تاریخ امروزاسفند 17, 1399

هرگز فرزندان خود را مقایسه نکنیم

مقایسه کردن بچه‌ها با همدیگه میتونه تبدیل به یه آفت در روند تربیت فرزند بشه. مقایسه کردن میتونه اعتماد به نفس بچه رو پایین بیاره. اگر پدر و مادری انتظاری فراتر از توانایی‌های فرزند داشته باشن و مدام اون رو با بچه‌های هم سن و سالش مقایسه کنند، کودک تحت فشار شدید قرار میگیره و باعث خود کم بینی و سرخوردگی کودک میشه. گاهی اوقات پیش میاد که کودک برای فرار از مقایسه شدن با کودک دیگر از والدینش فرار می کنه و فرار کودک از والدین و ترس از مواجهه شدن با پدر و مادرش اتفاق بسیار بدی است که می‌تونه توی یه خانواده اتفاق بیوفته. پدر و مادر اگر اصول تربیتی کودکان رو خوب بلد باشند و در تربیت از آن‌ها بهره بگیرند، می‌توانند بسیاری از چالش‌هایی که سر راه تربیت فرزندشون قرار داره رو به راحتی پشت سر بگذارند.

 

متن ویدئو: 

احتمالا شما هم داستان طوطی و بقال مولوی رو شنیدید یه بقالی بود طوطی زیبا و سخنگویی داشت یه روزی شیطنت کرد ظرف روغن رو ریخت بقال ناراحت شد عصبانی شد و طوطی رو تنبیه کرد. طوطی ترسید. هم موها و پرهاش ریخت هم قدرت تکلمش رو از دست داد. روزهای زیادی براش وقت گذاشتند اما سخن گفتن رو آغاز نکرد. یه روزی درویشی عبور می‌کرد، او هم مو نداشت طوطی به هیجان آمد و با تعجب از صاحب دلق پرسید نکنه تو هم ظرف روغن رو ریختی که موهاتو از دست دادی.

از قیاسش خنده آمد خلق را

کو چو خود پنداشت صاحب دلق را

کار پاکان را قیاس از خود مگیر

گر چه ماند در نبشتن شیر و شیر

این مثال مولوی مثال مهمی ست. خیلی وقت‌ها تو محیط زندگی مقایسه کردن حرامه. شما حق ندارید بچه‌تون رو با پسرخاله‌ش، دخترخاله‌ش، پسر احمد آقا، دختر فاطمه خانوم مقایسه بکنید. ببین پسر عمه‌ت چقدر خوب غذا می‌خوره. ببین دخترخاله‌ت چقدر نمره علومش رو خوب گرفته. وقتی شما مقایسه می‌کنید اثر سوء تربیتی ایجاد می‌کنید. اعتماد به نفس بچه‌تون رو از بین می‌برید. این مقایسه‌ها کمکی به من و شما نمی‌کنه. اما یک جا مقایسه مجاز هست، مقایسه خود با خود. اشکالی نداره بچه خودتون رو با خودش مقایسه کنید. به نظر می‌رسه نمره علومت امسال، ضعیف‌تر از نمره علوم پارسالت شده. به نظر می‌رسه امروز با نشاط‌‌تر از دیروزید. تا جایی که می‌تونیم مقایسه کردن رو توی زندگی‌ها ممنوع اعلام بکنیم.

 

هیچ‌وقت و به هیچ عنوان این نکته رو فراموش نکنید که انسان‌ها متفاوت خلق شدند و توانایی‌ها و ویژگی‌ها و استعدادهای متفاوتی دارند و قرار نیست بچه شما دقیقا همونی بشه که شما دوست دارید. منطقی نیست که توقع داشته باشیم دو نفر مثل هم باشند. وظیفه اصلی پدر و مادر این است که اجازه دهند کودک خودش باشد و شرایطی رو فراهم کنند که استعدادهای کودک شکوفا بشه.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *