تاریخ امروزمهر 4, 1401
حسادت کودکان

چهار اشتباهی که کودکان را حسود می‌کند

به طور کلی حسادت در همه کودکان وجود دارد. اما آنچه که باعث بروز حس حسادت می‌شود، برخی اشتباهات والدین و شرایط محیطی است که کودک در آن قرار دارد و والدین موظف هستند که به کودک کمک کنند تا بتواند این حس را مدیریت و کنترل کند.

سخت گیری بیش از حد والدین

اولین اشتباه والدین سخت‌گیری بیشاز حد آن‌ها است. برخی از والدین هستند که یک سری قوانین سفت و سخت برای خانه وضع می‌کنند، به صورت مداوم به کودک خود تذکر می‌دهند و به هیچ عنوان فرزند خود را آزاد نمی‌گذارند. به عنوان مثال، به او می‌گویند که “حق نداری اسباب بازی‌هایت را از اتاق بیرون بیاوری” یا “اگر این لباسی که تنت کردم کثیف بشود من میدانم و تو”.

به طور کلی این روحیه استبداد گونه والدین باعث می‌شود که کودک به مرور احساس ارزشمندی و اعتماد به نفسش را از دست بدهد و با پایین آمدن اعتماد به نفس، حس حسادت در کودکان بیشتر بروز پیدا می‌کند.

مقایسه کودک با دیگران

دومین اشتباه والدین، مقایسه کردن کودک با دیگران است. مثلا به او می‌گویند: “ببین دخترخالت چقدر قشنگ غذاشو تا آخر میخوره”، “ببین دوستت چقدر با داداشش مهربونه”. این مقایسه کردن‌ها یکی از بزرگترین اشتباهات والدین است که باعث می‌شود نه تنها نسبت به آن کودک احساس حسادت پیدا کند بلکه فکر کنند که نزد والدین خودشان مورد قبول نیستند و والدین آن‌ها را دوست ندارند.

در نتیجه کودک نسبت به خودش احساس کم ارزش بودن پیدا می‌کند و به مرور عزت نفسش را از دست می‌دهد و این باعث بروز حس حسادت در کودک می‌شود.

توجه بیش از حد به کودک

سومین اشتباده والدین توجه بیش از حد به کودک است. بعضی از پدر و مادرها دائم نگران بچه‌هایشان هستند و همیشه به آن‌ها توجه دارند و سعی می‌کنند تا به تمام نیازهای کودک خود پاسخ مثبت بدهند.

این بچه‌ها معمولا یک حس غرور و برتری طلبی دارند و خودشان را نسبت به بقیه بهتر می‌دانند و اگر با کودکی روبرو بشوند که نسبت به خودشان از توانمندی‌های بیشتری برخوردار باشد و از آن‌ها بهتر باشد و یا اسباب‌بازی و وسایل بهتری داشته باشد، این کودک احساس حسادت پیدا می‌کند.

الگوگیری از والدین

چهارمین عامل که باعث ایجاد حس حسادت در بچه‌ها می‌شود الگو گرفتن از حسادت خود والدین است. بعضی از والدین کودک را وادار به انجام کارهایی می‌کنند که کودک به آن کارها علاقه ندارد و از آن‌ها بیزار است. مثلا کودک را به اجبار به کلاس زبان می‌فرستند، فقط به این دلیل که از همسن و سال‌های خودش چیزی کمتر نداشته باشد و هنگامی که در دورهمی با دوست و آشنایان خود جمع شدند، فرزندشان انگلیسی صحبت کند و به او افتخار کنند.

اینجا خود پدر و مادر به توانمندی آن کودک حسادت می‌کنند و بچه هم کاملا این حس پدر و مادر را درک می‌کند و وقتی که بزرگ بشود، از آن دسته آدم‌های می‌شود که دنبال چشم و هم چشمی می‌رود و به داشته‌های دیگران حسادت می‌ورزد.

پس خود پدر و مادر باید حواسشان باشد که تبدیل به الگوی حسادت برای فرزندان خود نشوند و از همان کودکی بچه‌ها را وارد رقابت ناسالم نکنند. چون بچه‌ها کاملا این حس‌های پدر و مادر را درک می‌کنند و یادمان باشد که بچه‌های ما انسانی نمی‌شوند که ما می‌خواهیم بلکه انسانی می‌شوند که ما هستیم.

امیدواریم با ارائه این چهار راهکار بتوانید از بروز حس حسادت در کودک خود جلوگیری کنید.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

  1. آ. سید پاسخ

    حسادت بچه‌ها خیلی بده به همسن و سالاشون و بزرگ‌ترها خیلی باید حواسشون رو جمع کنن که گرفتارش نشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *