تاریخ امروزمرداد 25, 1401
آموزش اعداد به کودکان

بازی‌های آموزش اعداد به کودکان

کودکان در دوران پیش‌دبستانی کم کم با شمارش اعداد، نمادهای عددی و اسامی اعداد آشنا می‌شوند.

چند راه برای آموزش اعداد به کودکان وجود دارد از جمله:

 • آموزش بصری: که می‌تواند با دیدن و شمارش کردن همراه باشد.
 • آموزش جسمانی: در ارتباط با اشیاء پیرامون کودک انجام می‌شود مثل ساختن یک دیوار با ده مکعب.
 • آموزش شنوایی: با سرود و شعر و امثال آن یادگیری انجام می‌شود.
 • سوال پرسیدن: اینکه از کودک بپرسید تو چند تا شاخ داری؟ (اشاره به عدد صفر)

البته راه‌های بسیاری برای آموزش اعداد وجود دارد که همگی قابل استفاده و مفید هستند و باعث رشد کودک در یادگیری می‌شوند. در کنار آموزش‌هایی که در خانه یا مهد به کودک خود می‌دهید، یک راه دیگر برای آموزش وجود دارد و آن استفاده از بازی‌ های آموزشی اندروید است. می‌توانید بازی با اعداد برای کودکان را برای کودک خود روی گوشی اندرویدی نصب کنید و در انجام این بازی‌ها او را همراهی کنید.

در مجله توپ مارکت بخوانید:  معرفی بازی‌های آموزشی اندروید برای کودکان

ارتباط مستقیمی بین آموزش ریاضی و آموزش اعداد وجود دارد اما به دلیل وجود بازی‌ها و اپلیکیشن‌هایی که به‌طور خاص برای آموزش اعداد طراحی شده‌اند، این دسته را از بازی‌های آموزش ریاضی جدا کردیم.

در ادامه به معرفی بهترین بازی‌های آموزش اعداد به کودکان می‌پردازیم.

آموزش اعداد فارسی و انگلیسی پارسا

یک اپلیکیشن کم حجم و عالی برای آموزش اعداد به کودکان پیش دبستانی است. در این برنامه سه بخش زیر وجود دارد که هر کدام را توضیح می‌دهیم.

بخش آموزش اعداد: اعداد ۱ تا ۱۰ را همراه با شکل نوشتاری عدد و تلفظ اسم آن آموزش می‌دهد. در این بخش کودک با اشاره روی دکمه فلش به عدد بعدی می‌رود که با هر بار اشاره روی این دکمه یک شکل کارتونی بالای صفحه (مجموعاً به تعداد همان عدد) اضافه می‌شود. با دکمه‌های پایین صفحه می‌توان شکل‌های کارتونی را تغییر داد و انیمیشن‌هایی برای جابه‌جایی آن‌ها وجود دارد. آدمک‌هایی در سمت راست و چپ صفحه هستند که با اشاره روی آن‌ها اعداد به فارسی و انگلیسی تبدیل می‌شوند.

بخش چند تا ستاره اینجاست: در این بخش که یک بازی ساده است، تعدادی شکل ستاره روی تخته دیده می‌شود و کودک باید عدد آن را با اشاره روی اعداد ۱ تا ۱۰ موجود در صفحه انتخاب کند. در این صفحه نیز قابلیت تغییر فارسی و انگلیسی اعداد وجود دارد.

بخش آهنگ: چهار شعر کودکانه با موضوع اعداد پخش می‌شود که دوتای آن فارسی و دوتای آن‌ها انگلیسی است.تلفن کودکانه: اعداد، حیوانات و ترانه (Baby Phone for Toddlers)

یک بازی خارجی به زبان انگلیسی که در آن کودک یک تلفن بامزه دارد که می‌تواند روی دکمه‌های آن بزند تا صداهای مختلف را بشنود. تلفن بازی‌ها، بازی‌های خوبی برای آشنایی کودکان و خردسالان با اعداد هستند. دکمه ضبط صدا کنار عدد صفر، اجازه می‌دهد صدای کودک خود را ضبط کنید و بعد با برگشتن به صفحه تلفن، آن دکمه به دکمه پخش تبدیل می‌شود و صدای ضبط شده پخش می‌شود.

در این بازی سه حالت وجود دارد که از سمت چپ پایین صفحه قابل تغییر است. یکی با اشاره روی اعداد، اسم آن‌ها را پخش می‌کند، حالت دوم صدای حیوانات را پخش می‌کند و حالت سوم دکمه‌های تلفن را مثل سازهای موسیقی می‌کند.

با اشاره روی دکمه تماس هم نمایی مانند دفترچه تلفن پیش روی کودک قرار می‌گیرد که تصاویر حیوانات و شماره تماس آن‌ها را فهرست کرده است. با اشاره روی هرکدام، تماس و مکالمه با حیوان انتخاب شده نمایش داده می‌شود.ماجراجویی با اعداد (Tiggly Addventure)

بازی ماجراجویی با اعداد به دو روش استفاده از اسباب‌بازی یا لمس صفحه انجام می‌شود. اسباب‌بازی‌های مکمل این بازی، میله‌هایی سوراخ‌دار هستند که به تعداد ارقام هر عدد یک سوراخ روی آن‌ها تعبیه شده است. کودک با قرار دادن این میله‌ها روی صفحه می‌تواند شخصیت بازی را هدایت کند.

اگر اسباب‌بازی را در اختیار ندارید مشکلی نیست و می‌توانید با سر انگشتان اینکار را انجام دهید. بازی به این نحو انجام می‌شود که شخصیت مسیری را طی می‌کند و در این مسیر کودک باید او را از پرتگاه‌ها و موانع مرتفع با شمارش عبور دهد. وقتی به این موانع می‌رسید بازی اعدادی را روی صفحه نمایش می‌دهد که کودک باید به همان تعداد انگشتان خود را روی صفحه قرار دهد تا پل یا سکویی برای شخصیت کارتونی بازی درست شود و از روی آن عبور کند.

دو ماجرا در بازی قابل انتخاب است. یکی تحویل سیب به مادربزرگ و دیگری بردن یک جعبه هدیه برای یکی از دوستان. این بازی تا اعداد ۱۰ را پوشش می‌دهد و یک سرگرمی مناسب برای آشنایی غیرمستقیم کودکان خردسال با اعداد است.


قطار شادی

قطار شادی یک مجموعه بازی آموزشی برای کودکان است که از بخش‌های متنوعی تشکیل شده است. چندین بخش از قطار شادی مرتبط با اعداد است.

اولین بخش آموزش اعداد ۱ تا ۱۰ است که اسامی اعداد را نشان می‌دهد و با اشاره روی هرکدام نامش را تلفظ می‌کند. در کنار هر عدد، تصویر دستی قرار دارد که به تعداد ارقام همان عدد، انگشتان دست بالا رفته‌اند.

بخش دیگر مرتبط با اعداد، تلفن کودک است که در این بازی کودک می‌تواند کلیدهای عددی صفحه را لمس کند و شماره بگیرد. صدای بوق خط شنیده می‌شود و سپس شماره دیگری برای تماس ظاهر می‌شود. با لمس دفترچه تلفن، تصویر و شماره پلیس، آتش نشانی و اورژانس نمایش می‌یابد که با تماس گرفتن صدای متفاوتی از هرکدام شنیده می‌شود. امکان اضافه کردن مخاطب جدید با اشاره روی علامت مثبت وجود دارد.

بازی بادکنک‌ها یکی دیگر از مجموعه بازی‌های قطار شادی است که در این بازی عددی با انگشتان دست به کودک نشان داده می‌شود و او باید از بین بادکنک‌هایی که روی هرکدام عددی حک شده، گزینه درست را انتخاب کند.

حدس عدد یک بازی فکری است که اعدادی را پشت سر هم نمایش می‌دهد و کودک باید پاسخ جای خالی را به درستی از بین گزینه‌های موجود انتخاب کند. مثلاً جای خالی، ۸، ۹ و ۱۰ که کودک باید برای جای خالی گزینه ۷ را انتخاب کند.

در تمرین نوشتن، کودک باید عددی که سمت چپ صفحه می‌بیند را خودش در سمت راست صفحه بنویسد. با اینکار کودک با نحوه نوشتن اعداد نیز آشنا می‌شود. این بخش اعداد ۱ تا ۱۰ را دارد.

بازی ساعت، یک بازی دیگر مرتبط با اعداد است که در مجموعه قطار شادی قرار دارد. در این بازی کودک باید زمانی که بصورت دیجیتالی می‌بیند را بر روی ساعت عقربه‌ای پیاده کند. با اشاره روی ساعت این کار انجام می‌شود. البته چند نوع دیگر از این بازی وجود دارد که باید در هر کدام با تنظیم ساعت‌ها، پاسخ هر مرحله را بدهد.یادگیری اعداد برای کودکان (Learning numbers for kids)

یک بازی آموزشی با انیمیشن‌های بسیار جذاب و با کیفیت است. در این بازی کودک در مراحل مختلف و سرگرم‌کننده با اعداد بازی می‌کند. مثلاً تعداد را با شکل‌ها و ارتباط بین اشیاء نشان می‌دهد. بعد از نشان دادن عدد یک، یک توپ و فیل وارد صفحه می‌شود و از کودک می‌خواهد که یک توپ را به فیل بدهد.

در مرحله دیگر، کودک باید روی عدد را رنگ کند تا عدد کامل شود. پیدا کردن اعداد پنهان شدن پشت درختان و خانه و … مرحله جذاب دیگریست که کودک باید اعداد را از بین آن‌ها پیدا کند و انتخاب کند.

کودک باید به تعداد عدد خواسته شده، اشیاء را درون سبد قرار دهد. این بازی‌ها علاوه بر سرگرم‌کردن کودک، به خوبی مفاهیم اعداد، شمارش و تعداد را به کودک آموزش می‌دهند.

در مجموع بازی ۲۰ عدد برای آموزش دارد، اما در نسخه رایگان تنها اعداد ۱ تا ۴ قابلیت بازی دارند.بعد از انجام بازی‌های معرفی شده در این مقاله شاید هنوز بخواهید بازی‌های بیشتری برای کودک خود داشته باشید، پس می‌توانید با مراجعه به پرونده بازی‌های آموزش اعداد در توپ مارکت این بازی‌ها را به رایگان دانلود نمایید.

اشتراک‌گذاری

سید علی متقی نژاد کارشناس نقد و بررسی بازی و اپلیکیشن

یک نظر

  1. AdminToop پاسخ

   دقیقا همینطوره
   بچه ها در قالب بازی هر چیزی رو بهتر متوجه میشن و بازی با اعداد برای کودکان در یادگیرفتن عددها توسط اون ها خیلی خیلی موثره

  1. AdminToop پاسخ

   نه اصلا
   اتفاقا راه های بسیار زیادی برای آموزش اعداد انگلیسی به بچه ها وجود داره که بازی های موبایلی فقط یکی از اون هاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *