تاریخ امروزفروردین 31, 1400

ارزش‌های فرزندپروری چیست؟

امروزه ما تو دنیایی زندگی می‌کنیم که همه چیز به سرعت در حال عبود و تغییره و شاید خیلی از پدرمادرها در این عصر سرعت و تکنولوژی دچار سردرگمی بشن که چگونه ارزش‌های اخلاقی رو به فرزندشون آموزش بدن.

 

متن ویدئو:

توی کارگاه‌های نویسندگی یک سوال از کارآموزها می‌پرسیم. میگیم فرض کنید شما داخل ایستگاه اتوبوس نشستید و مشغول نوشتن یادداشت هستید. یکی از دوستان شما سوار اتوبوس در حال عبور از ایستگاهه. سرش رو از پنجره بیرون میکنه و از شما میپرسه که ببخشید دارید راجع به چی می‌نویسید؟ و شما سه چهار ثانیه فرصت دارید که به او موضوع نوشته‌تون رو بگید. اگر میخواید نویسنده موفقی باشید باید بتونید ظرف مدت کوتاهی غرض اصلی تون رو در یادداشت نویسی توضیح بدید.

من از این سوال استفاده می‌کنم راجع به امر تربیت یک نکته عرض بکنم. بسیاری از مادران برای تربیت فرزندشون سعی می‌کنند موضوعات مختلفی رو پوشش بدن اما واقعیت ماجرا اینه روی محورهای معینی متمرکز نیستن. ما به این موضوع میگیم ارزش‌های فرزندپروری. یعنی از یک مادر سوال می‌پرسیم که شما اصلی ترین هدفی که در تربیت فرزندت داری چی هست؟ کدام ارزش برای شما بنیادی است؟ برای شما مبنایی است؟ شما ظرف 5 ثانیه میتونی به ما توضیح بدی که اصلی‌ترین مسیر تربیتی که برای بچه‌ت انتخاب کردی چی هست؟ یا دنیایی از خوبی‌ها رو تصور می‌کنی و عملا شما به هیچکدوم هم نمیتونی برسی.

در پژوهشی در کشورهای مختلف همین سوال بررسی شده که مردمان این کشور کدام ارزش رو برای تربیت فرزند مبنا می‌دونند؟ حالا سوال من از شما اینه که ارزش‌های فرزندپروری در خانواده شما بین زن و شوهر برای تربیت فرزند چی هست؟ به این مسئله دقت بکنیم و چند نکته بنیادین راجع بهش پیدا بکنیم.

پدر و مادر به عنوان کسانی که نقش اصلی رو در تربیت فرزند ایفا می‌کنند باید معیارها و ارزش‌هایی رو که در اولویت امر تربیت فرزند قرار داره رو بشناسن و نقشه تربیت فرزند خودشون رو بر پایه و اساس اون معیار طراحی کنند.

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *