تاریخ امروزمهر 4, 1401
فحش دادن کودکان

چگونه بددهنی کودک را اصلاح کنیم؟

تاکنون برایتان پیش آمده که در یک موقعیت ناآشنایی قرار بگیرید مثلا به میهمانی، پارک یا خرید رفتید که به یکدفعه کودک شما کنترل خودش را از دست بدهد و شروع به فحش دادن بکند و در آن لحظه شما احساسات مختلفی را تجربه کنید؟ ممکن است از نگاه اطرافیانتان خجالت بکشید، ممکن است تعجب کنید از اینکه کودک شما این کلمات را از کجا یاد گرفته است و یا اینکه نگران این موضوع شوید که چگونه می‌توانید این مشکل را حل کنید.

بچه‌ها معمولا این رفتار را از بچه‌های همسن و سال‌های خودشان یا بزرگترها یاد می‌گیرند. خیلی مواقع اصلا نمی‌دانند معنی کلماتی که به کار می‌برند و استفاده می‌کنند چیست اما مشاهده کردند که بچه‌هایی که از این کلمات استفاده می‌کنند بین همکلاسی‌های خودشان جذابیت و قدرت دارند و یا اینکه دیدند که بزرگترها یک سری عکس العمل‌های خاص نشان می‌دهند مثل اینکه خندیدند و یا به همدیگر اشاره کردند که به این بچه نگاه کن و ببین از چه کلماتی استفاده می‌کند.

گاهی وقت‌ها هم مثل یک راهکار به آن نگاه کردند مثل اینکه مشاهده کردند که وقتی کسی عصبانی است شروع به فحش دادن کرده است. به نظر شما چه راهکارهایی برای این موضوع وجود دارد؟

والدین نباید الگوی کودک در فحش دادن باشند

اولین مورد این است که شما خودتان {الگوی} فحش دادن نباشید. اگر کودک، کار اشتباهی می‌کند و شما از دستش عصبانی هستید، شروع کنید به داد زدن و فحش دادن، در واقع شما به کودک خود یاد می‌دهید که تو هم در این شرایط می‌توانی با فحش دادن احساس خودت را به دیگران بگویی.

راهکارهای بهبود بددهنی کودک

لیستی از کلمات ممنوعه و جایگزین آن‌ها را تهیه کنید

خوب است که شما به عنوان مادر یا پدر، برای کودک خود یک لیست کلمات ممنوعه درست کنید و کلماتی که متداول است و بچه استفاده می‌کند را داخل آن لیست بنویسید. بهتر است که تعداد کلمات این لیست کم باشد و یک جایگزین هم برای آن در نظر بگیرید. مثلا برای کلمه احمق، چیزی که جایگزینش قرار می‌دهید این باشد که چرا فکر نمیکنی؟

بعد لازم است که بچه را صدا کنید و در مورد لیستی که تهیه کردید با او صحبت کنید و بهتر است که این لیست را در معرض دید کودک مانند روی یخچال قرار دهید و به کودک بگویید که قرار است با کمک هم طی دو الی سه هفته کاری کنید که بچه دیگر فحش ندهد.

از جدول ستاره‌ها استفاده کنید

جدول ستاره‌ها، یک جدول اصلاح رفتار است که از آن برای اصلاح رفتار نادرست کودک استفاده می‌کنیم. یک جدول هفتگی بکشید که خانه‌های دو در دو برای هر روزش وجود داشته باشد.

یک سری برچسب ستاره تهیه کنید که برای هر روز به عنوان جایزه به بچه بدهید که خودش در آن خانه بچسباند یا اینکه شما برایش بچسبانید. وقتی از جدول ستاره استفاده می‌کنید پیامد اولیه این جدول این است که اگر بچه رعایت نکرد و فحش داد، شما ستاره آن روز را به او نمی‌دهید. اما در مسئله فحش دادن لازم است که یک پیامد دیگر هم در نظر بگیرید. مثل اینکه بچه حق ندارد یکی از کارتن‌های مورد علاقه آن روزش را ببیند.

اصلاح بددهنی کودک

یک جعبه جایزه پشتیبان درست کنید

برای اینکه این برنامه را جذاب‌تر کنید لازم است که یک جعبه جایزه پشتیبان هم درست کنید. به کمک خود کودک و شناختی که از او دارید، مواردی که برای کودک جذاب است را روی کاغذ بنویسید، تا کنید و درون جعبه بیاندازید. لازم نیست جایزه‌های گران قیمت انتخاب کنید، اتفاقا بهتر است که بیشتر فعالیت‌های مورد علاقه کودک باشد. مثلا 30 دقیقه بازی کردن با مادر یا پدر یا درست کردن دسر مورد علاقه کودک یا خریدن یک سی دی بازی یا کارتن جدید.

لازم است کودک را صدا کنید و جدول‌ها را به او نشان دهید، جعبه جایزه پشتیبان را هم که با هم درست کردید و این قانون را بگذارید که بچه در طول روز نباید  فحش بدهد و اگر موقعیتی بود که می‌خواست از این کلمات استفاده کند باید کلمات جایگزین را به کار ببرد و از آن‌ کلمات استفاده کند.

خیلی مهم است که بعد از دو تا ستاره‌ای که کودک گرفت به او اجازه بدهیم که از جعبه جایزه پشتیبان برای خودش جایزه انتخاب کند و بعد به مرور زمان تعداد ستاره‌های پشت سر هم را بیشتر کنیم مثلا بکنیم بعد از پنج تا ستاره یا بعد از شش تا ستاره و کم کم این فاصله ر بیشتر کنیم.

وقتی از جدول ستاره‌ها استفاده می‌کنید باید حواستان باشد که وقتی کودک قانون را به درستی رعایت کرد باید به او ستاره بدهید و اگر از با گریه و خواهش و التماس از شما خواست که ستاره را برایش بچسبانید، شما اصلا نباید این کار را انجام دهید.

نکته مهم بعد این است که، شما باید این کار را هر دفعه که اتفاق می‌افتد انجام دهید. مثلا اگر روزی حوصله داشته باشید و این کار را انجام دهید و در روزی که حوصله نداشتید خودداری کنید، این کار اثربخشی خودش را از دست می‌دهد.

اگر شما غیر از این کودک، کودک دیگری در خانه داشته باشید، ممکن است خبرچینی در مورد اینکه مثلا کودک در اتاق خودش فحش داده ایجاد دردسر کند. اینجا لازم است که شما خودتان را مبنا قرار دهید و چند روزی بچه را از نزدیک نگاه کنید و حواستان به او  باشد و هر وقت که خودتان متوجه شدید که بچه فحش داد، دیگر ستاره را به او نمی‌دهید.

بعد از سه هفته و اینکه بچه دقیقا یاد گرفت که دیگر از آن کلمات ممنوعه استفاده نکند و از کلمات جایگزین استفاده کند، می‌توانید این جدول را به صورت کلی حذف کنید.

جمع بندی:

*والدین نباید الگوی کودک در فحش دادن باشند.

*لیستی از کلمات ممنوعه و جایگزین آن‌ها تهیه کنید.

*از جدول ستاره‌ها برای اصلاح رفتار کودک استفاده کنید.

*یک جعبه جایزه پشتیبان درست کنید که بیشتر شامل فعالیت‌های جذاب باشد.

*بعد از اصلاح رفتار، جدول ستاره‌ها را کنار بگذارید.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

  1. لیلا سلامی پاسخ

    آخ آخ آخ. این خیلی حس بدیه. قشنگ آبروی آدم میره. مردم فکر میکنن حتما پدر مادرش بددهن هستن که بچه از اونا یاد گرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *