتواند از روی علائم بارداری متوجه این موضوع بشود، کمک بسیار زیادی به سلامت خود و فرزندش می‌کند. پس شما به عنوان یک مادر دلسوز و آگاه باید سعی در شناخت علائم بارداری داشته باشید تا به محض بارداری، متوجه این موضوع بشوید و از کارهایی که باعث صدمه و آسیب به خود و فرزندتان می‌شود، اجتناب کنید.

نکته مهم: لازم به ذکر است که مطالبی که در این مقاله عنوان شد، به هیچ وجه جایگزین مراجعه به پزشک و متخصص این حوزه نخواهد شد.

منبع: پنی سیمکین، ژانت والی، آن کپلر، ژانل دورهام، آپریل بلدینگ، 1395، راهنمای کامل بارداری، زایمان و مراقبت از نوزاد، ترجمه مجتبی امیری مجد و زهرا امیری مجد، انتشارات وانیا، تهران

 

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *