تاریخ امروزمهر 4, 1401

دیگر هیچگاه از خراب شدن نقشه‌های تربیتی رنج نبرید

چند وقت پیش یه دیالوگی تو یکی از فیلم‌ها رو شنیدم که خیلی جذاب و قشنگ و خیلی مفید و کاربردی بود.  دیالوگ این بود: “همیشه اون جوری نمیشه که ما منتظرشیم”.این مسئله به وفور توی زندگی ما پیش میاد بدون اینکه ما دخالتی در پیشامد اون داشته باشیم. درسته که ما باید اصول تربیت کودکان را بشناسیم و بلد باشیم ولی از طرفی هم باید با این موضوع کنار بیاییم که قرار نیست همیشه برنامه‌ها و نقشه‌هامون دقیقا همونجوری پیش بره که ما از قبل برنامه‌ریزی کردیم و همون نتیجه‌ای رو بده که ما انتظارشو میکشیم.

 

متن ویدئو:

نمیدونم سریال کارتونی پت و مت خاطرتون هست یا نه. دو تا عروسک جذاب و با مزه که همیشه خراب کاری می‌کردند. اینها وقتی با یک مسئله کوچیکی توی زندگیشون مواجه میشدند نقشه‌های پیچیده می‌ریختند و سعی می‌کردند اون نقشه رو عملیاتی بکنند اما اون نقشه اشتباه از آب درمیومد و مشکل بزرگتر میشد. بامره این بود که وقتی اینها با مشکلی مواجه می‌شدند یه دستی هم تکون می‌دادند با هم روبوسی و امیدوار بودند که این بار مسئله رو حل بکنند فارغ از اینکه این بار کار رو خراب‌تر می‌کنند. من یه توصیه دارم خوبه گاهی تو زندگیامون پت و مت باشیم. شاید تجعب بکنید. پت و مت که چیز خوبی نیست. عرض من اینه، خیلی وقت‌ها ما توی زندگی نقشه‎هایی میکشیم که این نقشه‌ها خراب میشه و چون به نتیجه نمی‌رسیم، اعصابمون خورد میشه و چون اعصابمون خورد میشه قدرت ابتکار عمل رو از دست میدیم. شما در برابر بچه‌تون هنگام تربیت فرزند از این غفلت می‌کنید که بچه  با هزاران مولفه غیر متعین و غیر معین مواجه است. شما در تربیت بچه‌تون از این غفلت می‌کنید که بچه هزاران عامل ناشناخته داره که ممکنه نقشه شما رو خراب بکنه، اینجاست که عرض می‌کنم پت و مت باشیم. البته اهمال کار نباشیم، بی دقت نباشیم، بی نقشه نباشیم اما اگر نقشه من بهم ریخت و بچه من یه مسیر دیگه‎‌ای رو آغاز کرد، من هم زرنگ باشم، وارد نقشه دوم بشم، اعصابم بهم نریزه، تسلطم رو از دست ندم، یه لبخندی بزنم و اتفاقا از این بازی خوشحال باشم انگار بچه ما داره با ما بازی می‌کنه. اگر مسیر اول ما رو به جواب نرسوند بریم سراغ مسیر دوم، مسیر سوم و همیشه در این بازی آروم باشیم. 

 

پت و مت بودن همیشه هم بد نیست. از یه نگاه و دید دیگه حتی میشه از پت و مت هم الگو گرفت. باید یاد بگیریم که اگر شرایط جوری پیش نرفت که ما انتظارش رو داشتیم، خونسردی خودمون رو حفظ کنیم، از کاه کوه نسازیم و برای شرایطی که پیش اومده دوباره طرح و نقشه دیگه بکشیم.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *