تاریخ امروزمرداد 25, 1401

والدین باید الگوی کودک خود باشند

بسیاری از والدین علاقه دارند، کودکانشان از آن‌ها حرف شنوی داشته باشند، یا به عبارتی آن‌ها را الگوی خود قرار دهند. در گذشته روش سنتی تربیت کودکان به این شکل بود که والدین از آن‌ها می‌خواستند، به گونه‌ای که مد نظر آن‌ها می‌باشد، رفتار کنند و یا آن طور که به او می گویند عمل نمایند.

ولی امروزه روش‌های تربیتی، بسیار متفاوت از گذشته می‌باشد. بسیاری از کودکان، این نوع تحمیل را نمی‌پذیرند در نتیجه والدین دیگر نمی‌توانند از حربه زور استفاده کنند و باید از روش‌های علمی، کودک خود را به الگوپذیری از رفتارهای خویش متقاعد سازند.

آن چه در این مقاله ارائه می‌گردد، روش‌های بروز بهترین رفتارها در والدین و نحوه‌ی الگو قرار گرفتن آنها توسط کودکان می‌باشد:

 احترام گذاشتن و احساس گذشت را تمرین کنید

والدین باید رفتار خود را، در مقابل کودک به شدت کنترل کنند. اگرکودک، بد زبانی آن‌ها را با نزدیکان و یا همسایگان ببیند، چگونه والدین می‌توانند او را از انجام چنین رفتاری با دیگران منع کنند؟ شما باید به طور عملی به کودک خود بیاموزید که حتی اگر اعمال دیگران سبب ناراحتی شما نیز می‌شود، شما سعی می‌کنید قبل از مقابله به مثل، ابتدا انگیزه رفتار آنها را درک کنید. شاید در آن مورد خاص حق با طرف مقابل باشد و یا حتی هیچ قصد و غرضی از انجام این کار وجود نداشته باشد. با این رفتار کودک شما سعه صدر و احساس گذشت را از شما الگو برداری خواهد کرد.

در رفتار و گفتار خود قاطع باشید

والدین باید سخنی را بر زبان بیاورند که مطمئن هستند قادر به انجام آن می‌باشند. کودکان بسیار دقیق و نکته سنج هستند. آن‌ها حتی کم اهمیت‌ترین کلمات را به خاطر می‌سپارند. پس مراقب باشید. چرا که با رعایت این اصل، ضمن حفظ ارزش کلام خود، کودکی خوش قول و قابل اعتماد نیز خواهید داشت. البته این بدان معنا نمی‌باشد که حرف شما بایست یک کلام باشد. چنان چه بنابه دلایلی نتوانستید قول خود را عملی کنید، با رعایت صداقت آن دلایل را با کودک خود در میان بگذارید. مطمئن باشید او سخنان منطقی را با آغوش باز پذیرا می‌باشد.

به زمان بها دهید

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که کودکان از والدین و خانواده خود الگو برداری می‌کنند، نحوه استفاده آن‌ها از زمان در اختیار خود می‌باشد. چنان چه کودکان ملاحظه کنند، پدریا مادرشان وقت گران بهای خود را صرف انجام امور بیهوده از قبیل تماشای بی رویه تلویزیون، خواب طولانی مدت، صحبت با تلفن و اموری از این قبیل می‌نمایند، مسلماً تأثیری منفی بر آن‌ها خواهدگذاشت و موجب می‌شود کودکان نیز طبق همین رویه برنامه ریزی را از زندگی خود حذف نموده و زمان در اختیار خود را به انجام فعالیت‌های مورد علاقه و بعضاً غیر مفید بپردازند. پس با انجام برنامه ریزی دقیق و منظم، الگوی مناسبی برای کودکان خود باشید.

از ساده‌ترین موضوعات، لذت ببرید

کودکان امروزی دلایل بسیاری برای شاد نبودن دارند. از نداشتن یک اسباب بازی مدرن تا نرفتن به یک جشن دوستانه. در واقع آن‌ها به سبب بالا رفتن سطح توقعاتشان، هیچ گاه احساس رضایت نمی‌کنند و در نتیجه شادی و لذت بردن از زندگی نیز که ثمره همان احساس رضایت می‌باشد در آن‌ها کمتر مشاهده می‌گردد. والدین می‌توانند با رفتار خود به مقابله با این سطح تفکر کودکان بروند؛ مثلاً به کودک خود بگویند در سال روز تولدشان ترجیح می‌دهند به جای گرفتن یک هدیه گران قیمت با او در پارک قدم بزنند و شامی را که به همراه یکدیگر در منزل تدارک دیده‌اند، در بیرون صرف کنند.

سعی کنید در زندگی، فردی مؤثر باشید

تأثیر گذاری در زندگی را به عنوان یک الگوی مناسب به کودک خود هدیه دهید. والدین باید با انجام کارهای مثبت به کودکان خود بیاموزند که راه‌های بسیاری برای اثر گذاشتن بر جهان پیرامون ما وجود دارد. خلق یک اثر هنری، عضویت در یک تیم ورزشی و یا حتی راه اندازی یک کسب و کار جدید هر یک به گونه‌ای می‌تواند موجب تأثیر گذاری ما بر دنیای اطراف باشد. با بروز چنین رفتارهایی کودکان، علاوه بر آن که شما را قهرمان زندگی خود می‌دانند و مرید بی چون چرایتان می‌شوند، خود نیز به فردی خلاق، قدرتمند وبا عزت نفس مبدل خواهند شد.

 

منبع:

طبری، ربابه، 1396. دایره المعارف تربیت کودکان، انتشارات نظری

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *