تاریخ امروزآبان 6, 1400
ترفندهای حمام بردن کودک

5 راهکار برای حمام بردن کودک

حمام رفتن برای بعضی از بچه‌ها بسیار خوشایند است ولی برای بعضی از بچه‌ها خیلی ناراحت‌ کننده و چالش برانگیز است و باعث اضطراب و تشویش والدین نیز می‌شود. معمولا بچه‌های کوچک از این می‌ترسند که ممکن است شامپو در چشمشان برود و چشمشان را بسوزاند یا ممکن است که داخل حمام لیز بخورند یا آسیب ببینند.

حمام رفتن برای بچه‌های بزرگتر اما به عنوان یک کار مزاحم به حساب می‌رود که باعث می‌شود آن‌ها از فعالیتی که دوست دارند جدا بشوند و به عنوان یک کار مزاحم محسوب می‌شود و کودک فکر می‌کند که اگر بخواهد به حمام برود باید آن فعالیت مورد علاقه‌اش که ممکن است پلی استیشن بازی کردن یا کارهای دیگرذ باشد را کنار بگذارد و از یک کار لذت بخش محروم بشود.

در این مقاله قرار است راهکارهایی ارائه دهیم که به شما کمک کند تا کودک خود را بدون دردسر و مزاحمت به حمام ببرید یا حداقل زمانی که کودک را به حمام می‌برید، بتوانید بدون ناراحتی و غر زدن کودک، آن را حمام کنید.

حمام کردن را برای کودک لذت بخش کنید

اولین راهکار این است که حمام بردن کودک را برای او، لذت‌بخش کنید. به خواسته کودک خود گوش دهید و ببینید کودک چه خواسته‌ای از شما دارد. ممکن است فرزند شما دوست داشته باشد اسباب بازی، توپ یا ماشینی که دارد را به خودش به حمام بیاورد. در این شرایط اگر واقعا مشکلی وجود ندارد و آسیبی به آن وسیله نمی‌رسد، مقاومت نکنید و با او همکاری کنید. این کار باعث می‌شود تا کودک به حمام رفتن علاقه پیدا کند.

این موضوع را فراموش نکنید که حتما آرامشتان را حفظ کنید. هوای سرد حمام، دست سرد مادر و یک مادر عصبی و دستپاچه باعث می‌شود که کودک احساس امنیت خود را از دست بدهد. شما می‌توانید به کودک کمک کنید که در حمام در درجه اول آرامشش را به دست بیاورد.

اگر واقعا خودتان دستپاچه می‌شوید، در این صورت می‌توانید از مادربزرگ کودک کمک بگیرید و از او یاد بگیرید که چگونه کودک را حمام کنید حتی هیچ اشکالی ندارد که ابتدا شما چند بار سر عروسک را بشورید، امتحان کنید که وقتی سر کودک شما زیر دستانتان است، کودک شما عذاب نکشد و مقاومت نکند چون می‌دانیم وقتی کودک کوچک را به زیر آب می‌بریم ممکن است کودک احساس خفگی کند و لحظات ناخوشایندی را پشت سر بگذارد.

حمام بردن را به یک روتین تبدیل کنید

کار بعدی که باید انجام دهید (به ویژه برای بچه‌های بزرگتر) این است که حمام بردن بچه‌ها رو به صورت یک کار روتین و معمولی دربیاورید. چون بچه‌های بزرگتر، حمام رفتن را معمولا به این دلیل دوست ندارند که مزاحم کارهای مورد علاقه‌شون است.

اگر شما حمام رفتن را جزو برنامه‌های روزمره کودک قرار بدهید مثلا شنبه بین ساعت یک تا دو ظهر و چهارشنبه‌ها بین ساعت 9 تا 10 صبح زمان حمام رفتن بچه است و این یک زمان ثابت شده است. شما و بچه نباید در این زمان تغییری به وجود بیاورید مگر در مواقعی که خیلی ضروری باشد که مثلا شما بیرون بروید یا بچه عرق کرده باشد و واقعا کودک نیاز به نظافت داشته باشد.

اما واقعا همیشه اینطور نیست که حمام بردن کودک برای گندزدایی باشد. خیلی وقت‌ها به خاطر این است که به کودک حس تازه بودن دست بدهد و سرحال شود. می‌توانید این موضوع را برای بچه‌های بزرگتر هم توضیح بدهید.

بعد از حمام رفتن از کودک تعریف کنید

به ویژه با این کار بچه‌ها را تشویق می‌کنید که وقتی تو به حمام رفتی و برگشتی خیلی خوشبو و شاداب‌تر شدی. معمولا بچه‌های چهار پنج ساله به بالا این احساس را دوست دارند و بیشتر با شما همکاری می‌کنند.

حمام رفتن را در قالب بازی جذاب کنید

از جمله موثرترین کارهایی که شما می‌توانید انجام بدهید این است که حمام بردن کودک را برایش جذاب کنید و این کار را شبیه بازی کنید یعنی بچه این احساس را داشته باشد که قرار است برود حمام بازی کند.

می‌توانید با خودتان رنگ انگشتی به داخل حمام ببرید تا کودک روی دیوار حمام نقاشی بکشد یا می‌توانید با خودتان عروسک پلاستیکی ببرید تا روی سطح آب شناور بشود یا یک ظرف ببرید که کودک با آن روی سر شما آب بریزد و موی شما را شانه کند یا از طریق کارهای دیگر بچه را با کارهایی که دوست دارد مشغول کنید و نباید کودک این حس را داشته باشد که به اجبار او را داخل حمام می‌برند.

یک پیامد برای مقاومت کودک مشخص کنید

راهکار آخر این است که اگر با روش‌های قبلی به نتیجه نرسیدید، یک پیامد برای مقاومت کودک مشخص کنید مثلا به او می‌گویید اگر شنبه به حمام نروی تا روز بعدش حق نداری با پلی استیشن خود بازی کنی یا اگر به حمام نروی نمی‌توانیم تا هفته بعد به پارک برویم.

 

جمع بندی:

*حمام بردن را بر اساس خواسته کودک لذت بخش کنید.

*هر اسباب بازی یا وسیله‌ای که کودک دوست دارد و خطری ندارد به حمام ببرید.

*حمام بردن را به یک روتین تبدیل کنید و زمان مشخصی داشته باشد.

*بعد از حمام رفتن از کودک تعریف کنید.

*حمام رفتن را در قالب بازی جذاب کنید.

*کودک احساس کند که حمام می‌رود تا بازی کند.

*رنگ‌انگشتی، نِی، اسباب بازی برای بازی کردن در حمام مناسب است.

 

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *