تاریخ امروزمهر 4, 1401

روش پول دادن به فرزندان را بلد باش

پدر و مادر باید این نکته رو مد نظر داشته باشن که هر نوع بخششی، بخشش کریمانه نیست. شما به عنوان والدین و سرپرست بچه‌ها اگر قرار است چیزی رو به کودکتون ببخشید، باید اون رو کریمانه ببخشید. شاید کم نباشند پدر و مادرهایی که خیلی به فکر تربیت فرزند خودشون هستند و تمام توان خودشون رو میزارن تا نیازهای فرزندشون رو تامین کنند، اما به دلیل بی سلیقگی و عدم توجه به مبحث کرامت کودک، تمام زحمات خودشون رو هدر میدن و به جای اینکه به فرزند نزدیک بشن، از کودک خوشدون بیشتر فاصله میگیرن.

متن ویدئو:

در سیره معصومین ما این نقل زیاد هست که وقتی میخواستن به یک انسان سائلی کمک بکنند، کریمانه کمک می‌کردند. مثلا به او میگفتن درخواستت رو بنویس به ما بده. یا مثلا وقتی می‌خواست یک کیسه پولی به او بده از لای در دست‌هاشو بیرون میاورد به او تقدیم می‌کرد جوری که قیافه او رو نبینه تا او خجالت بکشه. این یک عنصر موثر تربیتی است.

به هر حال تامین حوائج بچه‌های ما در زندگی به عهده ماها است. این پدر و مادر است که به تعبیری رزق و روزی بچه رو میده. غفلت نکنیم. ما وقتی روزی رسان بچه‌مون میشیم باهاش کریمانه برخورد بکنیم. کرامت ذوق و سلیقه میخواد. مثلا وقتی شما سوار تاکسی هستید می‌بینید بعضی از مسافرها با سلیقه اند. مثلا می‌خواد یک کرایه 1500 تومنی به راننده تاکسی بده. سه تا اسکناس 500 تومنی که از جیبش میاره بیرون، قشنگ مرتب می‌کنه رو هم می‌چینه، تعارف می‌کنه. حاج آقا بفرمایید. خدمت شما. بعضی‌ها هم بی ملاحظه اند. همون سه تا اسکناس پونصدی رو میخوان بدن ولی مچاله شده، بهم ریخته، بدون اینکه به صورت راننده نگاه بکنند ازش احترام بگیرن، پول رو جلو میارن بهش میدن. ما گاهی پول دادن هامون به بچه‌هامون کریمانه نیست. گاهی حتی اسباب بازی خریدن برای بچه‌هامون کریمانه نیست. حتی گاهی دعوت کردن بچه‌هامون سر سفره غذا کریمانه نیست.

مادر محترم شما زحمت می‌کشید، آشپزی می‌کنید، سفره به این قشنگی میندازید. بچه تون رو هم با ذوق و سلیقه دعوت بکنید. عزیزم غذا آماده‌ست. بیا. تا نیای ما غذا نمی‌خوریم.

اگر ما تو مباحث اقتصادی کرامت بچه‌هامون رو رعایت بکنیم مطوئن باشید شخصیت بچه‌های ما به تعالی می‌رسه.

حفظ کرامت فرزندان مانند سایر مسائل مهم و سرنوشت ساز انسان، مورد سفارش پیشوایان دین ما قرار گرفته و به این موضوع توصیه فرموده‌اند. والدین کودک باید توجه کنند که یکی از راه‌های محفوظ و مصون بودن در برابر مفاسد اجتماعی، ایجاد کرامت در سنین کودکی است و این رفتار بزرگوارانه پدر و مادر است که باعث ایجاد احساس کرامت در کودک خواهد شد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *