تاریخ امروزمرداد 25, 1401

بچه‌ها را خیرخواه تربیت کنیم

یکی از صفات و ویژگی‌های اخلاقی بسیار پسندیده که والدین باید همواره در تلاش باشند تا این صفت رو در فرزند خودشون ایجاد و پرورش بدهند، صفت خیرخواهی است. پدر و مادر باید با ریلگذاری درست در مسیر تربیت فرزند، کودک رو به سمتی هدایت کنند که خیرخواه بار بیاید.

خیرخواهی یعنی خواستن خیر و خوبی برای دیگران که این امر هم در فرهنگ دینی و اسلامی ما و هم در فرهنگ ملی و ایرانی ما از منزلتی والا برخورداره.

متن ویدئو:

توی حکایت‌های کهن ما اومده که یه موقعی کشتی‌ای در دریا در حال حرکت بود، یک انسانی افتاد داخل دریا. هر کار کردند که این رو نجات بدهند، امکان پذیر نمی‌شد. دلیلش هم این بود که همه خم می‌شدند روی سطح آب و به این آقا می‌گفتند دستت رو بده به ما بیاریمت بالا و ایشون دستش رو نمی‌داد. یه رندی اونجا بود گفت کار رو به من بسپارید.

آمد کنار دیواره کشتی خم شد و دستش رو دراز کرد به سمت این آقایی که در حال غرق شدن بود. گفت دستم رو بگیر و بیا بالا و اون سریع دستش رو گرفت و نجات پیدا کرد.

ازش سول پرسیدند. گفتند تو از چه ترفندی استفاده کردی؟ گفت: این آقا انسان خسیسی بود، همواره دوست دارد که از دیگران بگیرد اما چیزی نبخشد. وقتی شما می‌گفتید دستت رو بده، اون حس خسّت او تحریک می‌شد. من مسیر رو برعکس کردم.

همین مثال رو استفاده بکنیم در تربیت فرزند. ما باید بچه‌هامون رو خیرخواه بار بیاریم. ما باید بچه‌هامون رو کریم بار بیاریم. یه تفاوتی است بین کریم و سخی. سخی کسی است که خودش دارد و به دیگران هم می‌بخشد. کریم کسی است که حتی ممکن است از سهم خودش به دیگران میده، از سهم خودش ایثار میکنه.

آیا کاری کریم که بچه ما اسباب بازیش رو به پسرخاله‌ش بده؟ آیا کاری کردیم که دختر ما ظرف غذاش رو نصف بکنه، نصفش رو بده به برادر کوچکترش؟ ما گاهی نگاه می‌کنیم موقع غذا خوردن حتی بین بچه‌ها سرتقسیم ته دیگ دعوا میشه. باید تلاش بکنیم بچه‌هامون خیرخواه بار بیان و خودشون رو وقف جامعه بکنند. تمام اعضای جامعه اگر کریم و خیرخواه باشند. یه زندگی درخشان و نورانی رقم میخوره.

اگر در تربیت فرزند خود موفق عمل کنید و بتونید فرزند خودتون رو به خیرخواهی دیگران مزیّن کنید، شاهد آثار و برکاتی خواهید بود که قطعا از دیدن اون‌ها شاد و خوشحال خواهید بود. اگر ما بتونیم فرزندان خیرخواه تربیت کنیم، خیر و سلامت خانواده و جامعه رو فرا میگیره و به همون اندازه شر و پلیدی و دنائت از ما دور میشه. خیرخواهی سبب میشه تا فقر به غنا، کینه به محبت و ضعف به قدرت تبدیل بشه و این‌ها همه از اثرات خیرخواهی برای دیگرانه.

 

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *