تاریخ امروزمهر 4, 1401
ماساژ نوزاد

چگونه نوزاد خود را ماساژ دهیم؟

ماساژ دادن بدن کودک، یکی از راه‌های مناسب ابراز محبت شما نسبت به او و همچنین از موارد مراقبت از نوزاد محسوب می‌شود. ماساژ دادن به برقراری فرآیند صمیمیت میان شما و فرزندتان کمک می‌کند، به کودک آرامش می‌بخشد، سبب تکامل بیشتر او می‌شود و به پیدایش حس واقعی اعتماد و اطمینان در کودک کمک می‌نماید.

فواید ماساژ دادن کودک:

لمس فیزیکی مثبت و محبت آمیز بدن کودک، به او احساس امنیت و اعتماد می‌بخشد و اعتماد به نفس او را افزایش می‌دهد. ماساژ دادن همچنین دارای فواید متعدد جسمی و عاطفی می‌باشد.

  • ماساژ دادن به برقراری ارتباط با کودک کمک می‌کند. با این کار شما می‌توانید زبان جسم او را بخوانید و اشارات او را درک کنید. در شرایطی که شما و فرزندتان به دلایلی در بدو تولد از یکدیگر دور مانده‌اید و هنوز موفق به برقراری یک رابطه صمیمانه نشده‌اید، ماساژ دادن برای شروع این ارتباط، بسیار مفید خواهد بود.
  • ماساژ، درد را تسکین می‌دهد، سبب شل شدن و آرامش بدن کودک می‌شود، به هضم شیر کمک می‌کند و در شرایط تنش زا کودک را آرامش می‌بخشد.
  • ماساژ، سبب بهبودی گردش خون کودک و تقوت سیستم ایمنی بدن کودک می‌شود. علت این امر، افزایش حرکت مایع لنف در پیرامون سلول‌های بدن و پاک کردن بدن از مواد زائد می‌باشد.
  • ماساژ، تون عضلانی کودک شما را تقویت می‌کند و سبب افزایش قابلیت ارتجاع مفاصل می‌شود و به همین دلیل، ماساژ برای بدن نوزادان نارس، بسیار مفید است.
  • ماساژ، تولیدهورمون‌های رشد را در بدن تحریک می‌کند. تحقیقات نشان داده است که بچه‌هایی که بیشتر توسط والدین لمس می‌شوند، بهتر رشد می‌کنند. ظاهرا بین ماساژ دادن کودکان و سرعت رشد آن‌ها رابطه‌ای مستقیم وجود دارد.

چه زمانی برای ماساژ نوزاد مناسب است؟

شما از حدود دو هفتگی، می‌توانید ماساژ دادن کودک را شروع کنید. کودک در این سن راحت‌تر در میان دست والدین جای می‌گیرد و به مرور، اعتماد به نفس شما برای انجام ماساژ، افزایش می‌یابد. در فاصله بین وعده‌های شیر که کودک خواب نیست، می‌توانید او را در یک اتاق گرم برهنه نموده و با دستان گرم خود، بدن او را ماساژ دهید.

شروع ماساژ

از کرم یا لوسیون‌های مخصوصی که از طریق پوست کودک، قابل جذب هستند، برای ماساژ دادن بدن او استفاده کنید. ابتدا لوسیون را به قسمت داخلی دست‌های خود بمالید و سپس به صورت یکنواخت روی بدن کودک ماساژ دهید، حرکات دست شما باید آهسته و نرم باشند.

کودک را برهنه کنید. یک حوله زیر او بیندازید که در صورت نشت کردن کرم، روی آن بریزد. در صورتی که می‌خواهید فقط قسمتی از بدن کودک را ماساژ دهید، فقط آن ناحیه را لخت کنید. به تدریج اعتماد به نفس شما برای انجام ماساژ، افزایش پیدا می‌کند.

اکثر کودکان در چند هفته اول زندگی دوست ندارند لخت شوند، در صورتی که فرزند شما نیز از این گروه کودکان است، سعی کنید برای ماساژ فقط قسمتی از بدن او را لخت کنید و هرگز او را به طور کامل لخت ننمایید.

به عنوان مثال ابتدا پاهای او را ماساژ دهید و این کار را پس از عوض کردن پوشک و در رختخواب خودش انجام دهید. سپس پاها را بپوشانید و قسمت دیگری از بدن او را ماساژ دهید.

روش ماساژ دادن:

کودک را روی پشت بخوابانید و قسمت جلویی بدن او را ماساژ دهید. از سر شروع کنید و به طرف قسمت تحتانی بدن ادامه دهید. به روش بسیار ملایم و آهسته، بدن او را لمس کنید، اطمینان حاصل کنید که هر دو طرف بدن را به صورت یکنواخت ماساژ داده‌اید.

به دقت بدن کودک را نگاه کنید و سعی کنید واکنش‌های او را زیر نظر قرار دهید. در صورتی که کودک علائمی را از خود بروز داد که از ماساژ دادن لذت نمی‌برد (مثلا اگر سعی کند از زیر دست شما فرار کند)، بلافاصله ماساژ را متوقف نمایید. در ابتدا بسیار آهسته و آرام بدن کودک را لمس کنید اما به تدریج، فشار لمس را افزایش دهید و در صورتی که متوجه لذت بردن کودک شدید به کار خود ادامه دهید.

ماساژ را با حرکات کشیدنی دست انجام دهید و هر ناحیه از بدن را دو سه بار ماساژ دهید. وقتی که قسمت‌های کوچک بدن کودک، مثل پنجه‌های پای او را ماساژ می‌دهید، فقط از نوک انگشتان خود استفاده کنید. در قسمت‌های بزرگتر بدن مثل پشت کودک، می‌توانید به راحتی از هر دو دست خود استفاده نمایید.

سر

با استفاده از حرکات دایره‌ای، قسمت بالای سر کودک را (به استثنای ملاج‌ها) ماساژ دهید. سپس حرکات چرخشی خود را به طرف گونه‌های کودک ادامه دهید. قسمت پیشانی را به آرامی لمس کنید. حرکات باید از مرکز به طرف محیط باشد. قسمت فوقانی ابروها و گوش‌ها را نیز ماساژ دهید.

گردن، شانه‌ها و بازوها

گردن را با اسنفاده از حرکات بالا به پایین لمس کنید و بعد حرکات را تا شانه‌ها ادامه دهید. سپس در تداوم این حرکات می‌توانید بازوها را نیز ماساژ دهید. حرکات باید به صورت فشردن و بسیار ملایم باشند. ماساژ را به طرف مچ دست‌ها، خود دست‌ها و انگشتان ادامه دهید. هر انگشت کودک را با استفاده از انگشت شست و یکی دیگر از انگشتان خود لمس کنید.

سینه و شکم

با حرکات از بالا به پایین، سینه را ماساژ دهید و دنباله حرکات را تا ناحیه انحنای دنده‌ها ادامه دهید. شکم را با استفاده از حرکات دایره‌وار لمس کنید، حرکات دست مثل حرکات عقربه‌های ساعت است، در ادامه آن، ماساژ به طرف پایین شکم صورت می‌گیرد و با حرکات انگشتان دست روی شکم، به پایان می‌رسد.

پاها، ران‌ها و پنجه‌های پا

ماساژ را از ران‌ها به طرف زانوها شروع کنید. حرکات از بالا به طرف پایین و به صورت فشردن ملایم صورت می‌گیرد. مچ پا و خود پاها را نیز ماساژ دهید. حرکات از پاشنه به طرف پنجه است و هر انگشت به طور جداگانه ماساژ داده می‌شود.

پشت

وقتی که قسمت رویی بدن کودک را ماساژ داده‌اید، او را روی شکم برگردانید و سپس پشت را ماساژ دهید. حرکات همانند ماساژ سینه، از بالا به پایین می‌باشند.

نکته مهم: لازم به ذکر است که مطالبی که در این مقاله عنوان شد، به هیچ وجه جایگزین مراجعه به پزشک و متخصص این حوزه نخواهد شد.

منبع: پوران سامی، 1393، کودک من از تولد تا یک سالگی، نشر تحفه با همکاری آوای جامعه

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *