تاریخ امروزآبان 6, 1400
دروغگویی کودک

راهبردهای برخورد با دروغگویی کودکان

نکته بسیار مهم اینجا است که ما گاها خودمان، کودکان را به سمت دروغگویی سوق می‌دهیم. مصداق بارز این مسئله زمانی است که ما به چهره و زبان بدن کودک هیچ توجهی نمی‌کنیم و یا آن را سرکوب می‌کنیم. بسیاری از آموزش‌ها و برخوردهای ما باعث تناقض و تضاد بین کلام کودک (آنچه که می‌گوید) و زبان غیر کلامی کودک (آنچه که می‌بیند) می‌شود.

پدری را در نظر بگیرید و این پدر از دروغگویی دختر یا پسرش عصبانی است و در حالی که سر او داد می‌زند و به او می‌گوید: سرت را بیانداز پایین، وقتی با تو حرف می‌زنم به من نگاه نکن، بگو چشم، بگو دیگه تکرار نمی‌شود، چنین برخورد یا برخوردهای مشابه یک پیام دارد؛ اینکه دروغ بگو تا من آرام بشوم و بعد برو و هر کاری که دلت خواست انجام بده و این روند به همین شکل ادامه پیدا می‌کنه.

ما چهره برافروخته و خشمگین کودکمان را سرکوب کردیم، چهره‌ای که پر از حقیقت بود ولی ما با جمله سرت را پایین بیانداز و به من نگاه نکن این پیام را صادر کردیم که نمی‌خواهیم این حقیقت را ببینیم.

این اتفاق در دنیای بزرگسالی هم میافتد. ما به بسیاری از حقایق توجه نمی‌کنیم. ترجیح می‌دهیم به دروغ‌های جذاب توجه کنیم تا حقایق تلخ. به عنوان مثال زمانی که یک نفر به ما ابراز علاقه می‌کند ولی همان لحظه در چهره‌ و برق چشمانش حسادت و کینه دیده می‌شود، ما ترجیح می‌دهیم که آن دروغ را باور کنیم چون جذاب‌تر از حقیقت چهره‌اش است.

به گونه‌ای با کودک برخورد شود که صداقت مایه آرامش او شود

روش و نکته دیگر که باید در برخورد با دروغ‌های کودک مورد توجه قرار گیرد این است که برخورد ما باید این احساس را در کودک ایجاد کند که صداقت وزنه بهتر، مفیدتر و آرامبخش‌تری برای او خواهد بود.

یک دانش‌آموز مقطع متوسطه را در نظر بگیرید که در مجموع عملکرد خوبی دارد ولی به هر دلیلی آن روز نتوانسته تکلیف خودش را به مدرسه بیاورد. چه دلیلی دارد که آن دانش‌آموز به جای اینکه بگوید من نتوانستم تکلیفم را انجام بدهم، حوصله نداشتم درس بخوانم، به جای آن دروغ بگوید که من تکلیفم را انجام دادم ولی دفترم را یادم رفت همراه خودم بیاورم.

این دروغ ناشی از ترس از مجازات است. برخورد ما خیلی اهمیت دارد. چنین جمله‌ای که مثلا بیین دخترم یا پسرم، هر کسی ممکن است یک روز نتواند یا حوصله نداشته باشد که تکلیفش را انجام بدهد، مهم کل ترم است، مهم کل عملکرد تو است. چنین پیامی به فرزند آرامش می‌دهد و به او نشان می‌دهد که اگر صادق باشد اتفاق خاصی نمی‌افتد و پیامدهای آن می‌تواند خیلی کمتر باشد.

در مجموع و به طور کلی با توجه به نکاتی که مطرح شد اگر ما بخواهیم توانایی دروغگویی فرزندانمان را به سمت حقیقت‌گویی و صداقت سوق بدهیم باید به چند نکته اساسی توجه کنیم:

به خاطر جو خانه، کودک نباید مجبور به دروغ گفتن شود

اول اینکه جو و شرایط خانه به شکلی نباشد که از ترس مجازات یا برای به دست آوردن پاداش‌ها و برای دفاع از حریم خصوصی خود مجبور بشود که دروغ بگوید.

به زبان بدن و زبان چهره کودک توجه کنید

دوم اینکه در برخورد با دروغ‌های کودک طوری برخورد بشود که صداقت برای او با ارزش‌تر و آرامشبخش‌تر باشد و دروغ را وسیله‌ای برای راحتی خودش در نظر نگیرد. به زبان چهره و زبان بدن کودک توجه شود چون زبان بدن خیلی از حقایق را بازگو می‌کند. اجازه ندهیم که خشم کودک نسبت به رفتارهای ما سرکوب بشود. اگر غمگین است اجازه ندهیم سرکوب شود.

درباره صداقت و پیامدهای بی صداقتی با کودک صحبت کنید

سوم اینکه زمان را بگذاریم و در مورد صداقت و پیامدهای بالقوه بی صداقتی با کودک خود حرف بزنیم و صحبت کنیم. یک گفتگوی باز داشته باشیم. از تجارب خودمان بگوییم و خودمان را خیلی مقدس جلوه ندهیم و از بالا به پایین با کودک صحبت نکنیم. گفتگوی باز دقیقا به این معنی است که اجازه بدهیم که کودک حرف بزند، نظر بدهد، انتقاد کند و حتی اگر حرفش را منطق‌تر از حرف خودمان دیدیم، آن را بپذیریم.

استراتژی مناسب داشته باشید

چهارم اینکه ما نه تنها باید در مقابل دروغگویی کودک استراتژی مناسب داشته باشیم بلکه حقایقی که کودک به ما می‌گوید از داخل یا خارج از خانه، در راه مدرسه، حتی خصوصی‌ترین حقایق را، باید برخورد مناسبی داشته باشیم تا کودک آن را مخفی و سرکوب نکند.

گفته می‌شود که دروغ کلید همه گناهان است اما این کلید از کجا می‌آید؟ تمام مطلب ما این را رساند که دستیابی به توانایی دروغ و دروغ گفتن‌ها در دوران کودکی یک مسئله کاملا طبیعی است ولی برخوردهای نامناسب ما و جو نامناسب خانوادگی ما می‌تواند این مسئله طبیعی را تبدیل به یک ویژگی منفی کند.

بنابراین کلید همه گناهان و کلید مسائل غیراخلاقی می‌تواند از برخورد نامناسب ما با یک مسئله کاملا طبیعی اتفاق بیافتد و ساخته بشود.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *