تاریخ امروزمرداد 25, 1401
بازی‌های تقویت هوش و حافظه کودکان

بازی‌های تقویت هوش و حافظه کودکان

همانقدر که بازی با جدول‌ها برای بزرگتر‌ها توصیه می‌شود، بازی‌های تقویت هوش و حافظه برای کودکان نیز لازم است. بازی با جورچین‌ها از بهترین انواع بازی‌های پازلی است که می‌تواند تاثیر مستقیمی بر حافظه کودکان بگذارد. این در حالیست که کودک علاقه زیادی به انجام اینگونه بازی‌ها دارد و از دیدن تصاویر کارتونی بازی‌های جورچینی لذت می‌برد. کودکان فقط به دنبال سرگرمی نیستند، آن‌ها از زمانی که متولد می‌شوند دائماً در حال یادگیری هستند؛ پس تاثیر بازی‌ های آموزشی اندروید بر روی کودکان را جدی بگیرید. مهارت‌های مختلفی با انجام بازی‌های تقویت هوش و حافظه در کودکان تقویت می‌شود که شامل موارد زیر است:

بازی‌های هوش و حافظه تمرینی برای ذهن کودکان هستند که سطح هوشیاری و توجه ذهن را افزایش می‌دهند. اگر کودک شما حداقل روزی ۳۰ دقیقه به انجام این بازی‌ها بپردازد، مهارت دقت و تمرکز در او افزایش می‌یابد. همچنین بازی‌های هوش و حافظه، عملکردهای دیگر مغز از جمله خواندن و استدلال را تقویت می‌کند.

در ادامه به معرفی تعدادی از بهترین بازی‌های تقویت هوش و حافظه کودکان می‌پردازیم.

بازی ذهنی کودکان-پازل منطق و حافظه

تعداد زیادی بازی فکری به تفکیک برای پیش دبستانی‌ها و سنین دبستان به بالا. در این مجموعه بازی‌های جورکردن دو به دو تصاویر، بازی توپ و فنجان، اتصال لوله‌ها، جورچین اعداد، نقاشی آینه‌ای یا متقارن، رنگ‌آمیزی از روی الگو و بازی‌های جورچینی دیگر وجود دارد که همگی برای تقویت هوش و حافظه کودکان مناسب هستند.

مراحل بازی‌ها دارای سطح سختی متناسب با سن کودکان است و حل آن‌ها برای بزرگترها ساده است. با تکمیل هر مرحله، مراحل بعدی آزاد می‌شوند.

انجام این بازی‌ها به تقویت حل مسئله و هماهنگی چشم و دست نیز کمک می‌کند.

 

 

جورچین برای کوچولوها

کودک در یک مزرعه قرار می‌گیرد و حیوانات و وسایل گوناگونی را مشاهده می‌کند. با اشاره روی هر کدام از شکل‌ها وارد جورچین می‌شود. در منوی بازی و بخش تنظیمات می‌توانید از بین جورچین‌های ۶ و ۱۲ و ۲۴ تکه یکی را انتخاب کنید. با اشاره روی دکمه سطح سختی نیز نحوه انجام بازی از آسان تا سخت تغییر می‌کند.

با کشیدن و قرار دادن هر تکه جورچین سر جای خودش، تصویر زمینه نمایان می‌شود و به مرور تکمیل می‌شود. با تکمیل جورچین، بازی توضیحی درباره آن وسیله یا حیوان می‌دهد و بعد تصویر ثابت به انیمیشن متحرک تبدیل می‌شود.

انجام این بازی به تقویت هوش و حافظه کودکان کمک می‌کند و آن‌ها را با انواع وسایل و حیوانات مزرعه آشنا می‌کند.

 

 

جورچین کوچولوها

یک جورچین شاد و کودکانه ویژه خردسالان. در این بازی جورچین تعدادی زیادی از حیوانات وجود دارد که کودک به انتخاب خود تکمیل می‌کند. منوی بازی طراحی بسیار خوبی دارد و کودک به راحتی می‌تواند با آن تعامل برقرار کند و وارد مراحل بازی شود.

با ورود به هر مرحله شکل حیوان به چند تکه بهم ریخته تبدیل می‌شود و کودک باید این تکه‌ها را به جای خود برگرداند. بعد از تکمیل جورچین یک بازی بادکنکی جذاب اجرا می‌شود و سپس صدای حیوان و نام او پخش می‌شود.

با انجام این بازی کودک با نام انگلیسی حیوانات و انواع حیوانات آشنا می‌شود و بازی جورچینی به تقویت حافظه کودک کمک می‌کند.

 

 

اتصال بلوک‌های رنگی

یک بازی عالی برای تقویت حافظه کودکان و نوجوانان. در این بازی کودک باید بلوک‌های همرنگ را به هم متصل کند. به این نحو که از یک سمت بلوک شروع کرده و با طی مسیر به بلوک دیگر می‌رسد. البته نباید بلوک‌ها در بین راه به همدیگر برخورد کنند یا مسیرشان همدیگر را قطع کند.

بازی نیاز به مهارت بالایی ندارد و سنین پایین و کودکان نیز می‌توانند مراحل بازی را پشت سر بگذارند. به دلیل اینکه مراحل بازی دارای پیچیدگی زیادی نیست.

در مجموع بازی اتصال بلوک‌های رنگی دارای ۸۰۰ مرحله است و می‌تواند به تقویت ذهن و حافظه در کودکان و بزرگترها کمک کند.

 

 

در مجله توپ مارکت بخوانید:  10 بازی دخترانه اندروید + معرفی و لینک دانلود

 

قطار شادی

مجموعه بازی آموزشی قطار شادی دارای تعداد زیادی بازی کودکانه است. در این مجموعه چندین بازی برای تقویت هوش و حافظه نیز وجود دارد که به قرار زیر است:

بازی پازل اشکال: در این بازی با انتخاب یکی از تصویرهای کارتونی جورچین نمایش داده می‌شود. کودک باید تکه‌های مختلف جورچین را سر جایش قرار دهد و مرحله را تکمیل کند.

بازی پازل: یک شکل تو خالی سمت چپ صفحه قرار دارد و کودک باید از سمت راست تکه‌های شکل را بکشد و بر روی قسمت مناسب از تصویر قرار دهد. مثلاً مرحله اول بازی یک پروانه چند گوش بهم ریخته است که کودک باید آن را تکمیل کند.

بازی جفت چین: در این بازی شکل‌های هندسی دو چشم را می‌بینید که دو به دو مانند هم هستند. کودک باید جفت‌های همسان را پیدا کند و روی آن‌ها با انگشت اشاره نماید.

بازی حافظه: در این بازی تعدادی کارت وجود دارد که هر کدام تصویری را نشان می‌دهند. بعد از چند لحظه کارت‌ها به پشت برگردانده می‌شوند و کودک تصاویر همانندی که به خاطر سپرده را باید از بین کارت‌ها دو به دو انتخاب نماید.

 

 

بازی آموزشی کودکان: پیش‌دبستانی و مهدکودک

مجموعه‌ای از بازی‌ها برای تقویت مهارت‌های شناختی برای سنین مختلف. می‌توانید از آیکن‌های بالای صفحه گروه سنی مخاطب را انتخاب کنید تا بازی‌های مناسب همان سن به شما نمایش داده شود.

برای خردسالان، تعدادی بازی ساده و فاقد پیچیدگی قرار دارد که از میان آن‌ها برخی به تقویت هوش و حافظه کمک می‌کنند و بقیه جنبه آموزشی دارند. بازی اشکال به این نحو است که کودک باید شکل هندسی پایین صفحه را در میان سه جای خالی بالای صفحه قرار دهد. جاهای خالی در اشکال مختلفی هستند ولی یکی از آن‌ها مشابه شکل پایین صفحه می‌باشد.

بازی چیدن شکل حیوانات نیز به این نحو است که کودک باید با فلش‌های چپ و راست، سر، بدن و پای یک حیوان را از بین شکل‌های مختلف انتخاب کند تا تبدیل به یک شکل کامل شود.

در بین دیگر بازی‌های کودکانه این مجموعه بازی «چه چیزی کم است؟» یکی از بازی‌های جالب است که کودک باید قسمتی از تصویر که حذف شده است را مشخص کند. مثلاً تصویر یک موش که تنها یک گوش دارد یا ماشینی که فاقد یک چرخ است. کودک باید روی بخشی از تصویر که چیزی کم دارد کلیک یا اشاره کند.

در بازی حافظه صوتی تعدادی موجود عجیب و غریب در صفحه نمایان می‌شوند که هر کدام صدای خاصی از خودشان درمی‌آورند. کودک باید صدایموجودات را به خاطر بسپارد و بعد از اینکه صدای یک کدام از آن‌ها پخش شد روی شکلش اشاره کند.

 

 

انجام تمامی بازی‌های معرفی شده در این مقاله به تقویت هوش و حافظه کودکان کمک می‌کند. البته در کنار این بازی‌ها تعداد زیادی بازی آموزشی نیز وجود دارد که کودک شما می‌تواند با انجام همه این بازی‌ها سرگرم شود و نکات مفید و ارزنده‌ای را بیاموزد.

اشتراک‌گذاری

سید علی متقی نژاد کارشناس نقد و بررسی بازی و اپلیکیشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *