تاریخ امروزآذر 7, 1401

مدیریت حسادت در کودکان

تقریبا همه ی‌کودکان، درصدی از حسادت را نسبت به خواهر، برادر یا کودکان دیگر تجربه می‌کنند. در عین حال متخصصین بر این باورند که والدین باید حسادت کودک را به عنوان احساسی طبیعی کنترل نمایند. چرا که اگر کودک خودش را با کوچولوهای اطراف خود مقایسه کند به مشکلاتی دچار خواهد شد. کنترل حسادت کودک به او احساس بهتری خواهد داد و می‌تواند روابط اجتماعی بهتری هنگام برخورد با دیگر کودکان داشته باشد.

از سوی دیگر کنترل نشدن چنین احساساتی باعث سرخوردگی و ناراحتی او می شود و روابط کودک با همسالانش را از حالت عادی خارج می کند. اگر دوست دارید به عنوان والدین آگاه بتوانید حسادت کودک را راحت تر کنترل کنید و احتمال آسیب رساندن به خودش و دیگران را کاهش دهید از روش های زیر بهره بگیرید:

به احساس کودک توجه کنید

 

وقتی کودک می بیند که احساسات او را نمی شناسید و در خواست او برای شما مهم نیست سعی می کند کاری کند که به او توجه کنید. اگر باز هم ناموفق بماند کارهای بدتری می کند و به عنوان نمونه بلندتر فریاد می زند. باید به کودک بفهمانید که احساس او برای شما خیلی اهمیت دارد. اگر به عوض کردن لباس های برادر کوچکش توسط شما با بازی شما با این رقیب کوچولو حسادت می کند باید به او بفهمانید که اگر صبر کند به او هم در همین زمینه کمک خواهید کرد یا اینکه با او بیشتر بازی خواهید کرد. حتی اگر سه نفری بازی کردید و او به رقیب کوچکش باخت هم باید به او بگویید که مطمئن هستید می تواند در نوبت بعدی بازی برنده شود.

 

 

او هم موفق می شود

کودکان خیلی زود خودشان را با دیگران مقایسه می کنند و به این نتیجه می رسند که توانایی خوبی در یک فعالیت خاص ندارند و ممکن است ناامید شوند. در چنین شرایطی وظیفه ی شما ایجاد توازن بین داشته ها و نداشته های اوست تا مانع از حسادت ورزیدن کودک به همسالان شود. علاقه مندی به نقاشی با فوتبال را مثال می زنیم. اگر کودک شما اندکی ضعیف است و می خواهد این قبیل کارهای خاص را کنار بگذارد با او صحبت کنید تا بفهمد که قرار نیست بهترین نقاش یا بهترین فوتبالیست ایران باشد. همین که چنین هنری دارد کافی است و خیلی از همسالان او هستند که از چنین هنری بی بهره اند و به او حسادت می کنند. با او تمرین کنید و با تشویق مداوم فرزندتان را به نقطه مطلوب رسانید. مهم این است که خودش از ترک آن فعالیت منصرف شود.

بگذارید هدیه بدهد

رایج ترین نوع حسادت کودکانه حسادت به اسباب بازی ها، لباسها و دارایی هایی است که دیگران دارند و او ندارد. اگر تهیه چنین چیزهایی از عهده شما خارج است به او پس انداز کردن را بیاموزید و بگویید می تواند با پول های روزانه یا عیدی های خودش چنین وسایلی را خودش بخرد. گذشت را هم به او بیاموزید.

اینکه بداند برخی همسالان او همین چیزهایی که کودکتان در اختیار دارد را هم ندارند به او کمک می کند حسادت کمتری به دیگران بورزد و حتی به دوستانش کمک کند تا از داشته هایش استفاده کنند. می تواند لباسی که پوشیده و حالا برایش کوچک شده را به دوستش هدیه بدهد. این آغاز راه است و کودک شما علاوه بر شکر گزاری بخشیدن چیزهای خوب را هم خواهد آموخت.

عادل باشید

اگر برای یکی از فرزندانتان چیزی میخرید برای فرزند دیگرتان هم چیزی هر چند کوچک و ارزان بخرید. به تواناییهای هر دو نظر داشته باشید و هر کدام را در فاز خاصی بیندازید تا به هم حسادت نکنند. حتی اگر هر دو در یک فعالیت خاص باهم رقابت دارند هم با حرفها و تشویق های تان یکی را علیه دیگری نکنید. ابراز محبت شما به هردو باید در یک سطح باشد و البته نه از یک جنس!

این شما هستید که با رفتارتان با همسالان فرزندتان به او نشان میدهید چگونه با کودکان دیگر رفتار کند و مهربانی با کوچکترها را به عنوان یک اصل زندگی در خود برشمرد. در عین حال باید انضباط داشته باشید و به او هم بیاموزید که باید منضبط و احترام گذار باشد. به این ترتیب دایره حسادتها کوچک تر خواهد شد و او به جای دست درازی به اموال دوستش به او احترام می گذارد و از او اجازه می گیرد.

منبع: والدین آگاه

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *