تاریخ امروزمهر 3, 1401

موقعیت واقعی یک خانواده چیست؟

یکی از مواردی که پدر و مادر در بحث تربیت فرزند باید به اون توجه داشته باشند اینه که فرزند خودشون رو باید به یک جبهه و رفتار و فرهنگ متعلق کنند و فرزند خودشون رو بر پایه اون تفکرات و روش‌ها و ارزش‌ها بار بیاورند.

 

متن ویدئو:

یکی از دوستان دانشجو تعریف می‌کرد، می‌گفت: خیابون بالایی دانشگاه ما، یه چهارراه شلوغی بود که عموما مردم از چراغ قرمز رد میشدن. میگه وقت‌هایی که من میرسیدم به این چهارراه و کیف سامسونت دانشجویی دستم بود، رد نمیشدم. همه مردم رد میشدن اما من پشت چراغ قرمز می‌ایستادم و وقت‌هایی که کیف سامسونت رو نداشتم، من هم قاطی مردم عبور می‌کردم.

 دوستی به من گفت که چرا رفتارت دوگانه است؟ پاسخ دادم گفتم: وقتی من کیف سامسونت به دست می‌گیرم خودم رو متعلق به فضای دانشجویی می‌دونم پس باید پیام‌هایی از خودم به جامعه صادر بکنم که ما فرهنگ خاصی داریم.

در بحث تربیت فرزند باید به همین نکته دقت کرد. شما بچه‌تون رو متعلق به کدام فضا تربیت می‌کنید؟ بچه شما کدام هویت رو کسب می‌کنه؟ آیا قبول دارید تصوری که بچه‌های ما نسبت به جایگاه یا موقعیت خودشون دارند باعث میشه رفتارهاشون متفاوت باشه؟ اگر شما خودتون رو متعلق به یک رفتار و فرهنگ صادقانه بدونید حتما بچه‌های شما هم صادق میشن. اگر شما خودتون رو متعلق به یک فرهنگ عفیفانه بدونید این تصور در ذهن خانواده شما شکل بگیره که شما خانواده عفیفی هستید حتما بچه شما هم عفت رو رعایت میکنه.

 رو این فکر بکنیم، متعلق به کدام اردوگاه فرهنگی هستیم

شاید والدین و پدر و مادرها کمتر به این موضوع توجه کرده باشند که بچه خودشون رو بر مبنای کدام اردوگاه فرهنگی و کدام معیار و ملاک‌ها تربیت می‌کنند و اصول تربیت کودکان را چگونه تعریف و تشریح می‌کنند. گاهی اوقات لازمه که اون‌ها وقت بگذارند و در این موضوع فکر کنند و سعی کنند تعلق خاطر فرزند خودشون رو به ارزش‌ها زیاد کنند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *