تاریخ امروزمهر 4, 1401
روش های دارو دادن به کودک

روش‌ها و ترفندهای دارو دادن به کودکان

مصرف دارو همیشه یک تجربه مطلوب محسوب نمی‌شود ولی ضروری است. بسیاری از والدین برای دارو دادن به فرزندانشان با مشکل و چالش مواجه می‌شوند. کودکان معمولا برای خوردن دارو مقاومت می‌کنند و دارویی که در دهانش گذاشته شده را به بیرون پرت می‌کنند و دهانش را می‌بندد و داد و بیداد می‌کند. اگر شما هم این تجربه‌ها را دارید بدانید که تنها نیستید و اگر تمایل دارید این مشکل را حل کنید و یک تصویر صحیح و درست را از درمان و دارو برای کودکانتان ترسیم کنید به این راه حل‌هایی که در مقاله ذکر می‌شود عمل نمایید.

به خاطر دارو دادن احساس گناه نداشته باشید

راه حل اول این است که دید مثبتی داشته باشید. از اینکه می‌خواهید به کودکتان دارو بدهید از او عذرخواهی نکنید و احساس گناه نداشته باشید. این حس را به کودک القا نکنید که دارو بدمزه است و از اینکه می‌خواهید به او دارو بدهید احساس شرمندگی نکنید.

باید دید شما نسبت به دارو دادن به فرزندتان مثبت باشد و نگران نباشید و حتی اصلا به ذهنتان خطور نکند که پسر یا دختران برای خوردن دارو مقاومت می‌کند.

روش های دارو دادن به کودکان

کودک را برای دارو خورن تهدید نکنید

هیچگاه کودک را برای برای دارو خوردن تهدید نکنید. مثلا به او نگویید اگه داروی خود را نخوری دفعه بعد به آقای دکتر می‌گویم برایت آمپول تجویز کند.

این روش کاملا روش اشتباهی است. شما باید از روش جمعی استفاده کنید. به او بگویید که فرزندم، من و آقای دکتر در مورد سلامتی شما نگران هستیم و برای اینکه خوب بشوی چاره‌ای نداریم جز اینکه این داروها را مصرف کنی.

درباره اثرات دارو به کودک توضیح دهید

راه حل بعدی این است که در مورد کاری که انجام می‌دهید حتما برای کودک توضیح دهید. بچه‌ها هر چقدر هم که سنشان کم باشد اما در مورد بیماری می‌فهمند. به آن‌ها بگویید که این بیماری در حال آسیب زدن به بدنشان است. به او بگویید که این قرص‌ها و شربت‌هایی که مصرف می‌کنی، سربازهای کوچکی هستند که وارد بدن شما می‌شوند و قرار است با این بیماری بجنگد و شما را سالم کند.

در نظر داشته باشید که حتما، همزمان از یک برنامه روزشمار استفاده کنید. مثلا اگر قرار است که دو هفته به کودک یک داروی خاصی را بدهید، یک تقویم روی دیوار بگذارید و هر روز که به او دارو می‌دهید یک صفحه از آن تقویم را به صورت معکوس کمتر کنید که برای بچه عینی بشود و بفهمد که چقدر دیگر باید این دارو را مصرف کند.

می‌توانید از یک آلارم یا زنگ هشدار استفاده کنید. زنگ هشدار گوشی را روی همان ساعتی بگذارید که قرار است به بچه دارو بدهید. این کار باعث می‌شود که تقصیر گردن آلارم و گوشی بیافتد و بچه اینگونه احساس می‌کند که من و مادرم آن کاری که موبایل به ما گفته است را باید با همدیگر انجام دهیم.

شکلی از دارو که کودک راحت‌تر است را تهیه کنید

راه حل سوم این است که مشکل را تا جایی که امکان دارد برای کودک ساده کنید. داروها شکل‌های مختلفی دارند و می‌توانند به صورت قرص یا شربت باشند. اگر کودک شما در مصرف یکی از این موارد مشکل دارد و مقاومت می‌کند سعی کنید زمانی که نزد دکتر می‌روید با او مشورت کنید که اگر ممکن است آن شکلی از دارو را تجویز کنید که خوردن آن برای بچه راحت‌تر است.

در بعضی از موارد و بعضی از داروها می‌توان آن‌ها را با مواد خوراکی ترکیب کرد به کودک داد. برای مثال می‌توانید شربت را داخل دنت که کودک دوست دارد بریزید و آن را به کودک بدهید یا آن را با فالوده یا بستنی که بچه دوست دارد مخلوط کنید و به او بدهید ولی حتما یادتان باشد که در این موارد باید با یک پزشک یا داروساز مشورت کنید که مشکلی به وجود نیاید.

روش های دارو دادن به کودکان

پس از مصرف دارو تایید کلامی لازم است

نکته آخر این است که کودکتان را تشویق کنید به گونه‌ای که وقتی بچه شروع به خوردن دارو می‌کند باید این موضوع را متوجه بشود که این رفتار خیلی برای شما پذیرفتنی است. مثلا به او بگویید: “پسرم من خیلی خوشحال هستم که تو دارو را مصرف می‌کنی و این خیلی من را خوشحال می‌کند”.

همین رفتار باعث می‌شود که بچه این انگیزه را پیدا کند که دفعات بعد هم به خودش پا پیش بگذارد م دارو را مصرف کند.

جمع بندی:

*به خاطر دارو دادن احساس گناه یا شرم نداشته باشید.

*برای دارو خوردن هرگز کودک را تهدید نکنید.

*درباره اثرات دارو به کودک توضیح دهید.

*شکلی از دارو که کودک راحت‌تر است را تهیه کنید مثلا شربت یا با اسانس میوه.

*دارو را با مواد خوراکی که کودک دوست دارد ترکیب کنید. البته با مشورت پزشک.

*پس از مصرف دارو، کودک را تایید و تشویق کنید.

 

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *