تاریخ امروزاردیبهشت 24, 1400

مهارت‌های جدید برای تربیت فرزندان

امروز استفاده از روش های تربیت کودک دستخوش تحولاتی شده است. دیگر نمی توان به شیوه ایی که در گذشته استفاده می شد تاکید کرد. وجود ابزارها و تکنولوژی های فراوانی که ما امروزه با آنها سروکار داریم نوع نگاه و تفکر کودک را به جهان پیرامون خود تغییر داده است. در این میان والدین نقش بسیار با اهمیتی را ایفا می کنند. آنها با درک شرایط و استفاده از متدهای جدید روانشناختی در صد کشف نیازهای کودک برآمده و خواهند کوشید تا به تربیت فرزند خود توجه بیش از پیشی را نشان دهند. در این مقاله در صدد هستیم تا به مهارتهایی که والدین باید از آنها برخوردار باشند تا بتوانند کودک خود را به درستی تربیت نمایند اشاره می کنیم

ما بعنوان والدین ناچاریم بپذیریم که هر کودکی استعدادهای منحصر به فرد و خاص خود را دارد و نمی تواند به یک نگاه و دید به همه کودکان توجه نمود. در برخورد با هر کودک در مرحله اول باید به شناخت آن کودک بپردازیم  و با توجه به استعداد و شخصیت آن کودک روش ها و شیوه های مختلف تربیتی را پیاده سازی کنیم:

ایجاد پشتیبان قابل اطمینان در خانواده

ناگفته پیداست کودک باید حتما به خانواده به عنوان یک نیروی پشتیبان و همفکر توجه کند. باید والدین این قدرت و توانایی را داشته باشندکه به عنوان دوست و همفکر فرزند خود باشند. تا آنها بتوانند به راحتی به بیان مسائل و مشکلات خود بپردازند و از والدین خود به عنوان مشاور درخواست کمک نمایند. فراهم آوردن این شرایط برعهده پدر و مادر است که با ایجاد یک فضای آرام و غتی در خانه بتوانند با فرزند خود به خوبی ارتباط برقرار نمایند. بسیاری از مشکلات رفتاری در نوجوانان ریشه در عدم اطمینان به خانواده و نداشتن پشتیبان و مامن خوبی در خانه می باشد.

دادن پر پرواز به کودک

کودکان بویژه در سنین پیش از دبستان قدرت تخیل بسیار بالایی دارند. جالب اینجاست که این قدرت تخیل بالا باعث الهام بخشی کودک در آینده نیز می شود. آنها باید تا حد امکان قدرت بلند پروازی و حس استقلال را در خود پرورش دهند. اجازه ندادن به کودک برای استقلال یکی از چالشهای نظامهای آموزشی در جای جیای دنیاست. این مشکل تا آنجاست که بسیاری از رویکرد های نوین به تعلیم و تربیت اوان کودکی به نقش و اهمیت تخیل و استقلال در کودک به عنوان یک بازوی مهم تربیتی توجه کرده اند. سپردن مسولیت به کودک و بال و پردادن به نظرات کودک یکی از ویژگی های والدین موفق می باشد. از این رو سپردن مسئولیت به بچه ها برای افزایش عزت نفس آنها نیز مورد تاکید روانشناسان و حققان حوزه کودک قرار گرفته است.

الگوی شایسته برای فرزند خود باشید

نظرهای متعددی پیرامون این موضوع بیان شده است. می دانیم که فرزندان در سنینی هستند که بالاترین آموزش را از راه تقلید و مشاهده می بینند. به عهمین دلیل ما به عنوان والدین باید به نقش و اهمیت الگو بودن برای فرزندان خود واقف باشیم. چرا که آنها همانطور که عنوان شد با نگاه کردن و تقلید است که بسیاری از مطالب را می آموزند. امیت الگو بودن برای کودک تا آنجاست که یکی از رویکردهای مهم حوزه اوان کودکی با عنوان رویکرد والدورف به نقش و اهمیت الگو بودن والدین و معلمان برای کودک پرداخته است و برنامه درسی خود را بر این اساس پایه ریزی نموده است.

در مجله توپ مارکت بخوانید:  مهمترین اصول تربیتی کودکان زیر 7 سال

استفاده از شیوه گام به گام برای آموزش

داشتن سلسله مراتبی امور یکی از راههای مهم آموزش است. اگر می خواهید یک موضوع و مفهوم صقیل را به کودک آموزش دهید بهترین راه استفاده از تکنیک گام به گام می باشد. در این شیوه هر موضوع را عنوان کلی به زیر شاخه و مراحل مختلفی شکسته می شود و آن موضوع در قالب این سلسه مراحل آموزش داده می شود. جالب اینجاست که در آموزش با ایتفاده از تکنیک “طراحی منظم آموزشی” که یکی از اصول آموزش موثر در نظامهای آموزشی است. به این اصل گام به گام توجه شایانی شده است.

مدیریت زمان

شما احتمالاً تعجب خواهید کرد اگر از اثرات مهم آموزش مدیریت زمان آگاه شوید. پژوهش ها نشان داده است که چگونه با آموزش مدیرت زمان فرزندتان مسئولیت مسئولیت وقت خود را به عهده می گیرند و از آن به نحو احسن استفاده می کنند. مثلاً بجای اینکه آنها را از خواب بیدار کنید این کار را با گرفتن ساعت زنگ دار برای آنها انجام دهید.

مهارت تصمیم گیری

تحصیلات ، شغل ، انتخاب شریک زندگی از جمله تصمیمات مهمی است که برای هر فرد در طول زندگی خود اتفاق می افتد. یکی از مهمترین ویژگی های والدین موفق این است که این موقعیتهای انتخاب را برای فرزندان کوچک خود شبیه سازی می کنند. به عنوان مثال دادن حق انتخاب برای انتخاب کردن از بین دو یا سه نوع لباس، دادن حق تصمیم گیری در خصوص انتخاب دو بازی مختلف از جمله مواردی است که می تواند به کودک کمک کند تا در آینده در تصمیم گیری های خود اولا ششک نداشته باشد و ثانیا تصمیم گیری درستی را انجام دهد.

بسیاری از موضوعات از جمله تربیت کودک از مواردی است که با آموزش و یادگیری بهبود می یابد. در این مقاله سعی نمودیم تا به برخی از ویژگی ها و تکنیک هایی اشاره کنیم که بصورت ساده می توانند به کودک کمک نمایند تا در آنده از مهارتهای خاصی برخوردارشوند.

منبع: flintobox.com

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *