تاریخ امروزمرداد 25, 1401
بازی های اشکال هندسی

معرفی و دانلود بازی اشکال هندسی برای کودکان

 

بازی با اشکال هندسی از اولین سرگرمی‌هاییست که معمولاً پدر و مادرها به سراغش می‌روند تا کمک کنند فرزندشان با شکل‌هایی مثل مربع، مثلث، دایره و … آشنا شود؛ هم مهارت‌هایش از جمله حل مسئله و هماهنگی چشم و دست در او تقویت شود.

یکی از ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین راه‌ها برای آموزش، امروزه نصب بازی‌های اندرویدی روی گوشی و تبلت‌ها است. در این نوع بازی‌ها یکی از موضوعات اصلی در ساخت بازی‌های آموزشی کودکان یا در کنار موضوعاتی مثل آموزش رنگ‌ها و … معمولاً بازی با اشکال هندسی است. امروز می‌خواهیم تعدادی از بهترین بازی‌هایی که به کودک شما انواع اشکال هندسی را با روش‌های سرگرم‌کننده آموزش می‌دهند، معرفی کنیم.

ارتباط شکل‌ها

بازی‌ای که بر اساس متد یادگیری بصری توسط یکی از پیشگامان این عرصه تولید شده است و برنده جوایز متعددی شده است.

بازی از روشی متفاوت و اصطلاحاً بی‌پایان برای آموزش استفاده کرده که استدلال بصری – فضایی و خلاقیت را در کودکان توسعه می‌بخشد. این بازی اشکال هندسی را مستقیماً آموزش نمی‌دهد ولی برای کودکان پیش‌دبستانی یک سرگرمی سازنده و مفید است.

بازی ارتباط شکل ها

بازی با اشکال هندسی در ارتباط شکل‌ها از طریق ۱- جورکردن و حل معما و ۲- تصویر کردن و تجسم انجام می‌شود. هر مرحله از کودک می‌خواهد که شکل‌ها را در دو بخش صفحه همانند همدیگر بچیند که اینکار با جابه‌جا کردن هر شکل امکان پذیر است.

بعد از حل این معماهای حرکتی، تصاویر کارتونی به جاهای خالی کنار صفحه اضافه می‌شود که با استفاده از آن کودک می‌تواند همان شکل هندسی را تکمیل کند. مثلاً برایش چشم و دهان و دست و کلاه قرار دهد.

 

شکل ساز

یک بازی جذاب مرحله‌ای با گرافیک سه‌بعدی دیدنی.

کودک شکل‌ها را می‌کشد و سر جایشان قرار می‌دهد و در انتها عصای جادویی را روی شکل حرکت می‌دهد تا تبدیل به یک مدل سه‌بعدی شوند.

نکته متفاوت در این بازی ترکیبی است که از کنار هم قرار گرفتن اشکال هندسی ایجاد می‌شود و آن را به یک شکل کامل مثل خانه، آدمک، طوطی و … تبدیل می‌کند.

بازی شکل ساز

بچه‌ها در این بازی یاد می‌گیرند که اشکال را در حالت‌های دوبعدی و سه‌بعدی تجسم کنند و چندگوش‌های تشکیل‌دهنده هر شیء را به تفکیک در ذهن خود به شکل اشکال هندسی تجسم کنند.

علاوه بر این انجام این بازی به تقویت مهارت حل مسئله، هوش فضایی و خلاقیت در کودکان کمک می‌کند.

 

سرزمین اشکال (چوب شور)

یک بازی ایرانی با صدای گوینده فارسی که تصاویری را به کودک نشان می‌دهد و از او می‌خواهد نزدیک‌ترین شکل هندسی را به آن تصویر انتخاب کند.

بازی چوب شور

اگر می‌خواهید فرزندتان با اسامی اشکال هندسی در قالب یک بازی آشنا شود، این بازی برایتان مناسب است.

 

کرم بازیگوش: شکل‌ها و رنگ‌ها

یک کرم پیله‌ساز وارد صفحه سفید می‌شود که تنها چند شکل هندسی و چند جای خالی در آن صفحه وجود دارد. هیچ توضیحی به کودک داده نمی‌شود ولی آنقدر همه چیز خوب طراحی شده که او می‌تواند خودش کشف کند چه کاری باید انجام دهد.

احتمالاً اولین واکنش کودک این است که روی یکی از شکل‌های هندسی یا روی کرم اشاره کند. کنترل بازی ارتباطی به کرم پیله‌ساز ندارد و کودک باید اشکال هندسی را با کشیدن و رها کردن در جاهای خالی قرار دهد.

بازی کرم بازیگوش

با هر جابه‌جایی درست، یک بادکنک به کرم پیله‌ساز وصل می‌شود و در انتها با تکمیل مرحله، کرم به هوا پرواز می‌کند و به مرحله بعدی می‌رود.

در این بازی کودک به حل مسئله با اشکال هندسی می‌پردازد و با تفکیک کردن هر شکل با رنگ بخصوص خود آشنا می‌شود. در بعضی مراحل تعداد شکل‌هایی که سمت چپ قرار دارند از جاهای خالی بیشتر است و اینجاست که کودک خردسال با کمی چالش مواجه می‌شود و باید شکل‌های صحیح را پیدا کرده و در جای خود قرار دهد.

 

شکل‌ها و رنگ‌ها

بازی به زبان انگلیسی بوده و در بخش آموزشی آن کودک با اسامی اشکال هندسی و رنگ‌ها آشنا می‌شود. با اشاره روی هر شکل، گوینده نام شکل و رنگ آن را صدا می‌کند. در بخش پیدا کردن یک شکل اضافی، کودک باید آن شکل یا رنگی را که تک افتاده و از بقیه متمایز است را انتخاب کند.

در بازی دیگری با عنوان Bonus Game کودک باید تصویر اشیاء مختلفی را که با شکل هندسی وسط صفحه یکسان است، بکشد و وارد آن شکل کند.

بازی شکل ها و رنگ ها

بازی‌های آموزشی این مجموعه به کودک پیش دبستانی کمک می‌کند تا مهمترین اشکال هندسی از جمله دایره، مربع، لوزی، مثلث، بیضی، مستطیل و شش‌ضلعی را بیاموزد.

 

رنگ‌ها و شکل‌ها – بازی آموزشی برای کودکان

مجموعه‌ای از چندین بازی آموزشی که شکل‌ها و رنگ‌ها را به کودکان آموزش می‌دهد.

این مجموعه دارای ۱۲ بازی رایگان است که تعدادی از آن‌ها به آموزش رنگ‌ها، تعدادی به آموزش اشکال هندسی و بعضی از آن‌ها هر دو را آموزش می‌دهند.

بازی رنگ ها و شکل ها

در یکی از این بازی‌ها کودک باید شکل‌ها را در جای خالی خود قرار دهد و تصویر را کامل کند. این بازی دارای تصاویری کارتونی از ربات‌هاست و برای خردسالان دارای جذابیت بصری است.

در بازی دیگر با اتصال نقاط به ترتیب از اولین عدد تا آخرین آن، شکل و تصویر کامل می‌شود و اسم شکل هندسی توسط گوینده صوتی بازی اعلام می‌شود.

 

برای مشاهده و دانلود رایگان بازی‌های بیشتر به پرونده آموزش اشکال هندسی در توپ مارکت مراجعه کنید.

اشتراک‌گذاری

سید علی متقی نژاد کارشناس نقد و بررسی بازی و اپلیکیشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *