تاریخ امروزمهر 4, 1401

بچه‌ها دقیقا آیینه‌های ما هستند؟

به نظر شما بهترین روش تربیت فرزند چه روشی هست؟ آیا تربیت گفتاری اثر بیشتری دارد یا تربیت رفتاری؟ پاسخ به این سوالات از عوامل اصلی برای تربیت صحیح فرزند به شمار میره و اگر به این دو سوال به درستی پاسخ داده بشه، مسیر تربیت برای پدر و مادر به خوبی صاف و هموار میشه.

بعضی از والدین ساعت‌ها وقت می‌گذارند و اصول و قواعد تربیت و هنجارها و ارزش‌ها رو برای فرزند خود توضیح میدن اما پس از مدتی میبینن که تمام گفته‌هایشان بدون نتیجه و اثر بوده و راهی از پیش نبرده‌اند.

مشکل برخی از والدین اینه که اصول تربیت کودکان را به خوبی نمی‌شناسند و فکر می‌کنند گفتار به تنهایی برای تربیت فرزندشان کافیه و از این موضوع غافل هستند که کودک بسیاری از آموزش‌ها رو در قالب دیدار یاد می‌گیره که بهترین و موثرترین این آموزش‌های دیداری رفتار خود والدین هست.

متن ویدئو:

ما گاهی توی کارگاه‌های فن بیان، به دوستان این توصیه رو می‌کنیم که اگر می‌خواید حرف زدنتون خوب بشه، صبح به صبح ده دقیقه جلوی آیینه‌ای بایستید و در برابر او سخنرانی بکنید. وقتی شما جلو آیینه می‌ایستید چی می‌بینید؟ خودتون رو می‌بینید که تکرار میشه. حرکات دست و صورت و دهان شما عینا همون چیزی در آیینه نشون داده میشه که شما مرتکب میشید.

استفاده می‌کنم از این مثال، بچه‌های ما آیینه‌های ما هستند. اگر شما اختلال رفتاری در یک کودک می‌بینید چه بسا اون اختلال از وجود ما به اون سرایت کرده. من از کنار یک چهارراهی رد می‌شدم، دیدم زیر اون تابلویی که چراغ راهنمایی رانندگی روش نصب شده یه تابلوی کوچکی نوشته که بچه‌ها مراقب رفتار ما هستند یعنی هر گونه‌ای که شما عمل می‌کنید، بچه‌هاتون هم همون رو عمل میکنن. این ویژگی آیینه بودن در تربیت بسیار به ما کمک میکنه. بنابراین در تربیت فرزند ما نیاز به سخنرانی نداریم، نیاز به بیان نداریم، نیاز به موعظه و نصیحت افراطی نداریم، نیاز به عمل داریم. دو صد گفته چون نیم کردار نیست.

یه وقتی یه پدری ممکنه در طول روز ساعت‌ها در فضیلت صداقت، عفاف، پشتکار برای فرزندش حرف میزنه و هیچ فایده نداره و گاهی ممکنه پدر یک رفتار نمادین انجام میده، می‌بینید فرزند همون رو می‌پذیره. شما به این بچه‌های خردسال نگاه بکنید. اولین کارهایی که انجام میدن دقیقا همون کارهایی است که در محیط خانواده توسط پدر و مادر زیاد تکرار میشه. بچه‌ها آیینه رفتار ما هستند. خودمون رو اصلاح بکنیم، شفاف بکنیم، نتیجه‌ش رو در تربیت ببینیم.

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *