تاریخ امروزمرداد 25, 1401
بازی دکتری و پزشکی کودکان

بازی‌های هماهنگی چشم و دست برای کودکان

بر اساس تحقیقاتی که دانشمندان انجام دادند، بازی‌ها می‌توانند تاثیراتی در بهبود هماهنگی چشم و دست در افراد ایجاد کنند. بازی‌های آموزشی اندروید انواع مختلفی دارند و جنبه‌های گوناگون از توانایی‌ها و دانش را در کودکان و نوجوانان ارتقا می‌بخشند. یکی از این توانایی‌ها، هماهنگی چشم و دست است که مطالعات نشان داده انجام بازی‌های مناسب می‌تواند تاثیرات مثبتی بر این جنبه حرکتی در کودکان و حتی بزرگترها داشته باشد. به عنوان مثال انجام بازی‌های اول شخص و استراتژی در ایجاد این هماهنگی موثر هستند. مطالعاتی که دانشمندان در سال‌های ۲۰۰۷  و ۲۰۱۲ داشتند، نشان می‌دهد که بازی‌های ویدئویی باعث بهبود مهارت‌های جراحان لاپاراسکوپی می‌شود. جراحانی که قبل از عمل با بازی‌های ویدئویی تمرین کرده بودند، در جراحی سریعتر بودند و دچار اشتباهات کمتری می‌شدند.

در مجله توپ مارکت بخوانید:  معرفی بازی‌های آموزشی اندروید برای کودکان

در این مقاله به سراغ بررسی بازی‌های کودکانه‌ای می‌رویم که هماهنگی چشم و دست را افزایش می‌دهند و فاقد محتوای آسیب‌رسان رایج در بازی‌ها هستند. علاوه‌براین بازی‌های معرفی شده اغلب در سبک‌های آموزشی تولید شده‌اند و نکات مفیدی را به کودکان آموزش می‌دهند.

مجموعه اسباب‌بازی پزشکی برای کودکان

در این بازی کودک نقش یک دکتر را بازی می‌کند. در ابتدا کیف مختص وسایل را باز و وسایل را درون آن می‌چیند. اینکار به هماهنگی چشم و دست کودک کمک می‌کند.

مرحله بعد مراجعه بیمار با خودروی آمبولانس است. کودک در نقش دکتر او را با وسایل مختلف معاینه و مداوا می‌کند. برای انجام این امور باید روی بخش‌های مشخص شده از صفحه اشاره کند و اینکار را ادامه دهد تا مراحل مداوا به اتمام برسد. بعد عروسک وارد اتاق بازی می‌شود و اسباب‌بازی‌هایی دور او قابل تعامل است که کودک می‌تواند روی آن‌ها بزند تا حرکت کنند و صدا بدهند. نقاشی و رنگ‌آمیزی وسایل پزشکی، دیگر بخش این بازی کودکانه است.

بیماران در این بازی به شکل عروسک‌های کودکانه هستند و بازی فاقد هرگونه نمایش خون یا جراحت است و می‌تواند برای سنین خردسال مناسب باشد.

 

 

گربه دونده

بازی داستان گربه‌ای را روایت می‌کند که برای دیداری دوباره با دوستان قدیمی خود قصد بازسازی اتاقی را دارد تا دوباره دور هم جمع شوند. برای بازسازی نیاز به سکه دارد تا وسایل تازه‌ای را خریداری کند و این اتاق را نوسازی کند.

برای جمع‌آوری این سکه‌ها کودک وارد یک بازی دوندگی می‌شود و با شخصیت گربه بازی، از بین موانع مرحله عبور می‌کند و سکه‌های موجود در مسیر را جمع می‌کند. در این بازی هدایت گربه به چپ و راست صفحه و پریدن از روی موانع و سر خوردن از زیر آن‌ها، نیاز به دقت و تمرکز دارد و در هماهنگی چشم و دست مفید و موثر است.

 

 

اسکی سوار ماجراجو

بازی اسکی سوار ماجراجو یک بازی امتیازی جذاب برای کودکان است. در این بازی کودک از بین شخصیت دختر یا پسر یکی را انتخاب می‌کند و وارد بازی می‌شود.

سر خوردن روی برف‌ها و پریدن از روی موانع سنگی و ملق زدن در هوا برای کسب امتیاز، کارهاییست که کودک در این بازی انجام می‌دهد. کودک در این بازی سوار بر پنگوئن‌ها شده و با سرعت سر می‌خورد و می‌پرد و حرکات ویژه و نمایشی روی هوا انجام می‌دهد.

با انجام این بازی جذاب، دقت و تمرکز کودک افزایش پیدا می‌کند و برخی مهارت‌ها در او از جمله هماهنگی چشم و دست ارتقا پیدا می‌کند.

 

 

میوه رنگ رنگی

کودکان علاقه زیادی به رنگ‌آمیزی دارند. در این بازی کودک باید تصاویر میوه‌ها را رنگ‌آمیزی کند. ۶۵ تصویر متنوع در این بازی وجود دارد که کودک با انتخاب هرکدام وارد صفحه رنگ‌آمیزی می‌شود. انتخاب هر کدام از قلم‌ها و کشیدن آن روی صفحه، هماهنگی چشم و دست کودک را افزایش می‌دهد. می‌توان اندازه قلم را تغییر داد و تصاویر را در گالری ذخیره کرد.

 

 

بازی‌های مفید و آموزشی برای خردسالان

یک مجموعه بازی آموزشی برای کودکان پیش دبستانی. انجام این بازی‌ها به کودکان کمک می‌کند مهارت‌های پایه‌ای آنان از جمله هماهنگی بین چشم و دست، مهارت‌های حرکتی، تفکر منطقی و ادراک دیداری بهبود یابد.

بازی‌ها برای هر دو گروه دختران و پسران مناسب است و می‌تواند بخشی از فعالیت‌های آموزنده برای کودکان پیش دبستانی باشد. از ویژگی‌های خوب این برنامه عدم نمایش تبلیغات در حین بازی است. این مجموعه بازی برای کودکان ۲ تا ۵ سال مفید و آموزنده است.

 

 

جورچین ماشین برای بچه‌ها

یک بازی جورچینی متفاوت برای خردسالانی که به ماشین علاقه دارند. در این بازی کودک باید ماشین‌ها را از سمت راست صفحه بکشد و در جای خالی که به همان شکل است، رها کند. انجام این بازی موجب تقویت درک بصری و هماهنگی چشم و دست در کودکان می‌شود.

 

 

تقویت ذهن کودکان

در این مجموعه بازی مفید و آموزشی، کودک می‌تواند بازی‌های متنوعی را تجربه کند. بازی‌های جورکردنی تطبیقی یکی از این بازی‌هاست که در آن کودک باید تصاویری که ارتباط معنایی و مفهودی با هم دارند را با یکدیگر تطبیق دهد. مثلاً تصاویر حیواناتی که از یک نوع هستند (مثل تصویر دو گاو) به هم مرتبط کند. همچنین در یک مرحله دیگر محل زندگی هر حیوانی که نمایش می‌یابد تشخیص دهد و انتخاب نماید. مثلاً پرنده‌ها در لانه زندگی می‌کنند یا قورباغه‌ها در برکه.

بخش دوم شامل بازی‌های پازلی است که کودک باید ارتباط تصویر کارتونی نمایش داده شده را از بین سایه‌های پایین صفحه انتخاب نماید. یکی از سایه‌ها، سایه همان شکل کارتونی بالای صفحه است.

بازی حافظه یکی دیگر از بازی‌های این مجموعه آموزشی است. در این بازی کودک باید دو کارت همشکل را انتخاب کند. به خاطر سپردن شکل‌ها، کار اصلی کودک در این بخش از بازیست.

بازی تفاوت‌ها یک بازی جالب و دارای ظرافت و دقت است که کودک باید از بین چندین تصویر نمایش داده شده، آن تصویری که تفاوت جزئی با بقیه دارد تشخیص دهد.

بعد از اتمام هر بازی، تعدادی بادکنک حاوی جایزه وارد صفحه می‌شوند که کودک با ترکاندن آن‌ها می‌تواند جایزه درونشان را آزاد کند. انجام تمامی این بازی‌ها جنبه‌های مختلفی از مهارت‌ها را در کودکان از جمله هماهنگی چشم و دست افزایش می‌دهد.

 

 

می‌توانید بازی‌های هماهنگی چشم و دست و تعداد زیادی بازی اندرویدی دیگر را به رایگان از توپ مارکت دانلود نمایید.

اشتراک‌گذاری

سید علی متقی نژاد کارشناس نقد و بررسی بازی و اپلیکیشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *