تاریخ امروزمهر 4, 1401

اجازه بده فرزندت خودش انتخاب کند

داشتن حق انتخاب از مواردی هست که فرزند کاملا احساس می‌کنه پدر و مادر برای اون احترام و ارزش قائل شدن و این از نیازهای فرزند به شمار میره. اما چگونگی دادن حق انتخاب به کودک و راهکارهای اون از جمله مواردی به شمار میره که هر پدر و مادری باید اون رو بدونه و بلد باشه. والدینی که اصول تربیت کودکان را بلد باشن و به اون اصول عمل کنند قطعا نتیجه فوق‌العاده‌ای از تربیت فرزند خودشون می‌گیرند.

متن ویدئو:

به بچه‌هامون میز انتخاب بدیم. شاید بپرسید میز انتخاب چیه؟ دقت کردید بچه‌ها گاهی به بعضی از وسایل خانه حساس میشن و دوست دارن با او بازی بکنند. مثلا بچه‌های خردسال عموما به کنترل تلویزیون حساس‌اند، اون رو در دست می‌گیرند، کانال عوض می‌کنند، تلویزیون رو خاموش می‌کنند و حتی گهگداری کنترل از دستشون روی زمین میوفته. شما نگران میشید. حتما دوست ندارید بچه‌هاتون به وسایل زندگی صدمه بزنند. در این لحظات چی کار می‌کنید؟ سریع به سمت بچه هجوم می‌برید. کنترل رو می‌خواید با زور بگیرید. او چی کار می‌کنه؟ مقاومت می‌کنه. محکم در دستانش این کنترل رو نگه می‌داره. شما وارد یک نبرد میشید.

پدر و مادرهای باهوش به تجربه این رو دریافت کردند. اگر شما بخوای بدون دردسر کنترل رو از دست بچه بگیری باید یک شیء جایگزین بهش بدید. این همون نکته‌ای است که من میخوام عرض بکنم. میز انتخاب بدید. اگر ما بچه‌هامون رو مختار بکنیم بین انتخاب بین چند وسیله، اون وقت به اهداف تربیتی مون راحت‌تر می‌رسیم. خیلی وقت‌ها دادن گزینه انتخابی به بچه‌ها کار سختی نیست. نه هزینه می‌خواد نه فعالیت پیچیده می‌خواد.

ما به حوزه اختیارات بچه‌مون احترام بگذاریم، کمکش کنیم خودش انتخاب بکنه. حداقل در دایره‌ای که ما چیدیم انتخاب بکنه. بچه ما دوست نداره یک لباس خاصی بپوشه. اشکال نداره. شما بهش بگو برو توی کمدت توی قفسه بالا بین پنج تا لباس اول یکی رو انتخاب بکن. مطمئن باشید او توی دایره انتخاب شما عمل می‌کنه و فکر می‌کنه خودش انتخاب کرده. این توری که برای بچه‌هامون ایجاد می‌کنیم، تور ارزشمندی است. سعی بکنیم با ذوق و سلیقه به بچه‌هامون میز انتخاب بدیم.

گاهی ممکن هست که کودک از انتخاب خودش پشیمان بشه و از این انتخابی که کرده احساس نارضایتی کنه. مثلا اگر یک اسباب بازی به انتخاب خودش برایش تهیه کردید و بعد از چند روز دلش رو زد و دیگه دوست نداشت با اون بازی کنه و گفت که اسباب بازی دیگه‌ای براش بخرید، نرید برای اون یک یک اسباب بازی دیگه تهیه کنید اما بدون ناراحتی و عصبانی شدن و غر زدن به بچه‌تون، به اون توضیح بدید که این انتخاب خودش بوده و خودش باید به انتخابش احترام بذاره. اینجوری کودک شما یاد می‌گیره که دفعات بعد باید بیشتر تو انتخابش دقت کنه.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *