تاریخ امروزمهر 3, 1401

تفاوت های تربیتی دختران و پسران

همه ما باور داریم که تفاوتهای فردی بین انشانها وجود دارد و آنها باید به این تفاوتها توجه کنیم. توجه به این تفاوتهای فردی باعث رشد و تعالی انسانها می شود. دتران و پسران علاوه بر نوع جنسیت در بسیاری از زمینه های دیگر هم باهم تفاوت دارند و این تفاوت می طلبد که شیوه های برخورد و تربیت جداگانه ایی برای آنها در نظر بگیریم. در این نوشته قصد داریم به برخی از این تفاوتهای دختران و پسران در نوع تربیت بپردازیم.

امروزه از نظر فیزیولوژی و با استفاده از اسکن های مغزی ثابت شده است: نواحی بیشتری از مغز دختران شامل قشر مخ (که مسوول کارکردهای حافظه، توجه، فکر و زبان است)، به کارکردهای کلامی اختصاص داده شده‌اند و هیپوکامپ (ناحیه‌ای از مغز که برای ذخیره حافظه کلامی ضروری است)، در دخترها زودتر از پسرها رشد می‌کند و در زنان بزرگ‌تر از مردان است. این تفاوت اثر عمیقی بر توانایی‌های کلامی و نوشتن دختران و پسران دارد. این مورد تنها نمونه ایی است که نشان می دهد تفاوتهای زیادی بین دختر و پسر وجود دارد و با توجه به این تفاوتها والدین لازم است که نگاه متفاوتی به دختران و پسران بویژه در حوزه تربیت و آموزش داشته باشند. آنچیزی که امروزه در جوامع غربی آشکارا در مورد آن بحث می شود  امتیاز بالای دختران بویژه  در آزمونهای استاندارد مهارتهای زبانی، کلامی  و بیانی می باشد. به عقیده برخی روان شناسان تفاوت در ساخترا مغز باعث این تفاوت ها شده است.

  • تفاوت در فعالیتهای حرکتی: در مقایسه با دختران در پسرها بخش بزرگ‌تری از مغز به کارکردهای مکانیکی و مکانی اختصاص دارد. به همین دلیل آنها به حرکات و تصاویر بیشتر علاقه دارند با توجه به فهم این مطلب بهتر است برای پسرها فعالیتها و بازی هایی تدارک دیده شود که باعث تحرکت آنها شده و در مقابل دختران به بازی های سوق داده شوند که بیشتر جنبه صحبت کردن و استفاده از کلمات در آنها نمود بیشتری داشته باشد. ،
  • تفاوت های گفتاری: همچنان که قبلا نیز اشاره شد با توجه به توانمندی بالای دختران در استفاده از کلمات و بازی های کلامی بهتر است نوع و شیوه برقراری ارتباط با آنها متفاوت تر از هم دیگر باشد. دختران با توجه به اینکه زودتر زبان باز می کنند و علاقه دارند بیشتر حرف بزنند باید موقعیتی فراهم آورد که اطلاعات و آموزش ها بیشتر از طریق کلامی به آنها منتقل بشود زیرا آنها از حرف زدن و صحبت کردن پدر و مادر بیشتر از پسران لذت می برند. .
  • تفاوت در اعتماد به نفس: دختران با توجه به مکانیزم خاص خود معمولاً زودتر از پسران با فرایند اعتماد به نفس درگیر می شوند. مثلا دختران ممکن است در سنین 5 سالگی نیز با نگرانی هایی برخخورد کنند که لازم است پدر و مادر با این موضوع به آرامی برخورد کرده و نگرانی های فرندان دختر خود را در این زمینه درک کنند. اما در مقابل با توجه به اینکه مشکلات اعتماد به نفس در پسران ممکن است تا زمان بلوغ نیز اتفاق نیافتد راحتتر می توان آنها را در این زمینه قانع کرد.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *