تاریخ امروزمهر 4, 1401
مضرات استفاده کودکان از تلفن همراه

مضرات استفاده بیش از حد تلفن همراه در کودکان و نوجوانان

درصد کاربران تلفن‌های هوشمند، به ویژه در میان خردسالان در حال افزایش است با این حال بررسی‌های جامع در مورد این موضوع هنوز کمیاب است. یکی از سوالات و ابهاماتی که والدین در به کار گرفتن تلفن همراه و تبلت برای کودکان و نوجوان خود دارند، مضرات و آسیب‌های ناشی از اینکار است. آیا استفاده از تلفن همراه برای کودکان آسیب جدی به دنبال دارد؟ راه‌کارهای پیشگیری و کاهش این آسیب‌ها چیست؟

در ادامه به چند عارضه استفاده بیش از حد تلفن همراه در کودکان و نوجوانان اشاره می‌کنیم که با مطالعه از منابع گوناگون علمی موجود در فضای وب، گردآوری شده است. در انتهای مطلب می‌توانید به لینک منابع اصلی (اغلب به زبان انگلیسی) مراجعه کنید و مطالعات تکمیلی انجام دهید.

تاثیر امواج رادیویی موبایل بر روی انسان

تلفن‌های همراه دارای امواج غیر یونیزه هستند. تلفن شما امواج فرکانس رادیویی را از آنتن موبایل به برج‌های مخابراتی نزدیک به خود می‌فرستد. هنگام برقراری تماس، ارسال و دریافت پیامک یا استفاده از داده اینترنت، آنتن تلفن همراه امواج فرکانس رادیویی را از برج‌های مخابراتی دریافت می‌کند.

نظرات گوناگونی در رابطه با تاثیر امواج رادیویی تلفن همراه بر سلامت انسان وجود دارد. از جمله عوارضی که در تحقیقات دانشمندان تاکنون به آن اشاره شده (البته معمولاً با آزمایش بر روی حیوانات)، ایجاد تومورهای سرطانی است. با اینحال در همان تحقیقات اشاره می‌شود که هنوز تاثیرش بر روی انسان‌ها قطعی نیست و تحقیقات تکمیلی همچنان در دست بررسی است. با توجه به این موضوع، رعایت برخی موارد پیشگیرانه گزینه مطلوبی است:

  • تا جایی که ممکن است گوشی همراه و تبلت را در دسترس کودکان قرار ندهید یا مدت زمان استفاده از آن را کوتاه کنید.
  • دستگاه را روی حالت پرواز قرار دهید و اتصال به اینترنت را قطع کنید. با اینکار دستگاه شما به برج مخابراتی متصل نمی‌شود و امواجی از آن طریق دریافت یا ارسال نمی‌شود.
  • برای صحبت کردن، گوشی را روی بلندگو قرار دهید و فاصله آن را با کودک حفظ کنید. زمان مکالمه را کوتاه کنید و به اندازه ضرورت اکتفا کنید.
  • قدرت سیگنال گوشی همراه خود را تحت نظر داشته باشید (ببینید چند میله دارد؟). هرچه سیگنال تلفن همراه ضعیف‌تر باشد، دستگاه تقلای بیشتری کرده و امواج بیشتری ساطع می‌کند. قبل از استفاده از دستگاه بهتر است صبر کنید تا سیگنال قوی‌تری داشته باشید. این مورد در اتومبیل، اتوبوس، آسانسور و مترو هم صدق می‌کند؛ چراکه گوشی موبایل برای دریافت امواج از طریق فلزات، تلاش بیشتری می‌کند، بنابراین قدرت آن افزایش پیدا می‌کند و بهتر است از اینکار اجتناب کنید.

اختلالات خواب و خستگی ناشی از آن

دیر خوابیدن و بهم ریختن زمان خواب یکی دیگر از عوارض استفاده دستگاه‌های فناورانه از جمله تلویزیون، گوشی همراه، رایانه و بازی‌های ویدئویی قبل از خواب است. تحقیقات نشان داده استفاده از این دستگاه‌ها قبل از خواب، باعث کاهش حداقل نیم ساعت از استراحت شبانه در افراد شده و احتمال خستگی روزانه را در آن‌ها افزایش می‌دهد.

راه کارش ساده است ولی لازم است شما والدین کمی از خودگذشتگی کنید. سعی کنید دستگاه‌های فناورانه را ساعتی قبل از خواب خاموش و گوشی‌های همراه را دور از دسترس کودک قرار دهید.

مضرات موبایل برای چشم کودکان

استفاده بیش از حد دستگاه‌های تلفن همراه می‌تواند نزدیک بینی را در کودکان خردسال ایجاد کند. این نظر دکتر Tay Su Ann، مشاور بخش چشم کودکان و انحراف چشم بزرگسالان مرکز ملی چشم سنگاپور (SNEC) است. ایشان معتقد است استفاده طولانی مدت دستگاه‌های همراه از نزدیک موجب نارسایی همگرای چشم می‌شود و حتی ممکن است تمرکز خوب روی اجسام نزدیک با اختلال همراه شود.

از دیگر عوارض چشمی استفاده طولانی مدت از دستگاه‌های همراه دارای نمایشگر از جمله کنسول‌های بازی دستی، تبلت‌ها، موبایل‌ها و … خستگی و دوبینی چشم است.

چاقی و اضافه وزن در کودکان و نوجوانان

چاقی یکی از چالش‌برانگیزترین مشکلات بهداشت عمومی است که هم کشورهای پیشرفته و هم کشورهای در حال توسعه در سراسر جهان با آن روبرو هستند. شواهد موجود نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض صفحه نمایش منجر به چاقی در کودکان و نوجوانان از طریق افزایش خوردن هنگام مشاهده می‌شود.

همچنین مطالعات نشان داده که وقتی این مدت زمان افزایش یابد، خطرات ابتلا به بیماری‌های کاردیومتابولیک را تشدید می‌کند. از جمله فشار خون بالا، افزایش سطح کلسترول، مقاومت به انسولین، افزایش التهاب و سندرم متابولیک.

عوارض استفاده بیش از حد از موبایل

یکی از آثار سوء استفاده بیش از حد از تلفن‌های هوشمند، وابستگی به آن است که در میان معضلات استفاده از تلفن همراه دسته‌بندی می‌شود. اختلالات این پدیده می‌تواند مشابه اعتیاد به بازی‌های ویدئویی و اعتیاد به رسانه‌های اجتماعی باشد. در تحقیقات امروزی در رابطه با پیامدهای ناشی از استفاده بیش از اندازه از فناوری‌ها، استفاده بیش از اندازه از تلفن همراه، به عنوان زیرمجموعه‌ای از اشکال مختلف اعتیاد دیجیتال یا وابستگی‌های دیجیتالی قلمداد گردیده است.

در خطر افتادن حریم خصوصی والدین

ارسال ناخواسته فایلها و تصاویر گوشی همراه به دست کودکان، یکی دیگر از مشکلاتی است که ممکن است گریبان‌گیر والدین شود. برای رهایی از نق زدن بچه‌ها، یکی از تصمیمات اشتباهی که والدین اتخاذ می‌کنند، روش سرگرم کردن کودکان با گوشی‌های همراه خودشان است. اگر حواستان نباشد و مسائل کنترل والدینی را رعایت نکنید، احتمال رخدادن این مشکل بسیار زیاد می‌شود.

امروزه به دلیل ضرورت و رواج استفاده از اپلیکیشن‌های پیامرسانی و شبکه اجتماعی، ممکن است خطرات جبران ناپذیر آبرویی اتفاق بیافتد. ارسال تصاویر خانوادگی و خصوصی از جمله این موارد است که معمولاً در اطرافیان خود که گوشی در اختیار خردسالان قرار داده‌اند تاکنون مشاهده گردیده.

به یاد داشته باشید تلفن‌های همراه، اسباب‌بازی‌های بی خطری برای فرزندان خردسال شما نیستند. امیدواریم با خواندن این مقاله و با آگاهی بیشتر نسبت به تاثیرات استفاده از دستگاه‌های فناورانه بر روی سلامت فرزندان، کمی بیشتر مراقبت آن‌ها باشید. سبک زندگی خود را اصلاح کرده و پیشگیری‌های لازم را بر روی نحوه بکارگیری این دستگاه‌ها اعمال کنید. با اینکار می‌توانید از ورود آسیب‌های جدی به کودکان جلوگیری کرده یا این آسیب‌ها را به حداقل برسانید.

ما نیز معتقدیم با رعایت نکات ایمنی و آگاهی بخش در ارتباط با دستگاه‌های فناورانه، می‌توان از مزایای آن در آموزش و رشد کودکان و نوجوانان بهره‌مند شد.

 

منابع:

SingHealth – Children Using Mobile Devices: Can It Cause Eye Problems?

NCBI – Bedtime Use of Technology and Associated Sleep Problems in Children

NCBI – Screen Media Exposure and Obesity in Children and Adolescents

ویکی‌پدیای فارسی – معضلات استفاده از تلفن‌همراه

Healthy Children – Cell Phone Radiation & Children’s Health: What Parents Need to Know

اشتراک‌گذاری

سید علی متقی نژاد کارشناس نقد و بررسی بازی و اپلیکیشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *