تاریخ امروزمرداد 25, 1401

کدام را ترجیح می‌دهید؟ باغبانی یا نجاری؟

پدر و مادر باید نگاه خودشون به تربیت فرزند رو تغییر بدن. توقع و انتظار آن‌ها از تربیت چیه ؟ والدین فکر میکنن با تعریف یه چارچوب مشخص و یک ریل گذاری دقیق، میتونن قطار تربیت بچه‌هاشون رو در ریل دلخواهشون به حرکت دربیارن ؟ اینجاست که مشخص میشه اگه نگاه تغییر پیدا کنه بسیاری از مشکلات در زمینه تربیت، برای پدر و مادر حل میشه.

متن ویدئو:

تربیت باغبانی است یا نجاری ؟ خواهشا به این سوال دقت کنید. وقتی یک نجار تصمیم میگیره یک کمد یا یک میز بسازه، سایزها رو محاسبه میکنه، الوار و چوب ها رو انتخاب میکنه و دقیقا محصول نهایی همونی میشه که نجار روز اول طراحی در ذهنش بوده. یک سانتی متر کم و زیاد نمیشه. آیا تربیت همینجوره ؟ یعنی وقتی ما داریم مسیر زندگی فرزندانمون رو پیش بینی می‌کنیم، بچه های ما همونی میشن که ما تصور و طراحی کردیم ؟ خاطرتون هست توی مدارس همیشه به ما موضوع انشا می‌دادند در آینده می‌خواهید چه کاره شوید ؟ خیلی وقت‌ها نگاه کردیم دیدیم ما همونی نشدیم که توی انشاهامون نوشتیم پس می‌فهمیم تربیت مثل نجاری نیست اما یک باغبان چیکار می‌کنه ؟ بذری رو انتخاب می‌کنه. در زمین حاصلخیزی می‌کاره. مراقبت می‌کنه. اما اون هرگز نمی‌دونه که نتیجه این کاشت چه خواهد شد. چه درختی ؟ چه اندازه‌ای ؟ میوه هاش چه شکلی خواهند بود ؟ آفت‌هایی که بر این درخت هجوم خواهند آورد چی هست ؟ باغبانی یعنی مراقبت کردن و پدیدار کردن زمینه های مناسب برای رشد و نمو. به نظر میرسه تربیت همون باغبانی باشه. پدر و مادر نمیتونن با مسئله تربیت به صورت مطلق برخورد بکنن. یکی از تغییر نگاه‌هایی که امروز لازم داریم همین هست که ما متوجه این معنا باشیم که باغبان مسیر رشد بچه‌هامون هستیم نه نجار رشد بچه‌ها. فکر بکنیم باغبان چه ملاحظاتی باید داشته باشه تا امر باغبانی برای اون دقیق‌تر و متعالی‌تر اتفاق بیوفته.

 

بچه ها به صورت طبیعی موجوداتی  بازیگوش، کثیف کار و خلاق هستند. اگه با روش نجاری بخواین نقش پدر و مادری خودتون رو ایفا کنید،نمی‌تونید به کودک فضای لازم برای یادگیری به روش خودش رو به او بدهید. این مدل از تربیت اثر بسیار مخربی بر روی بچه‌ها میزاره و رابطه والدین- فرزندی رو تحت تاثی قرار می‌ده و در نتیجه باعث تربیت کودکانی می شود که پر از مشکلات رفتاری هستند.

در مقابل، روش باغبانی بر اساس یک فضای ایمن، با ثبات و حمایتگر بنا شده که کودک در آن می‌تونه به ریسک کردن، یادگیری و کاوش می بپردازه. بعنوان والدین کودک، در نقش یک باغبان شما هرگز گلها را دستکاری نمی کنید تا به شیوه خاصی رشد کنند. تفاوت گلها را می‌دونید و از این موضوع آگاه هستید که که ممکنه آنها خارج از “پیش بینی” شما شکوفا گردند. باغبان می‌دونه که حتی با تغییر فصل‌ها و شرایط بیرونی، رشد و نمو گیاهان ادامه پیدا می کند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *