تاریخ امروزاسفند 17, 1399
تقویت هوش های چندگانه

هوش‌های چندگانه

هوش‌های چندگانه نقش مهمی در آموزش و یادگیری کودکان دارند. به عقیده گاردنر که نظریه پرداز هوش‌های چندگانه بود، انسان‌ها دارای انواع مختلفی از هوش‌ها هستند. او هوش انسان را در هشت دسته مختلف قرار داد و بر اساس این نظریه، تنها ضریب هوشی ملاک نیست و بررسی هوش‌های دیگر انسان از جمله هوش کلامی و هوش فضایی و … نیز باید مد نظر قرار گیرد. معمولاً ما به فردی که آی کیوی بالایی داشته باشد، تیزهوش می‌گوییم؛ در حالی که بر اساس نظریه هوش‌های چندگانه، هر فردی می‌تواند به ارتقای جنبه‌های مختلف هوشی خود بپردازد. اگر علاقه‌مند هستید بیشتر درباره هوش‌های چندگانه و انواع آن بدانید و با چند بازی اندرویدی که به تقویت هوش‌های چندگانه کمک می‌کنند آشنا شوید، ادامه مطلب را دنبال کنید.

همانطور که اشاره کردیم، گاردنر هوش را به هشت دسته زیر تقسیم کرده است:

  • هوش کلامی زبانی: توانایی استفاده از کلمات و زبان در این نوع هوش مد نظر می‌باشد. کودکان دارای این نوع هوش، مهارت‌هایی مانند گوش دادن، حرف زدن، توضیح دادن، تدریس و مواردی نظیر این‌ها را به میزان زیادی دارا می‌باشند.
  • هوش منطقی ریاضی: توانایی اصلی در این نوع هوش، استدلال، منطق و کار با اعداد می‌باشد. کنجکاوی، پرسشگری و آزمایشگری از ویژگی‌های بارز کودکان دارای این نوع هوش می‌باشد.
  • هوش فضایی: توجه و درک پدیده‌های بینایی یا به بیان بهتر تفکر با تصاویر یا تصویرسازی ذهنی از مشخصات اصلی کودکان دارای این نوع هوش می‌باشد.
  • هوش موسیقیایی: هوش موسیقیایی-ریتمی یعنی توانایی تولید موسیقی و درک آن. توجه به صداهای اطراف به ویژه صداهای ریتمیک از خصوصیات بارز کودکانی است که این نوع هوش را دارا می‌باشند.
  • هوش حرکتی: توانایی بارز در این نوع هوش، کنترل یا تنظیم بدن در حین حرکات سریع بدن است. داشتن حس تعادل و هماهنگی دست و چشم فوق‌العاده از ویژگی‌های مهم کودکان دارای این نوع هوش می‌باشد.
  • هوش درون فردی: فهم یا شناخت موضوع خاص از دید یا نگرش افراد دیگر از مشخصات این نوع هوش می‌باشد. درک احساسات و انگیزه‌های دیگران از ویژگی‌های بارز کودکان دارای این نوع هوش می‌باشد.
  • هوش میان فردی: علاقه به کارهای گروهی و لذت بردن از کنار دیگران بودن از مشخصات اصلی کودکان دارای این نوع هوش می‌باشد. جمع‌گرایی توانایی اصلی این افراد درک احساسات و اهداف اصلی دیگران می‌باشد.
  • هوش طبیعت‌گرا: تفاوت قائل شدن بین صفات گیاهی و جانوری یا توجه خاص به طبیعت مانند نگهداری یا جمع‌آوری نمونه‌های خاص گیاهی یا جانوری از ویژگی‌های اصلی افراد دارای این نوع هوش می‌باشد.

حال به معرفی بازی‌هایی که به تقویت هوش‌های چندگانه در کودکان کمک می‌کنند می‌پردازیم.

بازی های آموزشی پیش دبستانی – بازی های جالب برای کودکان

مجموعه‌ای مخصوص کودکان پیش‌دبستانی که شامل ۲۴ بازی رایگان است. بازی‌های این مجموعه دارای خصوصیاتی مثل تطبیق تصاویر و پیدا کردن جای درست شکل‌ها و موارد دیگری هستند که به تقویت مهارت‌های دیداری، هوش فضایی و هماهنگی چشم و دست کمک می‌کند. در یکی از این بازی‌ها کودک باید شکل‌هایی از یک دسته با موضوعی مرتبط را سر جای خود قرار دهد. مثلاً دسته‌ای شامل والد، کودک، نوزاد و کهنسال که هرکدام در صفحه یک جای خالی دارای نام هستند. کودک در این بازی هم یاد می‌گیرد که رشد انسان از نوزادی آغاز و به پیری ختم می‌شود و این مسئله را نمایش فلش‌هایی اطراف این شکل‌ها که به حالت یک چرخه در صفحه قرار گرفته‌اند، دیده می‌شود. سپس کودک باید هر کدام را با کشیدن و رها کردن سر جای خود قرار دهد تا مرحله کامل شود. همچنین چرخه‌هایی مشابه برای حیوانات و آبزیان در این بازی وجود دارد. این تنها یکی از ۲۴ بازی مجموعه فوق است که هر کدام جنبه‌های مختلفی از مهارت‌ها را در کودکان پرورش می‌دهند. بازی‌های دیگری نظیر اتصال حروف الفبا، پیدا کردن آیتم‌ها، دنباله اعداد و شمارش اشکال در این مجموعه هستند که به تقویت هوش منطقی در کودکان کمک می‌کنند. البته توجه کنید که این بازی‌ها به زبان انگلیسی هستند و ممکن است کودک نتواند چند بازی این مجموعه را بدون آشنایی با حروف و اعداد انگلیسی انجام دهد.

 

 

بازی‌های اوبی

یک بازی بامزه با شخصیت‌های کارتونی و انیمیشن‌های دیدنی است. در این بازی هر کودکی امکان درک احساسات و پاسخ دادن به درخواست و سوال شخصیت‌ها را دارد. دلیل این مسئله وجود انیمیشن‌های عالی است که به بهترین شکل مفاهیم را به کودکان منتقل می‌کند؛ بدون اینکه کلام یا نوشته‌ای ارائه شود. در این بازی شخصیتی سبز رنگ در شرایط گوناگون قرار می‌گیرد و از کودک می‌خواهد که از بین گزینه‌ها، وسیله یا عکس‌العمل مناسب را انتخاب کند. مثلاً وقتی در برابر حیوانات جنگل قرار می‌گیرد می‌بیند که هرکدام نیازهایی دارند. فیل به خاطر بازیگوشی بدنش را گلی کرده، پس کودک با تفکر و استدلال متوجه می‌شود که با آب پاش می‌تواند روی او آب بریزد تا خودش را شستشو دهد. همه چیز در بازی دیداری است و با تفکر و استدلال حل می‌شود. همه چیز ساده‌سازی شده تا کودکان بدون دانش و سواد هم بتوانند از بازی استفاده کنند. در واقع این یک بازی نقش محور است که کودک می‌تواند خودش را جای شخصیت بازی قرار دهد و تصمیم‌گیری کند. کودک در این بازی با اوبی ماجراجویی می‌کند و مهارت‌های گوناگون او از جمله هوش فضایی و هوش طبیعت‌گرا پرورش می‌یابد.

 

 

بازی‌های آموزشی کودکان

مجموعه‌ای از بازی‌های آموزشی که به تقویت مهارت‌های شناختی و توانایی‌های ذهنی کودکان کمک می‌کند. در این مجموعه بازی نقاشی و رنگ‌آمیزی، آشنایی با حیوانات، تطبیق دوتایی تصاویر، پرش از روی اعداد، سبد جمع کردن تخم‌مرغ‌ها و … وجود دارد. هر کدام از این بازی‌ها اهداف آموزشی خاصی را دنبال می‌کنند و در نتیجه بر روی مهارت‌های کودکان از جمله مهارت‌های حرکتی، هوش فضایی، بهبود حافظه، تقویت دقت و توجه و هماهنگی چشم و دست تاثیر مثبت می‌گذارند.

 

 

مدرسه شادی

کودکان بعد از ورود به دوره دبستان با علوم مختلف مثل ریاضی و فارسی آشنا می‌شوند و بهتر است در کنار آموزش مبتنی بر کتاب‌های درسی، از بازی‌های سرگرم‌کننده آموزشی نیز به عنوان مکمل استفاده کنید. در مدرسه شادی بازی‌ها به سه کلاس فارسی، ریاضی و علوم تقسیم شده‌اند. با ورود به هر کلاس تعدادی بازی مرتبط پیش روی کودک قرار می‌گیرد. مثلاً ارتباط معنایی بین کلمات یکی از بازی‌های زنگ فارسی است که کودک باید کلمات مرتبط مثل توپ و بازی، کتاب و کتابخانه و کلمات دیگر را دو به دو کنار هم قرار دهد. بازی‌های این بخش به آشنایی بیشتر کودک با زبان فارسی کمک می‌کند. در زنگ ریاضی نیز تعدادی بازی جالب طراحی شده که می‌تواند بر روی هوش منطقی و ریاضی کودک شما تاثیرگذار باشد و موجب تقویت مهارت‌ها و توانایی‌های او در کار با اعداد شود. زنگ علوم شامل بازی‌هایی است که کودک را با دنیای پیرامونی خودش بیشتر آشنا می‌کند و هوش طبیعت‌گرای او را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این مجموعه دارای بازی‌های فارسی بوده و می‌تواند بهترین انتخاب برای رشد مهارت‌های کودکان دبستانی باشد.

 

 

با ورود به دستچین مادرانه در اپلیکیشن توپ مارکت می‌توانید بازی‌های موثر در تقویت هوش‌های چندگانه را یکجا مشاهده، دانلود و نصب کنید.

اشتراک‌گذاری

سید علی متقی نژاد کارشناس نقد و بررسی بازی و اپلیکیشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *