تاریخ امروزتیر 16, 1401

تکالیف مدرسه چه زمانی باید انجام شود؟

جنگ انجام تکالیف پایانی ندارد می‌توان گفت همواره انجام دادن تکالیف موجب بحث و دعوای زیادی در خانواده‌ها می‌شود. والدین مرتب این مسئله را به فرزندان گوشزد کرده و بچه‌ها نیز نق زده و از انجام این کار طفره می‌روند. اکثر اوقات زمان خواب فرا رسیده اما هنوز تکالیف کامل نشده و یا حتی شروع نشده اند. چگونه می توانید این اوضاع را مدیریت کنید؟ می توانید چنین سوالاتی را از او بپرسید چقدر طول میکشه تا تکالیف ریاضی را انجام دهی؟

اگر تکالیفت زمان زیادی طول بکشه چه کار می‌کنی؟ زمانی که در حال انجام تکلیفت هستی اگه ‌دوستت زنگ بزنه به اون چی میگی؟ و اگر فرزند بزرگ است و زمان را می تواند برنامه ریزی کند به او بگویید: چه زمانی تکالیف بعدی ات را انجام می‌دهی؟

بچه های ۷ ساله از اینکه برای خودشان برنامه‌ریزی کنند لذت می‌برند با این روش آنها احساس می‌کنند در مراحل برنامه ریزی دخالت کرده و نسبت به پیامدهای آن احساس تعهد می کنند.

بچه‌هایی که بزرگتر هستند باید برای اکثر تکالیف دشوار خود برنامه‌ریزی کنند. تقسیم کردن دروس دشوار به صورت مراحل کوچکتر، وقت و زمان گذاشتن کافی برای هر مرحله می تواند باعث کاهش استرس بچه‌ها شود.

زمانی که فرزند شما قادر به برنامه‌ریزی زمان خود شود خواه این پروژه کوتاه مدت یا بلند مدت باشد او احساس خواهد کرد که کنترل بیشتری بر یادگیری، مسئولیت‌پذیری و مدیریت زمان خواهد داشت. و نه تنها از انجام تکالیف مدرسه لذت خواهد برد بلکه می‌تواند از این مهارت ها در زندگی خویش نیز به کار گیرد.

فراگیری عشق به خواندن

کودکان زمانی هم که بزرگ میشوند عاشق کتاب داستان هستند. اگر شما فرزندی دارید که در سن پیش دبستانی است و برای او کتاب می خوانید مطمئناً او تن صدا، نحوه بیان کردن و توجه شما را دوست دارد و کلمات را می‌شنود و تصاویر کتاب را نگاه می کند.

پژوهشگران معتقدند ترکیب گرمای عاطفی حاصل از این توجه، کمک می‌کند تا بچه های کوچک پیوند و ارتباط نزدیکی با شما داشته باشند و عشق به خواندن را فراگیرند. همین مسئله باعث می‌شود تا آنها موفقیت‌هایی در مدرسه کسب کنند در این روش هایی که ارائه کردیم که والدین می توانند از آنان جهت خواندن کتاب برای فرزندان خویش استفاده کنند.

با فرزندتان به کتابخانه وفروشگاه‌های سراسر کتاب رفته و با انتخاب او چند کتاب بخرید. بعد از انتخاب کتاب‌ها و علاقه مندی بسیار داستانی که برایش می خوانید گوش می‌کند.

سپس از او پرسش هایی در مورد شخصیت های داستان کنید. این که چه اتفاقی برای تک تک آنان رخ داد سپس از او سوال کنید:
آیا تو هم چنین احساسی داری؟ اگر او احساس شخصیت ها را درک کرده اجازه دهید تا عصبانیت ناراحتی و خوشحالی شخصیت مذکور را به نمایش درآورد. بعد از او سوال کنید شخصیت دیگر داستان چگونه می‌تواند احساس بهتری داشته باشد؟ در ارتباط با کشمکش‌ها بین خواهر و برادرها یا دوستان و یا کودکانتان والدین، داستان های زیادی وجود دارد. این داستان‌ها برای مقطع پیش دبستانی مفید بوده و شما می توانید چند بار آنها را خوانده و نکات فهیم و مفید آن را مانند احساس شخصیت داستان مسئله گشایی کنید. از این پرسش ها نیز می توانید استفاده کنید: در این داستان کودکان چگونه مشکل خود را حمل می‌کردند؟ فکر می کنی یک روش خوب برای حل این مشکل چیست؟

فکر می‌کنی چرا این خواهر و برادر با هم اینطوری رفتار کردند؟ به نظر تو آنها باید چگونه رفتار می کردند؟ آیا توی مدرسه شما کسی هست که مثل او رفتار کند؟ و فکر می کنی چرا اینطوری کرد؟

روش دیگر علاقه‌مند کردن بچه‌ها به خواندن و تشویق کردن فرزندتان به استفاده از کتاب‌ هایی است که موجب شود او نیز بتواند خودش داستان‌سرایی کند. شما می توانید در ابتدا او را راهنمایی کنید به طور مثال به او کمک کنید تا دیدگاه خودش را با شخصیت‌های متفاوت داستان بازگو کند با این کار فرزند شما می‌تواند درباره احساسات خویش در موقعیت های مختلف فکر کند عشق به خواندن داستان‌هایی که دیگران نوشته اند احتمالا موجب خواهد شد تا فرزندتان فرصتی بیابد که افکار، احساسات و عقاید مهم خویش را شناسایی کند و او را تشویق کنید تا این داستان‌ها را برای خانواده بخواند. با این روش شما می توانید از ذهن او آگاه شوید.

 

منبع:

قهاری، ساناز، 1399. تکنیک‌های فرزند پروری خلاق، انتشارات پندار قلم

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *