تاریخ امروزتیر 16, 1401
تنبیه خلاقانه

بهترین تنبیه‌های خلاقانه مناسب کودکان

برخی از والدین از نقش مادر در تربیت کودک و همچنین از نقش پدر در تربیت کودک آگاهی زیادی ندارند و پدری و مادری کردن را فقط در تنبیه فرزند خود می‌بینند که کاری اشتباه و خطرناک است. تنبیه یکی از ابزارهای تربیت فرزند است اما نه تنبیه بدنی و فیزیکی بلکه تنبیه خلاقانه که به رشد فکری و عقلی و کسب مهارت توسط فرزند کمک کند.

به نظر شما تنبیه بدنی کودک چه عوارضی می‌تواند روی جسم و رو ح و روان او بگذارد؟ ما در این مقاله، قصد داریم تعدادی از تنبیه‌های خلاقانه که اتفاقا می‌تواند برای کودک مفید و سودمند هم باشد را برای شما بیان کنیم.

طبق تحقیقی که محققان انجام داده‌اند، تنبیه کودکان باعث می‌شود رشد ذهنی آن‌ها با سرعت کمتری صورت بگیرد و همچنین تنبیه برای کودکان باعث ایجاد استرس و نگرانی در آن‌ها می‌شود و اثرات مخربی را بر شخصیت کودک خواهد گذاشت.

اهمیت تنبیه خلاقانه

اگر چه همه ما شنیده‌ایم که تنبیه جایگاهی در تربیت ندارد و توسط برخی از تنبیه کردن منع شده ایم اما لازم است توجه داشته باشیم که منظور از تنبیه در اینجا صرفاً بار منفی آن نیست و چه بسا تهید که ما در اینجا می خواهیم از این واژه به جای تنبیه استفاده کنیم، در برخی جاها نقش تربیتی بالایی داشته باشد.  لذا توجه به این امر توسط خانواده ها خالی از لطف نیست.

اینجاست که اهمیت تنبیه‌ خلاقانه خودش را نشان می‌دهد و به کمک والدین می‌آید تا باعث شود که کودک متوجه رفتار اشتباه خود بشود در حالی که خطر جسمی و روحی هم متوجه او نشود.

همانطور که بارها همه ما شنیده ایم، خانواده بیشترین تاثیر را بر شکل گیری رفتار و شخصیت کودک دارد. لذا اگر از همان ابتدای کودکی تربیت درستی برای کودک انجام نگیرد، چه بسا در نوجوانی و جوانی فرزند ما دچار ناهنجاری های جبران ناپذیری شود.  یکی از مهم ترین اصول تربیتی تنبیه کردن کودک است وقتی که او کار نادرستی انجام می دهد. اما اینکه چگونه به جای تنبیه بدنی از تنبیه خلاقانه استفاده کنیم بسیار مهم است.

موافقان و مخالفان زیادی در زمینه تنبیه کودک وجود دارد. هرچند تنبیه در نگاه اول بار معنایی منفی بسیار بالایی دارد ولی باید توجه داشت که:

“درشتی و نرمی به  هم در به است    چو فاصد که صیاد و مرهم نه است”.

در این مجال می خواهیم این نکته را یادآوری کنیم استفاده از تنبیه در نقش تهدید نه تنها برای تربیت کودک اثر منفی ندارد بلکه می تواند در برخی جاها به عنوان اثر مثبتی بکار گرفته شود. در این مجال قصد داریم به این مورد بیشتر توجه کنیم:

تنبیه چیست؟

به عقیده بسیاری از روان شناسان حوزه اوان کودکی تنبیه یک شوک جسمی یا روانی است که کودک را متوجه می کند و در مورد عواقب کارش به او هشدار می دهد. این هشدار به صورت های گوناگونی، همچون نگاه خشم آلود، بی اعتنایی، توبیخ، محروم کردن از گردش، بازی، مهمانی رفتن و تماشای تلویزیون و بالاخره کتک زدن و … قابل اجرا ست. البته در روان شناسی رفتارگرا از تنبیه به منظور کاهش بار معنایی با عنوان تقویت منفی نام برده می شود که نهایتاً منجر به خاموشی یک رفتار می شود.

تنبیه های خلاقانه مناسب برای کودکان

بی اعتنایی

کودکان نیاز به توجه در خود احساس می کنند. به همین دلیل با انجام حرکات و رفتارهایی در صدد جلب توجه والدین بر می آیند. گاهی این رفتارهای جلب توجه کننده مثبت بوده که باید تقویت شود. و گاهی نیز این رفتار ها جنبه منفی دارد و باید مورد بی توجهی والدین قرار گیرد. با این تفاسیر کم توجهی و بی اعتنایی اولین و کم شدت ترین نوع تنبیه است که در آن به رفتاری منفی که از کودک سر زده است مورد اعتنا و توجه قرار نمی گیرد. با تکرار این رفتار (بی اعتنایی) در برابر کودک، رفتارهای ناهننجار وی نیز بعد از مدتی که با تقویت همراه نشد کاهش یافته و گاهاً به خاموشی مطلق می رسد. نکته مهم در این روش تربیتی این است که باید علت بی اعتنایی والدین برای کودک مشخص باشد و اگر فرزند، متوجه عمل اشتباه خود شد و عذر خواست، باید عذر او راپذیرفت و در صورت امکان، به علت درک درستش، هدیه ای به او داد. البته والدین، باید توجه داشته باشند که برای هر امر جزئی، نباید از این روش استفاده کرد، زیرا این عمل، برای او عادی شده و اثرش را از می دهد.

بی اعتنایی برای تنبیه خلاقانه کودک

گرفتن زمان کودک

اکثر والدین به دلیل رفتار بد بچه‌ها، زمان را از آنها می گیرند، مثلا از کودک می خواهند در یک گوشه ساکت بنشیند. با این وجود، بعضی اوقات ممکن است نشستن در حالت بیکاری و یک گوشه به خوبی کار نکند، زیرا بچه ها اغلب فعال هستند. در چنین مواردی، والدین می توانند “وقت فرزند” را به جای در گوشه ایی بدون انجام فعالیتی بگزراند و به جای نشستن و انجام هیچ کاری، کودک وظیفه متناسب با سن را دریافت کند. این وظایف می تواند شامل حفظ یک شعر، نوشتن حروف الفبا، رنگ آمیزی تصویر یا حل مسائل ریاضی باشد. این به عنوان هدف تنبیه نتنها منفی نیست بلکه کمک کننده بود و در عین حال کودک می تواند کار مفیدی را انجام دهد.

گرفتن زمان کودک از تنبیه های خلاقانه

 

در مجله توپ مارکت بخوانید:  مهمترین اصول تربیتی کودکان زیر 7 سال

ورزش

ورزش کردن می تواند به عنوان تنبیهی قلمداد شود که ممکن است برای کودک شما ناخواسته باشد، به خصوص اگر او دوست ندارد ورزش کند، اما مطمئناً عواقب رفتار بد را به کودک می آموزد. به عنوان مثال، اگر کودک کاری را که از وی خواستیم انجام نداد، می توانید آنها را برای انجام یک فعالیت ورزشی هدایت کنید. این کار اثر مثبت دوگانه ایی خواهد داشت و سرانجام حتی در صورت عدم کنترل رفتار منفی، آنها یاد خواهند گرفت که ورزش کنند، که در آینده برای آنها خوب خواهد بود. با این حال، از روزش بیش از حد استفاده نکنید چرا که ممکن است باعث خستگی عضلات در کودک شما شود.

ورزش از تنبیه های خلاقانه کودک

مجبور کردن آنها به انجام کارهای یدی

لیستی از 25 تا 30 کار مانند آب دادن به گیاهان، گرد و غبار روبی از قفسه ها، خشک کردن ظروف و غیره تهیه کنید و به هر کار امتیاز دهید. به عنوان مثال، آبیاری گیاهان می توانند 20 امتیاز داشته باشند و جمع کردن ظرف ها 40 امتیاز داشته باشد. اگر فرزند شما در حال تبدیل شدن به یک دزد دریغ است ، و رفتار بد او از کنترل شما خارج شده است ، به او بگویید که او باید با انجام مجازات خود امتیاز کسب کند (و آزادی او). به عنوان مثال ، اگر او درگیر دعوا با دوستان شود ، قبل از بازی دوباره با دوستانش باید 150 امتیاز کسب کند. به این ترتیب ، شما او را نظم می دهید ، و او در کارهای خانه بهتر می شود تا امتیاز خود را بدست آورد.

انجام کارهای یدی برای تنبیه خلاقانه کودک

شیشه تنبیه

با فرزند خود گفتگو کنید و لیستی از تنبیه های خلاقانه را آماده کنید. بعد، این تنبیه ها را روی تکه های کاغذ بنویسید و آنها را درون یک ظرف شیشه ایی قرار دهید. دفعه بعد که کودکتان به طرز ناخوشایندی رفتار می کند، از او بخواهید که یک برگ را از شیشه تنبیه انتخاب کرده و هر کاری که روی آن نوشته شده است را انجام دهد. این تنبیه ها باید به کودکان کمک کند تا چیزهای جدیدی یاد بگیرند یا از وقت خود بهتر استفاده کنند. برخی از نمونه های این مجازات های آسان شامل فعالیت هایی از قبیل بیرون بردن سطل آشغال، جمع کردن ظروف، تا کردن لباس های شسته شده، مرتب کردن کمد یا کنندن علفهای هرز ار باغچه است.

شیشه تنبیه از تنبیه های خلاقانه کودک

زمان خنک کردن

اگر فرزند شما در حال پرت کردن اشیاء و یا انجام کاری اشتباه در خانه است. به آنها یک تکلیفی را بدهید مثلاً انجام یک نرمش یا اینکه از کودک بخواهید که به آرامی قدم بزنند با این کار اصطلاحاً شما آنها را خنک کرده و به آنها کمک می کنید تا آرام شوند و همچنین به آنها فرصت می دهید تا درباره آنچه انجام داده اند فکر کنند. پس از بازگشت، می توانید با آرامش توضیح دهید که آنها چه اشتباهی را انجام داده اند که دلیل اعمال این تنبیه بود و چگونه آنها نیاز به اصلاح آن رفتار دارند. زمان خنک کننده نیز به والدین کمک می کند تا آرام شوند تا بتوانند فرزندان را بدون استرس و هیجان تربیت نمایند.

نتیجه گیری

تنبیه هیچگاه به تنهایی بازده مناسبی نخواهد داشت. تنبیه باید به اصلاح رفتار کودک کمک کند. این چنین تنبهی مورد تائید می باشد. لذا در انجام تنبیه دقت کنید که اثر سوئی نداشته باشد.

منبع:

https://parenting.firstcry.com/articles/10-innovative-punishment-ideas-for-kids/

اشتراک‌گذاری

یک نظر

  1. AdminToop پاسخ

   داخل مقاله معایب تنبیه بدنی و همچنین اثرات مخربی که بر روی فرزند میزاره رو گفتیم. خیلی بهتره که به جای تنبیه بدنی از همین تنبیه های خلاقانه که معرفی کردیم استفاده کنید

  1. AdminToop پاسخ

   سلام
   وقتتون بخیر
   نه ما تنبیه های خلاقانه زیادی داریم و خیلی متنوعه ولی در این مقاله ما تنها چند مورد از تنبیه های خلاقانه رو معرفی کردیم

 1. مامان پونه پاسخ

  سلام
  مرسی از مقاله خوبتون. واقعا این راهکار حفظ شعر و نوشتن حروف الفبا عالی بود. دست شما درد نکنه

 2. وحیده جباری پاسخ

  کاملا درسته. حقیقتا تنبیه بدنی اثرات بدی روی بچه میزاره و میتونه خیلی خیلی مخرب باشه

 3. مصطفی پاسخ

  من فکر میکنم تنبیه بدنی آخرین راه برای تربیت کودکه که متاسفانه بعضی ها همون اول میرن سراغ این گزینه در حالی که واقعا تنبیه بدنی در دراز مدت اثرات مخرب زیادی روی سلامت روان و جسم کودک میزاره که بعضی از خسارات اون جبران ناپذیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *