تاریخ امروزمهر 4, 1401

خانواده اصیل چه شکلی است؟

متن ویدئو:

حتما این ضرب المثل رو شنیدید که میگن فلانی از اسب افتاده اما از اصل که نیفتاده. چه برداشتی از این ضرب المثل می‌کنیم؟ اجازه بدید کمی دیرتر پاسخ بدم.

توی خواستگاری گاهی آقا پسر میگه من میخوام برم سراغ یک خانواده اصیل یا دختر خانم میگه خواستگار من از خانواده اصیلی است.

اصالت خانوادگی یعنی چی؟ تا حالا بهش فکر کردید؟ اصالت خانوادگی یعنی اینکه در این خانواده مجموعه فرهنگی حاکم هست که رفتارهای این خانواده رو قابل پیش بینی میکنه. مثلا به طرف میگیم آقا از شما بعید بود این کار رو بکنید. از شما بعید بود یعنی چی؟ یعنی شما متعلق به یک فرهنگی بودید که انتظار داشتیم این کار رو انجام ندید.

وقتی میگیم این خانواده اصیل هست یعنی شما انتظار خوب از این خانواده داری. از این نکته این موضوع قابل استخراج هست که فرهنگ خانوادگی میتونه رفتارها رو تغییر بده.

دو تا خاله متعلق به دو تا فرهنگ گوناگون بچه‌هاشون هم رفتاراشون متفاوت میشه.

حالا برمی‌گردیم به اون ضرب المثل. فلانی از اسب افتاده اما از اصل یا از نسل نیفتاده. ما باید کاری کنیم بچه‌هامون احساس اصالت بکنند. بچه‌هامون خودشون رو متعلق به هویتی بدانند که هرگز دیگه رفتارهای خطا انجام ندهند.

ما اگه بتونیم با زرنگی، با هوشمندی، با سلیقه و با مطالعه یه چتر فرهنگی روی سر بچه‌هامون ایجاد بکنیم مطمئن باشید بچه‌های ما مصون میشن و بچه‌های ما به یک شخصیت آرمانی توی این جامعه نزدیک میشن.

اگر خانواده‌ای اصیل باشه و محیطی مطابق با ارزش‌ها و هنجارهای دینی و اجتماعی رو برای تربیت فرزند فراهم بکنه، تا حدود زیادی سلامت نفس خانواده رو تضمین میکنه.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *