تاریخ امروزمهر 4, 1401

پیامدهای تفاوت سبک‌های فرزندپروری والدین

چقدر بین شما و همسرتان در مسائل تربیتی کودک اختلاف نظر و یا اختلاف عقیده وجود دارد؟ مثلا تا کنون این موقعیت برای شما پیش آمده که هنگام ظهر باشد و شما به کودکتان بگویید تا بیایید و پیش شما بنشیند و بر اساس آداب غذا بخورد ولی همین لحظه همسر شما مخالفت بکند و بگوید که بگذار تا هر طور که خودش دوست دارد غذا بخورد.

یا مثلا هنگام شب، شما به کودک خود بگویید که باید آماده خوابیدن شود ولی همسرتان باز هم مخالفت کند و بگوید بگذار هر ساعتی که خودش دوست دارد بخواد. اگر این اتفاقات بین شما و همسرتان زیاد میافتد باید بگوییم که کودک شما با پدیده “دو تربیتی شدن” مواجه می‌شود.

به این ترتیب کودک شما دچار دوگانگی و تعارض می‌شود و نمی‌داند کدام کار درست و کدام کار غلط است یا اصلا بایدها و قوانین کدامند. چرا من وقتی کاری انجام می‌دهم یا مامانم خوشحال می‌شود یا بابام. این دوگانگی و تعارض تا بزرگسالی هم ادامه پیدا می‌کند. وقتی که کودک شما به عنوان یک انسان بزرگسال کاری را انجام می‌دهد و نمی‌داند این کار درست است یا غلط، همیشه منتظر این است که دیگران او را تایید بکنند و برای همین همیشه مضطرب است.

وقتی که بین شما و همسرتان ناهماهنگی و اختلاف نظر وجود داشته باشد، در واقع شما این موقعیت را فراهم می‌کنید که کودک شما به سمت یکی از والدین گرایش پیدا کند. وقتی که الان موقع ناهار است و شما به کودکتان اجازه نمی‌دهید که بستنی بخورد ولی همسر شما این اجازه را می‌دهد یا وقتی که همسر شما می‌گوید تا زمانی که اتاقت را مرتب نکردی اجازه نداری تلویزیون تماشا کنی ولی شما این اجازه را می‌دهید، در واقع کودک شما به سمت آن والدی که احساس می‌کند با او همراه‌تر است گرایش پیدا می‌کند ولی در این شرایط هم کودک شما اضطراب زیادی را تجربه می‌کند چون به این نتیجه می‌رسد که در خانه ما قانون وجود ندارد و این باعث می‌شود که کودک شما احساس امنیت نداشته باشد.

پدر و مادر، خیلی در تربیت فرزند تاثیرگذار هستند و در واقع هماهنگی سبک‌های تربیتی پدر و مادر یکی از اصلی‌ترین کلیدهای رشد روانی کودک است. پدر و مادر مانند دو ریل قطار هستند که باید همسو و هم جهت با یکدیگر حرکت بکنند تا بتواننند کودک را به آن مقصد و هدف اصلی برسانند.

بنابراین اگر بین شما و همسرتان در مسائل تربیتی کودک اختلاف نظر یا اختلاف عقیده وجود دارد، بهتر است که این را در حضور کودک نشان ندهید. اگر زمانی همسرتان حرفی می‌زند یا کاری می‌کند که برخلاف میل شما است، در حضور کودک سریع انتقاد نکنید و یا سریعا همسرتان را نقد نکنید. زمانی که کودک نبود با هم صحبت کنید و سعی کنید یک سبک تربیتی انعطاف پذیر با هم تنظیم و بر اساس آن عمل کنید.

وقتی که والدین یک سبک تربیتی مشابه حتی غلط داشته باشند خیلی بهتر از این است که دو سبک تربیتی متفاوت ولی درست داشته باشند. در این شرایط کودکانی که در این خانواده‌ها زندگی می‌کنند، اضطراب روانی خیلی بالایی را تجربه می‌کنند و همچنین این بچه‌ها قانون پذیر نمی‌شوند و همیشه در زنگی خود درگیر این اضطراب هستند که آیا این کاری که من انجام می‌دهم درست است یا غلط؟

 

جمع بندی:

* تفاوت سبک‌های فرزندپروری والدین باعث تعارض کودک می‌شود.

*این تعارض و دوگانگی تا بزرگسالی ادامه پیدا می‌کند.

*تفاوت سبک‌های فرزندپروری باعث گرایش کودک به یکی از والدین می‌شود.

*اختلاف عقیده در سبک تربیتی را در حضور کودک نشان ندهید.

*در حضور کودک از یکدیگر انتقاد نکنید.

*هماهنگی سبک‌های تربیتی والدین، جزء اصلی‌ترین عوامل رشد روانی کودک است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *