تاریخ امروزمرداد 25, 1401
افزایش خلاقیت کودکان

بازی‌هایی برای افزایش خلاقیت کودکان

یکی از راه‌های پرورش خلاقیت کودکان استفاده از اپلیکیشن‌ها و بازی‌های موبایلی است. با معرفی چند بازی برای رشد مهارت‌ها و افزایش خلاقیت کودکان همراهمان باشید.

 

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که خلاقیت یک استعداد ذاتی است که بچه‌های آن‌ها یا انجام می‌دهند یا ندارند. درست همانطور که همه کودکان به یک اندازه باهوش نیستند، به یک اندازه هم خلاق نیستند. اما در واقع خلاقیت بیش از آن‌که یک استعداد ذاتی باشد، مهارتی است که والدین می‌توانند به توسعه آن در فرزندانشان کمک کنند. خلاقیت کلید موفقیت همه کارهاییست که انجام می‌دهیم. همچنین خلاقیت یکی از مولفه‌های مهم سلامتی و خوشبختی و یک مهارت اصلی برای تمرین با کودکانمان است. خلاقیت فقط به موسیقی و هنر محدود نمی‌شود؛ بلکه برای علم، ریاضی و حتی هوش اجتماعی و عاطفی ضروری است. افراد خلاق انعطاف بیشتری دارند و در حل مسئله موفق‌تر هستند. این موضوع به آن‌ها کمک می‌کند سازگاری بیشتری با فناوری‌های پیشرفته داشته باشند و از فرصت‌های جدید بهترین استفاده را بکنند. اگر می‌خواهید بیشتر درباره نقش بازی‌های موبایلی در رشد مهارت‌های مورد نیاز کودکان بدانید، مطلب خوبی دراینباره نوشتیم که پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید.

 

در مجله توپ مارکت بخوانید:  10 بازی دخترانه اندروید + معرفی و لینک دانلود

 

ترکیب بچه‌ها و فناوری برخی اوقات نتیجه بدی به دنبال دارد؛ ولی روش‌های جالبی هم برای آموختن، اکتشاف و رها کردن نیروی خلاقیت کودکان از طریق صفحه نمایش (گوشی و تبلت) وجود دارد. اپلیکیشن‌های تعاملی و بازی‌ها یکی از این راه‌هاست که انواع بسیاری دارند. به هر صورتی که کوچولوی شما علاقه به ساختن، طراحی، ارتباط یا اکتشاف داشته باشد، اپلیکیشن و بازی مخصوصی برای اینکار وجود دارد. ما در این مقاله فهرستی از بهترین اپلیکیشن‌ها و بازی‌های ویژه پرورش خلاقیت را تهیه کرده‌ایم که بدون صرف هیچ هزینه‌ای، تجربه‌های فوق‌العاده‌ای را برای کودک شما رقم می‌زنند. هر چیزی که فرزند شما را هیجان زده کند و به‌طور فعالانه درگیر می‌کند تا علایق خودش را دنبال کند، از نظر ما عالی است و این  همان چیزیست که در استفاده از بازی‌ها و اپلیکیشن‌های معرفی شده به‌دست خواهد آورد.

کودک خلاق

استفاده از این نرم‌افزار کمک می‌کند کودکی خلاق‌تر داشته باشید. در کودک خلاق تعدادی بازی واقعی و فیزیکی معرفی شده که در محیط خانه می‌شود انجام داد. انجام این بازی‌ها به ابزار بسیار ساده‌ای نیاز دارد که به راحتی می‌توان تهیه کرد. مثل لیوان، شمع، کاغذ، جعبه و … این بازی‌ها مهارت‌های مختلفی را در فرزند شما پرورش می‌دهد که از جمله آن‌ها تفکر و استدلال، خلاقیت، مهارت‌های حرکتی و حل مسئله است.

در بخش دوم اپلیکیشن کودک خلاق کاردستی‌های آموزشی همراه با تصویر معرفی شده است. ۱۰ کاردستی در این بخش وجود دارد که برای افزایش خلاقیت در کودکان مفید و موثر هستند.

در بخش نکات مشاوره‌ای نیز می‌توانید از مطالب مفیدی در حوزه بازی با کودکان بهره‌مند شوید. در مجموع این نرم‌افزار همراه با سرگرمی جنبه‌های مثبتی از مهارت‌های کودک شما را توسعه می‌دهد.

نقاشی جادویی

یک اپلیکیشن سرگرم‌کننده عالی که به شما امکان نقاشی آزادانه می‌دهد. در این برنامه یک صفحه خالی پیش رویتان قرار دارد و با استفاده از قلموهای متنوع می‌توانید طرح‌های جالبی ایجاد کنید. هرکدام از قلموها جنس خاصی دارند و خروجی متفاوتی را روی صفحه به‌جا می‌گذارند. بعضی مات و بعضی براق هستند و ردی شبیه به ماژیک، آبرنگ، مداد شمعی، نئون و چیزهای دیگر بر صفحه نقش می‌بندد. اگر دقت و ظرافت به خرج دهید استفاده از این اپلیکیشن بسیار لذت بخش می‌شود و هنر و خلاقیتتان بروز می‌کند. فرقی نمی‌کند کودک باشید یا بزرگسال، نقاشی جادویی برای همه سنین جذاب است و تنها ذوق هنری و کمی خلاقیت که چاشنی آن شود، طرح‌های جذاب و جالبی می‌توانید بکشید.

 

 

روبات کوکو

مجموعه‌ای از بازی‌های متنوع و جورواجور که ویژه کودکان طراحی شده‌اند. در این بازی کودک در نقش خرس کوچولو با یک ربات رقابت می‌کند. خرس و ربات در یک صفحه متشکل از خانه‌های مختلف شبیه به مار و پله قرار دارند. در هر دست صفحه گردان که اعداد یک تا شش روی آن است می‌چرخد و با اشاره آن را متوقف می‌کنید، هر عددی آمد به همان تعداد خرس یا ربات بسته به نوبتشان روی خانه‌های صفحه به جلو حرکت می‌کنند. روی هر خانه‌ای که توقف می‌کنید یک بازی اجرا می‌شود. بیشتر بازی‌ها در سبک‌های فکری و معمایی هستند و مهارت حل مسئله را در کودکان توسعه می‌دهند. تعدادی کارت جایزه در نظر گرفته شده که با پیروزی در بازی‌ها به کودک اهدا می‌شود و در منوی بازی می‌تواند کارت‌های جایزه خود را مشاهده کند. حل معماهای بازی روبات کوکو به افزایش خلاقیت در کودکان کمک می‌کند.

 

 

حباب تیرانداز

یک بازی ساده کودکانه. در این بازی کودک باید اشیائی که به سمت بالا پرواز می‌کنند را بزند. هرچه تعداد بیشتری از این اشیاء را روی هوا بزند، امتیاز ستاره بیشتری دریافت می‌کند. در مجموع پنج شکل متنوع برای مراحل بازی در نظر گرفته شده که شامل حباب، موشک‌های فشفشه‌ای در دو شکل، بادکنک و استوانه‌های انفجاری است. شاید از نظر بزرگترها چنین بازی‌های ساده‌ای تنها جنبه سرگرمی داشته باشد؛ اما همین مسائل کوچک برای خردسالان می‌تواند به رشد مهارت‌هایشان کمک کند. راه‌های مختلفی که کودک امتحان می‌کند تا بتواند شکل‌های بیشتری را در هوا بزند، مثلاً اینکه با یک دست یا هر دو دست بازی را انجام دهد، اینکه گوشی یا تبلت را روی میز بگذارد یا در دستش بازی را انجام دهد، همگی می‌تواند نوعی حل مسئله باشد که این کشف راه‌های مختلف برای حل مسائل منجر به پرورش خلاقیت در کودکان می‌شود.

 

هنر و خلاقیت کودکانه

یک بازی جالب که در آن قوه تخیل کودک بکار گرفته می‌شود. در این بازی چندین پس زمینه با طرح‌های طبیعت، رنگ‌های ساده، نقاشی‌های کارتونی از مزرعه، کوه، آسمان، جنگل، درختان، ساحل و دریا، فضا و بسیاری موارد دیگر وجود دارد که می‌توان انتخاب کرد. سپس با دکمه شکل دسته‌بندی مورد نظر خود را فعال کرده و از سمت چپ صفحه از بین شکل‌هایی در موضوعات گوناگون هرکدام را کودک خواست به دلخواه وارد صفحه می‌کند و در جایی که دوست دارد قرار می‌دهد. کودک می‌تواند شکل‌ها را جابجا کند و با اشاره روی آن‌ها، بزرگ و کوچکشان نماید. او در ورود شکل‌ها و انتخاب پس زمینه‌ها آزادی عمل دارد و به سلیقه خودش می‌تواند این چیدمان را تغییر دهد. انجام بازی هنر و خلاقیت کودکانه در توسعه خلاقیت برای خردسالان بسیار مفید و موثر است و یک سرگرمی سازنده محسوب می‌شود که می‌تواند لحظات شادی را برای فرزندانتان ایجاد نماید.

 

 

 

ما تعداد زیادی بازی و نرم‌افزار کودکانه دیگر در دستچین خلاقیت قرار دادیم که با دانلود و نصب اپلیکیشن توپ مارکت و مراجعه به بخش دستچین مادرانه می‌توانید به موضوعات متنوع بیشتری نیز برای افزایش مهارت‌های کودکان دسترسی داشته باشید.

اشتراک‌گذاری

سید علی متقی نژاد کارشناس نقد و بررسی بازی و اپلیکیشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *